Počet sester v sociálních službách

2
1209

Dotaz

Dobrý den, jsme poskytovatelé soc. služeb, účtujeme výkony na pojišťovnu. Naše vedení rozhodlo, že za odcházející sestru nikoho nevezme. Zůstane nás pouze 4 reg.sestry na 24 h nepřetržitý provoz. Vím, že to absolutně nevychází. Mimochodem, byli by nejraději, aby tam žádná sestra nepracovala. Léky si údajně mentálně postižení klienti mohou brát sami. Na koho se máme obrátit o pomoc? Nebo jak argumentovat, že 5 sester je prostě minimum. Děkuji

Odpovídá Kancelář Ombudsmana pro zdraví

Personální zabezpečení zdravotních služeb upravuje prováděcí předpis k zákonu č. 372/2011 Sb., což je vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 99/2012 Sb. o požadavcích na minimální personální zabezpečení, v jejíž příloze jsou pro jednotlivé typy zdravotních služeb uvedeny výše úvazků. Podle zákoníku práce celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Další dohodnutá práce přesčas zaměstnanců ve zdravotnictví v nepřetržitém provozu nesmí přesáhnout v průměru 8 hodin týdně. Pokud v počtu čtyř sester přesahuje práce přesčas stanovený limit, dochází k porušení zákoníku práce, což je důvod k podání podnětu příslušnému oblastnímu inspektorátu práce za účelem provedení kontroly.Podávání léků je nezbytnou součástí ošetřovatelského procesu, je to činnost vykonávaná v přímé souvislosti s vykonáváním zdravotní péče a jako taková musí být vykonávána zdravotnickým personálem. Zařízení pobytových sociálních služeb vykazují podávání léků per os (tj. ústy) podle vyhlášky č. 134/1998 Sb., kde je uveden časový kód pro ošetřovatelskou intervenci v délce 10 minut. Poskytovatel by měl garantovat, že léky budou podávány ve správném čase a správném množství.Pokud potřebujete konkrétnější informace, budeme potřebovat vědět více informací. Rádi s vámi vše probereme telefonicky či osobně v našich úředních hodinách každou středu. Podnět lze podat i elektronicky prostřednictvím našeho webu www.ombudsmanprozdravi.cz.

JUDr. Jana Palečková, právní poradkyně Kanceláře Ombudsmana pro zdraví

2 KOMENTÁŘE

  1. jen drobna pripominka, dalsi dohodnuta prace prescas uz neni par let mozna (jo je matouci, ze v zakoniku prace ji stale nalezneme, ale prectete si k tomu komentar)

  2. Dobrý den,
    bohužel to není nový problém! Podle mého názoru by to měl řešit pan ministr Vojtěch s paní ministryní Maláčovou. Nikdo nechce platit všeobecné sestry v sociálních službách, protože jsou dražší než pracovníci s kurzem pracovníka v sociálních službách. Tady je třeba domluvy MPSV a MZ ČR!!

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..