Úterý, 3. prosince 2024

Můžeme se inspirovat u sester v USA?

Zajímavý příspěvek se objevil na facebookové stránce Men in nursing. Proč berou sestry -muži v USA vyšší plat než ženy?

Správce stránky Pavel Boháček je stálou inspirací především pro muže v ošetřovatelské profesi, nicméně i ženy jeho stránku čtou. Doporučuje nám vzít si z amerických sester příklad, i když správně připouští, že česká realita zdravotnictví je samozřejmě jiná. V čem je jiná?

1) Muži sestry v USA si dokáží vyjednat lepší platové podmínky
Za současného stavu legislativy mají u nás sestry muži (i ženy) štěstí, když si vyjednají lepší pracovní obuv. Když pominu, že za stejnou práci stejná odměna, tudíž muž sestra je placen stejně jako sestra žena, tak plat i odměny za noční, víkendy, svátky a za přesčasy jsou jasně dány zákonem a platovou tabulkou. Teoreticky lze jednat o osobním ohodnocení a o výši příplatků za ztížené pracovní prostředí. Vzhledem k tomu, že u nás se jedná kolektivně, tak skutečně jenom teoreticky.

Vyjednat lze mzda, ovšem v zařízeních typu nemocnice se také vyjednává kolektivně a pokud vám někde dají víc než kolegovi, který dělá stejnou práci, je to napadnutelné. Spíše by uspěl jednotlivec – sestra u praktického lékaře nebo u ambulantního specialisty. Tihle zaměstnavatelé ale často těží z toho, že nabízejí pravidelnou pracovní dobu v hodinách přátelských biorytmu, takže mzda se u nich většinou nebeských výšin nedotýká (čest výjimkám!).

Ve vzduchu stále visí neřešený a možná neřešitelný spor mezi odbory a ministerstvem zdravotnictví. Zatímco ministr Vojtěch by asi radostí křepčil na spáleništi platových tabulek, odbory by raději zavedly platy i v soukromých zařízeních. Co byste radši? 

2) Muži sestry v USA obecně tíhnou k lépe placeným specializacím
Sestry v ČR můžou tíhnout k čemukoli, specializace je většinou v 11. platové třídě, ať už je  v ARIP nebo v interních oborech. Zaplacenou ji dostanete pouze v případě, že ji zaměstnavatel využije. Mzdy nezohledňují specializace vůbec. Lépe nebo a tím pádem ani hůře placená specializace tady v podstatě neexistuje. Místo toho existuje specializace zaplacená nebo nezaplacená.

3) Muži sestry v USA kladou velký důraz na vysoké vzdělání
Můžeme se vrátit k bodu 2. I některé naše sestry se rády vzdělávají, ale až na specializaci tady není to vzdělání kompetenčně a tím pádem ani finančně zohledněno. Dokud se sestra nestane hlavní sestrou, ředitelkou nemocnice (velká výjimka) nebo nějakého jiného zdravotnického zařízení (ještě větší výjimka), pak se vzdělává sama pro sebe.

4) Muži sestry v USA ochotněji pracují přesčas a berou služby navíc
Muži i ženy sestry v ČR neberou služby navíc, protože kam by je dali? A přesčas pracují zhusta každý měsíc, ať už ochotně nebo neochotně.

5) Muži sestry v USA mají tendenci postupovat na kariérním žebříčku rychleji
Má české zdravotnictví nějaký kariérní žebříček pro sestry? 😀

Inspiraci u USA si samozřejmě vzít můžeme, už jen sebevědomí, prestiž a jednota českých a amerických sester budou pravděpodobně dva rozdílné pojmy. V tom ostatním nejprve musíme usilovat o proměnu systému.

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

 

DALŠÍ ČLÁNKY

1 komentář

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky