Pátek, 24. května 2024

Ministr Vojtěch vs odbory: Tvrzení proti tvrzení?

Před pár dny jsem sdílela na Facebooku zprávu z webu odborů o jednání tripartity, podle které se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyjádřil, že „zaměstnanci a odboráři přímo v nemocnicích již platy a mzdy zvyšovat nechtějí, upřednostňují zlepšení pracovních podmínek a investice do nemocnic.“

Jeden z prvních komentářů, který se pod postem objevil, zněl: „Tohle ale není pravda, že ne? Pan ministr musí mít nějakou F-kovou diagnózu“
————————————————————————————————
V měsíci červenci se těšte na facebooku Ošetřovatelství.info na on-line chat s ministrem Vojtěchem. Vyhradí si hodinu, kdy bude na naší stránce odpovídat živě na vaše dotazy!
————————————————————————————————
Já na tom jednání nebyla, tak jsem se zeptala ministra Vojtěcha, jak na to přišel.  Odpověď dorazila do 24 hodin, cituji: “ Zjištění, že vedení Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče v pozadí vede negativní kampaň proti mé osobě, mě velice znepokojilo. Na základě něčeho, co jsem nikdy neřekl, ale co odborový svaz volně parafrázoval a vytrhl z kontextu, se proti mně snaží obrátit zdravotníky a učinit mě před nimi nedůvěryhodným. V žádném případě tímto nepopírám úlohu odborových organizací. Považuji ale za vysoce nekorektní, že paní předsedkyně Žitníková v boji o platy používá takovéto neférové metody, namísto toho, aby na naše příští jednání přišla připravená a důstojně hájila zájmy zdravotníků a prosazovala zlepšení jejich pracovních podmínek.  Dovoluji si proto touto cestou vše, co šíří Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, uvést na pravou míru.

Na posledním jednání Tripartity, ze kterého má údajná citace vychází, jsem uvedl to, co říkám konzistentně a co ode mě všichni slyšeli již několikrát. A to, že v posledních letech došlo k významnému navýšení platových tarifů pracovníků ve zdravotnictví. Tento nárůst byl skutečně na hranici možností systému veřejného zdravotního pojištění a především ekonomických možností nemocnic. Na druhou stranu byl absolutně nezbytný, protože bylo nutné vyrovnat dluh, který se v minulosti vůči zdravotníkům vytvořil. Jsem však bytostně přesvědčen o tom, že plošný nárůst platových tarifů, který odbory tradičně jako každý rok požadují, situaci nijak nezlepší, ale pouze rozevře nůžky mezi platy jednotlivých zaměstnanců a vážně zatíží hospodaření nemocnic, což může mít ve výsledku negativní dopad právě na samotné zdravotníky. Nemocnicím by totiž scházely prostředky na řešení jiných akutních problémů, především v oblasti infrastruktury a rozvoje péče.

Proto podporuji kontinuální cílený růst platů tam, kde je to potřeba. Nechme to na těch, kteří mají k zaměstnancům nejblíže. Na samotných ředitelích. To oni nejlépe vědí, kam peníze směřovat. Jestli k profesím, které chybí, k zaměstnancům, kteří vykonávají náročnou a odpovědnou práci, nebo těm, kteří pracují kvalitně a s dobrými výsledky.

Ujišťuji vás, že jednání o odměňování zdravotníků budou nadále pokračovat. Našim společným cílem by mělo být řešení personálního problému v nemocnicích, a to nejen navyšováním platových tarifů, ale i dalšími opatřeními, které zdravotníkům práci zjednoduší, zpříjemní a zefektivní. A já budu dělat maximum pro to, aby to tak bylo.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví

Takže teď, babo, nebo spíše sestro, raď.  Řekl to ministr, nebo neřekl? Nebo jak to řekl? Jdeme do dokumentace. V zápise z jednání tripartity tohle není, ve zprávách taky ne (a to bych se divila, že by se novináři, kteří zveřejní každou dělnici a rohlík s čajem, nechytili takové kraviny, kdyby ji někde slyšeli). V rozhovoru pro Medical Tribune řekl Adam Vojtěch trochu jinými slovy to, co píše v prohlášení. Že někde se základní odborové organizace dohodli na nižším přidání třeba za směnnost, aby bylo možné přidat i ambulantním sestrám, a že je třeba investovat i do betonu.

Bohužel musím konstatovat, že přesnou citaci z jednání tripartity nejsem schopná zjistit (nemáte někdo nahrávku?, k dispozici je jen záznam z tiskové konference), takže máme dvě tvrzení a názor si musí udělat každý sám. Možná to bylo špatně pochopeno, nebo blbě vyjádřeno, a místo toho, než se v tom hnípat, bychom se měli zaměřit na to, co vlastně chceme.

Co vlastně chceme? Je plat na prvním místě?

V anketě asi 2/3 upřednostnili vyšší mzdu, 1/3 lepší pracovní podmínky. Než mě sežerete, že finance a pracovní podmínky se nedají zcela oddělit a že to není seriózní průzkum, tak se nadechněte a čtěte dál. Já to vím. Tohle je jen ilustrace, že každý to má trochu jinak a že „podle sebe soudím tebe“ fakt neplatí. Někdo chce ze zdravotnictví odejít, nebo už odešel, a nevrátí se ani po přidání 10 000 korun. Někdo v klidu pracuje, i když by si jinde vydělal víc. Pocit osobního štěstí se zvyšuje s velikostí platu, ale jen do určité hranice. Pocit osobního štěstí se zvyšuje s podporou vedení, dobrými kolegy i příjemným pracovištěm.

Platy u všech sester už nejsou úplně hrozné (to ale neznamená, že by neměly být vyšší). Samozřejmě čistý tarif bez přesčasů taková hitparáda není. Problém blbých platů trvá v nižších patrech, pomocný a obslužný personál (sanitář, ošetřovatelka, THP) má fakt málo. Problémem je rozdíl platů a mezd. To ostatně na tripartitě zaznělo.

Pracovní podmínky také nejsou všude tak hrozné (to ale neznamená, že by neměly být lepší). To, co čteme na sociálních sítích, jsou extrémy. Najdou se lidi ve zdravotnictví spokojení. I nespokojení.  Ovšem o ty podmínky se musíme opravdu starat více sami. Legislativně lze nastavit mantinely, třeba max. počty přesčasů, ale jejich dodržování nám žádné ministerstvo nezajistí. K tomu máme ty odbory na pracovištích, k tomu máme ústa, abychom říkali ne, k tomu máme nakonec i soudy.

Plat je nejvíce viditelnou veličinou, ale bez dobrých pracovních podmínek nám sám o sobě štěstí nepřinese. A rozhodně jsme to my, kdo může pro lepší pracovní podmínky něco udělat. Být sami na sebe i na druhé vlídní, snažit se spíš o dohodu než dávat rozkazy, víc chválit než kritizovat, a spojovat se v odborových a v profesních organizacích a bojovat. Asertivně a férově. Každý ředitel totiž možná neví, kam peníze směřovat.

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info
————————————————————————————————

V měsíci červenci se těšte na facebooku Ošetřovatelství.info na on-line chat s ministrem Vojtěchem. Vyhradí si hodinu, kdy bude na naší stránce odpovídat živě na vaše dotazy!

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky