Úterý, 23. července 2024

Martin Holcát jmenován novým ministrem zdravotnictví

Do funkce ministra zdravotnictví byl dnes (10. 7.) jmenován MUDr. Martin Holcát, MBA. Dosavadní náměstek pro léčebně preventivní péči Fakultní nemocnice v Motole tak ve funkci střídá doc. MUDr. Leoše Hegera, CSc.

„V tuto chvíli pochopitelně není zřejmé, jaký mandát bude tato vláda mít, kolik dostaneme času i příležitostí pro případné legislativní změny. Proto lze jen těžko plánovat nějaké dlouhodobé legislativní práce či zcela nové koncepční změny. Z mého pohledu je nyní nejaktuálnější oblastí, kterou je třeba řešit, příprava úhradové vyhlášky na příští rok,“ říká Martin Holcát. Resort se podle jeho slov bude muset také vyrovnat s nálezem Ústavního soudu, který napadl současnou legislativní úpravu nadstandardů a poplatků za pobyt v nemocnici. „Obě tyto záležitosti jsou řešitelné poměrně jednoduchými legislativními úpravami. Jsem připraven na nich začít velmi rychle pracovat,“ doplnil Martin Holcát. Nový ministr také hodlá zlepšit komunikaci resortu s jednotlivými segmenty zdravotnictví, ať už se jedná o poskytovatele zdravotní péče, pojišťovny, odborné společnosti, odborové kluby, Českou lékařskou komoru apod.

S dalšími koncepčními normami, které má již resort rozpracované, se musí podle vlastních slov nový ministr teprve podrobněji seznámit. „Ať už se jedná o tzv. protikuřácký zákon nebo novelu zákona o zdravotním pojištění – obě normy považuji při letmém zhodnocení za přínosné, musím se s nimi ale podrobně seznámit a vyhodnotit míru priority, se kterou se jim má úřad věnovat,“ vysvětlil Holcát.

holcat_webMUDr. Martin Holcát, MBA působí od roku 2006 jako náměstek pro léčebně preventivní péči ve FN Motol, zároveň již několik let zastává funkci odborného asistenta 1. lékařské fakulty UK. V průběhu své profesionální kariéry působil mj. jako první náměstek ministra zdravotnictví (1999 – 2000), jako ředitel Všeobecné fakultní nemocnice (2000 – 2004) či jako ředitel Koordinačního střediska transplantací (2004 – 2006). Ministr zdravotnictví je ženatý, má dvě děti a mezi jeho zájmy patří potápění, fotografování a literatura.

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky