Čtvrtek, 25. dubna 2024

10 důvodů, proč profese zdravotní sestry není pro každého!

Jako každá práce má i profese sestry svá úskalí. A co vlastně může být pro někoho překážkou?

Kdo by neměl být zdravotní sestrou?

1. Kdo chce vydělávat hodně peněz
Některé profese dostávají dobře zaplaceno, ale sestry mezi ně stále nepatří.

2. Komu záleží na společenském postavení
Sestra se sice umísťuje docela vysoko v žebříčcích prestižních povolání, ale společnost si ve skutečnosti moc neuvědomuje, že profese sestry vyžaduje vysokou kvalifikaci, celoživotní studium a velkou odpovědnost.  Sestry jsou často vystaveny nepochopení – množství jejich práce veřejnost nevidí, a může se zdát, že sestry málo pracují. Práce sestry je svázána mnoha předpisy a ne pokaždé má sestra pravomoc učinit nějaké rozhodnutí, byť ke prospěchu pacienta.

3. Komu se dělá špatně při pohledu na krev a špatně snáší pohled na bolest a smrt.
Sestry někdy vidí více krve než vody, kterou by měly vypít během směny. Musí se umět vyrovnat s bolestí a smrtí a být oporou rodinám, které ztratili své blízké.

4. Kdo má supercitlivý čich
Sestry se místo libých vůní často setkávají s nepříjemným zápachem.

5. Kdo chce klidné, sedavé zaměstnání
I když to neplatí pro všechny sestry, hlavně ty, co pracují na lůžkových odděleních, si možná nevzpomenou, kdy si během směny sedly. I u psaní dokumentace musí většinou neustále odbíhat.

6. Kdo má malou kapacitu močového měchýře
Ne pokaždé může jít sestra na toaletu, když potřebuje.

7. Kdo nemá rád změny
Změna je skutečně jediná neměnná věc v profesi sestry. Tolik věcí se změnilo a mění.

8. Komu se nelíbí celoživotní vzdělávání
Učení je součástí profesionální péče. Sestra si musí udržovat, obnovovat a inovovat svoje znalosti a dovednosti, často na úkor svého volného času. Pokud tak nečiní, riskuje poškození těch, o které pečuje.

9. Kdo nemá patřičné osobní vlastnosti (lidskost, empatii, vlídnost apod.)
Sestra musí být sociálně kompetentní, aby mohla poskytovat tu nejlepší možnou péči. Jenom dovednosti a znalosti opravdu nestačí.

10. A konečně – kdo neví, jak pečovat o sebe sama
Člověk, který nezvládá péči sám o sebe, nemůže dobře pečovat o druhé.

Takže – měli jste nebo mohli byste být zdravotní sestrou?

DALŠÍ ČLÁNKY

24 KOMENTÁŘE

 1. Musím se smát u bodu 5. …:) nám se pořídily tablety na psaní elektronické dokumentace, tudíž už i ji můžeme kliďánko zvládat v běhu…:)

 2. Já šla kvůli této prestižní profesi na stará kolena studovat…….vystudovala jsem,pracuji v oboru,mám ji ráda….ale říkám….tuto profesi může vykonávat jen blázen….protože normální člověk by ji nedělal……snad dostatečné vysvětlení….

  • A můžu se zeptat proč blázen? A litujete toho, že jste to studovala? Já jsem na tom stejně jako vy, chystám se na stará kolena to studovat, vždycky jsem to chtěla dělat, ale rodiče byli proti. Ráda bych si s vámi o tom popovídala, napište mi prosím na můj mail matlova.alena@seznam.cz, díky.

 3. Ahoj, já šla taky kvůli této prestižní profesi na ,,stará kolena“ znovu do školy. Moje máma mi ve 14ti letech rozmlouvala zdrávku a násilim mě narvala na gympl, kde se mi líbila jen biochemie. Já lenoch líný, i když jsem se k práci, kterou mám nejradši, chtěla vrátit, dělala jsem v laborce, což mě taky bavilo. Učit jsem se znovu už nechtěla, až teď..takže uvidíme, ale praxe po celý tři roky se mi moc líbila, přestože je to dřina. Specializace-radiologický asistent, studium bakalářské, proto ty tři roky praxe. Teď mě ještě čekají státnice. Asi má Daniel(a) pravdu, že jsme blázni:-)

 4. Já mám ty zkušenosti, že některé sestřičky mají léčivé vlastnosti.
  Už jen chápající, laskavý pohled a jednání dokáže nemocného nešťastníka oživit.
  Nemocný je vlastně v situaci člověka, který šlápnul do něčeho smradlavého a nemůže se toho zbavit.
  Bohužel, zdravotnictví je řehole, nemocný je většinou bez peněz… ale život je o něčem jiném.
  Konej dobro, nečekej odměnu a ta přijde z naprosto nečekané strany. Tak to chodí.

 5. Dobrý den,
  mohl by mi někdo říci, zda má profese setry vůbec nějaké klady? Vždyť to co člověka v jeho práci motivuje a uspokojuje (peníze, společenský statut apod) profese sestry nemá. Tedy alepoň v ČR nemá.

  • uspokojen pečovatelských a samaritánských sklonů a potřeb… A pozitivní je,
   že víte kdo je nejlepší doktor a když někomu z rodiny něco je není problém se k němu dostat 🙂

 6. no prenosne tablety super, uz aby byly i prenosne toalety, jinak z nas vychovaji armadu s hydronefrozama…no jo rehole, ale jo u nas nic moc ale ve svete je celkem platove ocenena i v podobe ruznych bonusu, jen ta kulture to stezuje

 7. Marto, před pár lety proběhlo v tisku, že v nějakých supermarketech nutili pokladní, aby používaly pampersky- dost to tenkrát zdrbali. Nepamatuju si to přesně, ale mnohokrát jsme si na to v praxi vzpomněla.

 8. no,letušky už mají přenosné wc….sesterská práce je otročina,může jí v současných podmínkách dělat jen blázen,alespoň tady v čr.Dělám tuto práci 13 let,takže blázen určitě jsem,ale pravda je,že přejít na režim nejíst,nespat,nemoci si dojít na toaletu je super trenink do armady a do války.Chlapi nás nechtějí,protože jsme otupělé a tvrdé,všichni chtějí jemné sestry,a my meleme z posledního…no fuuj.

 9. Po 17 letech praxe jako zdravotní sestra jsem se rozhodla tuto profesi opustit. Důvodem jsou nevyhovující pracovní podmínky, vyčerpání ze služeb, finanční a morální nedocenění. Poslední kapkou byla vzrůstající, nesmyslná dokumentace, která se často mění a na kterou je kladen větší důraz, než na to, jak je pacient ošetřen, zda je spokojen apod. Pro samou administrativu není na pacienty čas. Naštěstí mám vystudovaný ještě jiný obor a tak se budu ubírat tímto směrem.

 10. Dělám tu práci 28 let , změny jsou opravdu denním chlebem. A víte proč se tím nikdo nezabývá? Protože sestry cca po 30 letech praxe jsou tak vyčerpané že odcházejí kamkoli jinam … Organismus člověka nezvládá tu letitou neprvidelnost, a tak sestry trpí různými nemocemi které si ale nikdo nedá dohromady jako nemoc z povolání. Své dceři jsem zakázala uprosila ji at nejde dělat sestřičku je to opravdu řehole. Vždycky když všichni mají prázdniny či dovolenou či svátky , my dřeme dvakrát tolik.Ano dostaneme v létě 14 dní dovolené ale jenom to aby se ostatní na odd mohly vystřídat a před a po dovolené jsou služby právě pro to oslabení tak šílené že v okamžiku odchodu na dovolenou jsem tak zničená že bych nejdřív týden potřebovala spát a pak až se vrátím , tu energii co jsem nabyla za týden dovolené okamžitě ztratím když mám 4 dvanáctky za sebou mezi tím jeden jedinej den volna a znova 3 dvanáctky…
  Ale nejsmutnější na této profesi je to ( i to už jsem bohužel vyzkoušela na vlastní kůži..) že člověk celý život lítá kolem druhých podkládá mísy bere krev krmí otáčí těžké lidi a potom je najednou sám v nemocnici a mladinké sestry opravdu jen sedí u PC a člověk se může uzvonit nebo uvolat aby se jich dovolal. Ano chtějí po nás stále více a více papírování. Avšak starší sestry přeci jenom dovedou odložit papíry a alespon se na chvilku věnovat pacientovi. Mladé sestřičky mnohdy s vysokoškolským vzděláním mají velmi málo empatie a citu. Ano nám se zdůraznovalo, pacient je na prvním místě pak až je vše ostatní. A i přes haldu papírů by to tak stále mělo být. Také se s tímto faktem nemohu smířit!!!! Kdysi kdž přišla kontrola , šli nám zkontrolovat pacinty jak jsou na tom jestli mají léky kapačky jak je o ně postaráno. Ted přijde kontrola sedne si k papírům, podepíše papíry a odejde aniž by se na pokoj k pacientům vůbec podívala…………………..Pak se opravdu nedivím mladým sestřičkám že na pacienty kašlou aby neměly průšvih.. no a co se že jedna stará sestra musí počůrat pod sebe protože není kdo by jí přinesl mísu… však jednou za den se to pak převleče a to převleče sanitárka …smutné čím dál tím víc……

  • plně s Vámi,Evo souhlasím,dělám tuto práci už 36 let a nejraději bych už šla do důchodu,ale protože nám odchod do důchodu posunují donekonečna,tak si ještě musím pár roků počkat.Ale je to přesně jak píšete,už mě to hrozně vyčerpává.A mladé sestry k lůžku moc nejdou,ty zajímají papíry a pc,kam to spěje 🙁

  • Dobry den,nesouhlasim s Vami, co se tyce Vaseho nazoru na mlade sestricky. Patrim mezi ne, na interni oddeleni jsem nastoupila ve dvaceti letech, a rozhodne jsem nesedela u pocitace a kaslala na pacienty. Vzdy jsem si to nejak zaridila, abych byla vice s lidmi, nez u papiru. Kolikrat jsem si brala dokumentace pacientu na pokoj, a vyplnovala papiry a zaskrtavala mnoho okenek behem konverzace… Vzdy to jde nejak udelat, do dokumentace jsem se rychle vzila a naucila se s ni pracovat. Nevadi mi, ze ji je hromada, kdyz sestra vi a umi s dokumentaci zachazet, je to otazka par minut…

  • Paní Evo, nemáte pravdu. Jakožko mladá sestra s pouze 6letou praxí mám naprosto opačné zkušenosti, kdy starší kolegyně se naopak krajně vyhýbaly styku s pacientem a používaly větu ,,stačí mi dokumentace, člověka vidět ani nemusím“ Já jako začínající jsem běhala jak se říká od čerta k ďáblu, abych stihla práci kolem pacientů i dokumentaci. Právě služebně starší kolegyně (20 let praxe a více) měly neskutčný problém s tzv. špinavýmni pracemi – ony jsou přeci velmi zkušené sestry s mnohaletou praxí, tak nebudou dělat takovou práci a běhat na zvonky, na to máme přece ty ,,mladé“ Na druhou stranu jsem měla možnost se setkat s kolegyněmi, které měly ten dar a hlavně ochotu předávat své zkušenosti a za které jsem dnes vděčna. Rozhodně bych proto nepytlovala mladé jako líné, neschopné a neochotné se o pacienta postarat, vysedávajíce u dokumentace, a ty služebně starší, které by se pro pac. ,,rozkrájely“
   Snažím se svou práci dělat jako nejlépe dovedu – v rámci možností 🙂 Vaše názory vnímám jako zahořklé, možná i předpojaté vůči mladým jako takovým.
   Přeji všem svým kolegyním hodně zdaru a vytrvalosti a hlavně úsměvů, ke kterým je čím dál méně důvodů 🙂
   Veronika, zdravotní sestra t.č. nevyhořelá 😉

  • Taky si v poslední době říkám, že se u sester stává důležitější propiska než mozek. 🙂

 11. Miluju tu práci i když je to otročina…Nedokážu si představit, že bych dělala něco jiného. Vyzkoušela jsem i jiné zaměstnání, ale zase jsem se vrátila…Pořád říkám: kdo jednou „přičichne“ k této práci už nemůže jinak 🙂
  Takže všem sestřičkám přeji hodně sil, zdraví a radost z práce…

 12. ano, všechny komentáře mají něco do sebe, ale nejvíce musím souhlasit s tím nejdelším,který psala asi také staší kolegyně. Do zdravotnictví jsem před léty šla hlavně proto, že tu bylo méně papírování než na u jiných profesí – třeba na uřadě a hlavně ten pocit, jak jsem pro lidi užitečná…Už delší dobu mám však pocit, že pacienti přicházejí do nemocnic pěkně manipulovní medií ,to jejich věčné povzbuzování ke stěžování na všchny a na všechno vede u nás na oddělení k tomu ,že si nechám s usměvem na tváři vynadat, protože sestra musí vše zvládnout hlavně se chovat profesionálně o slušném chování pacienta k sestře ,která mu vytře zadnici jsem nečetla nikde…A nebylo by špatné, kdyby na ty nekonečné papíry a razítka byla zřízena nějaká sestra na ranní, která za to bude zopovědná a já bych měla čas na pacienty,konečně bych měla pocit, že jsem zdravotní setra pro nemocné a ne pro byrokraty,A také přemýšlím jak tu budu schopná fungovat v 62 letech již ted jsem na tom zdravotně nic moc , já nemám plat na 3 dovolené v roce, abych stíhala regenerovat dravím všechny vytrvalkyně

 13. Tohle všechno se týká sestřček v nemocnicích, ale co taková sestra u obvodního. Mám vlastní zkušenost a ta, na kterou myslím toto desatero nesplňuje.

 14. Taky mám tuhle práci moc ráda.Máme skvělý kolektiv,pracuju ráda s lidma a těší mě když pacientovi pomůžu a on mi poděkuje…Jenže čím dál víc zjišťuju,že je to nevděčná práce.Nejednou nám pacient řekl,že jsme tu pro to abysme ho obsluhovali.A bohužel takových lidí je čím dál víc.K tomu se přidá neustálé nepochopení od vedení a různá nová nařízení,jejichž dodržování se náročné směně absolutně nedá přizpůsobit a chodíte do práce ve stresu,s bolestí žaludku a s pocitem,že sice možná děláte dobrou věc,ale nedočkáte se řádného ocenění jak finančního tak lidského.Ale stejně mám tuto práci ráda a skrytě trpím:-)

 15. Sestřičky, kdyby bylo referendum o platu, hlasuju vam o 60 tisíc.
  Plný respekt k Vaší práci a Vám samotným. Kdyby aspoň z těch nehorázných daní co platim něco přiteklo k Vám … 🙁

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: