Konference “Pracovní podmínky zdravotníků-ohrožení kvality péče?”

4
2447

Včera 23.10. jsem se v Brně zúčastnila konference České asociace sester na téma „ Pracovní podmínky zdravotníků – ohrožení kvality péče?“ Na této konferenci mluvili zástupci zdravotníků, poskytovatelů péče, politiků pojišťoven, pacientů, profesních organizací, pacientů a odborů .

Uvádím zde tedy mé postřehy z včerejší konference: problém je identifikovaný, dokonce se ví jak jej vyřešit ,ale chybí odvaha a hlavně peníze.

Nejvíc mě zaujalo vystoupení MUDr. Marxe ze Spojené akreditační komise. Byť mi přišel při akreditačním řízení před lety u nás lehce „otravný“ , včera jsem z jeho názorů a celé prezentace byla nadšená. On přesně ví, kde nás tlačí pata, má přesně spočítáno a dokázáno, že když je sestra a ostatní personál přepracovaný a přetížený, že se to ucho jednou utrhne a malér se stane. On i ví, a řekl to tam opakovaně, že na výpočet ideálního počtu obsazení pracovišť personálem žádný mustr neexistuje, že se musí používat hlavně rozum a to pracoviště od pracoviště. Jeho prezentaci bych rozeslala všem poskytovatelům zdravotní péče.

I on, Dagmar Žitníková (předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR) a ostatní radí nám zdravotníkům aktivní obranu ve smyslu informování vedení o kvalitě, rizicích a bezpečí poskytované péče. Minimálně e-mailem informovat staniční , vrchní, hlavní sestru. Pakliže to nepomůže, klidně jít i dál, přes ČAS, odbory, pojišťovnu a poskytovatele. Což všichni víme, ale málokdo má tu odvahu se ozvat. Bez žalobce není soudce a jak to řekl MUDr. Marx,  Mgr. Dana Jurásková (prezidentka České asociace sester) , Dagmar  Žitníková a ostatní, pomoci si musíme hlavně sami!

Samozřejmě se mluvilo i o politice / hejtman Běhounek/, o efektivní a čísly podložené restrukturalizaci ! o penězích a jejich špatném vykazování -/zástupci pojišťoven/, o tom, že i pojišťovny zintenzivní svou kontrolní činnost a budou “nebezpečnou” péči trestat. Mluvilo se o navýšení “kódu” pro zdravotní asistenty a sestry a i o nesmyslném odborném dohledu.

Prostě nás čeká spousta práce, kdy základem úspěchu lepších pracovních podmínek jsme MY !! “dělníci” tohoto povolání. Protože na základě našich informací, informací z terénu, se můžou měnit zákony a vyhlášky. Pokud ale na problémy bude poukazovat jen pár sester a stále ty samé, nic se opravdu nezmění.
Dagmar Žitníková přinesla ve své prezentaci konkrétní čísla důvodů celého problému, ukázala přesně, jasně a stručně na viníky celé situace. A nabídla konkrétní pomoc při řešení vzniklého problému.
.
Na závěr vystoupila Mgr. Dana Jurásková s příslibem, že se problému i ČAS bude dále věnovat. Bude další, rozšířené dotazníkové šetření a další jednání k tématu.

Za mě a Sekci nelékařů při OSZSP musím zdravotníky ujisti, že strach je mnohdy uměle vyvoláván, že mají zastání u nás i ostatních profesních organizací, že není třeba se bát slušně a jasně upozornit zaměstnavatele na problémy na pracovištích. Naopak nám toto přímo nařizuje zákoník práce. Máme šanci své pracovní podmínky zlepšit. Nepromarněme ji prosím!

Dana Krásová, za Sekci nelékařů při OSZSP

4 KOMENTÁŘE

  1. Já tam byla taky, Mohu jen potvrdit danina slova. MUDr Marxe jsme sice viděla poprvé v životě, ( předtím jsme znala jen to jméno a synonymum urýpaného všetečky), ale měla jsme z něj stejný dojem. Navrhla jsem výstupy z konference přednést na naši provozní schůzi, ještě nevím, jeslti vrchní netrefil šlak.

  2. …Jdi do toho Jířo…:) já to poslala celému mému managementu také i s nabídkou případné pomoci v řešení problémů. Protože, i když se nemáme úplně nejhůř je stále co zlepšovat…:)

  3. Stále čekám na ty další přednášky. Ještě nejsou- už jsem psala, ařt je pošlou. Pokud vrchní netrefil šlak ve čtvrtek, tak trefí na té provozce (jestli mi to schválí, že tam mohu vystoupit). napíšu ti soukromý mailík. J.

  4. O našich problémech a přepracovanosti na naší klinice ví všichni. Stanični, vrchní.. Ale nic s tím udělat nemohou. Hlavní sestra je na naší kliniku vysazená, odmítá nám jakkoliv přilepšit, natož nám přidat lidi. Pracujeme 2 sestry, 1 sanitář na denní směně, 1 sestra, sanitář na nočni. Lítáme s prominutím jak hadr na holi, do práce chodíme bez elánu, z práce spíš lezeme po čtyřech. Měsíčně naděláme každá minimálně 50 hodin přesčasů a osobní život u nás neexistuje. Jak by taky mohl, když personál na oddělení čítá 3 sestry, 2 asistenty a 3 sanitáře? A hlavní sestra s úsměvem praví, že nám to stačí.
    Svoje zaměstnání jsem si opravdu představovala jinak a jen čekám, až přeteče pohár 🙁

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..