Čtvrtek, 23. května 2024

MZ plní slib a přidá od července sestrám ve směnách u lůžka 2000 korun měsíčně / upraveno 17.6.

„Plním slib, že ještě letos zdravotním sestrám přidáme. Peníze dostane každý samostatně pracující nelékařský pracovník v třísměnném nebo nepřetržitém provozu u lůžka. Nemocnice samozřejmě neomezujeme v tom, kolik přidají svým pracovníkům. Mohou přidat i více, ale na ony slíbené 2000 měsíčně jim poskytneme dotace,“ řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík na dnešní tiskové konferenci s tím, že zvýšení platu se bude týkat přibližně 43 tisíc zdravotnických pracovníků.

Nedostatek zdravotních sester v lůžkových zdravotnických zařízeních je jedním z nejpalčivějších problémů zdravotnictví. Dle odhadů chybí v českých zdravotnických zařízeních až tři tisíce zdravotních sester.  Fakultní nemocnice se do dotačního programu hlásit nemusejí, peníze pro přidání peněz dostanou formou příspěvku na provoz. Ostatní nemocnice mohou žádat prostřednictvím svých krajů či hlavního města Prahy. Formuláře a návody jsou již nyní k nalezení na webových stránkách ministerstva zdravotnictví .  Posouzení žádosti bude trvat přibližně 15 dnů, dotace je poskytována na druhé pololetí tohoto roku. Od ledna 2018 bude navýšení mezd zajištěno příslušným navýšením úhrad ze zdravotního pojištění.

 „Je pravda, že zvýšení platů si zaslouží veškerý zdravotnický personál. V tuto chvíli řešíme pouze akutní nedostatek sester u lůžek. Platí, že na konci roku budou všem pracovníkům ve zdravotnictví zvýšeny tarify o 10 procent,“ doplnil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Zdroj: Tisková zpráva MZ

Komentář:

Doplňuji,  že definice z nařízení vlády zní:“ Soustavné poskytování zdravotních služeb zdravotnickými pracovníky vykonávajícími nelékařské zdravotnické povolání bez odborného dohledu střídavě ve třísměnném nebo nepřetržitém provozním režimu u poskytovatelů zdravotních služeb lůžkové péče nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb.“

Čili příplatek se týká každého samostatně pracujícího nelékařského pracovníka v třísměnném nebo nepřetržitém provozu v lůžkovém zařízení (což není totéž, co u lůžka) a rovněž v pobytových zařízení sociálních služeb. A škoda, že se nikdo z novinářů na tiskové konferenci nezeptal, co se stane, když se zařízení do dotačního programu nezapojí a o ty 2000 na pracovníka si nepožádá. Nebo se zapojit musí?

EDIT 16.6.2017, 14.22 Odpověď z facebookových stránek ministra Ludvíka

Edit 17.6. 2017 7.30

Dotační program je zaměřen Prostřednictvím krajů a hlavního města Prahy na poskytovatele zdravotních
služeb lůžkové péče
dle § 2 odst. 1 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách
jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), jejichž zaměstnanci vykonávají následující činnost:
„Soustavné poskytování zdravotních služeb zdravotnickými pracovníky vykonávajícími nelékařské zdravotnické povolání bez odborného dohledu střídavě ve třísměnném nebo nepřetržitém provozním režimu u poskytovatelů zdravotních služeb lůžkové péče.“
Nevím, zda tedy chápu správně, že dotace pro zdravotníky v pobytových zařízeních sociálních služeb nebude poskytnuta.

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

DALŠÍ ČLÁNKY

23 KOMENTÁŘE

 1. Dobré, chybí mi 2,5 úvazku všeobecné sestry ne zdravotní, jak tvrdí pan ministr, na ambulanci, kde máme směnný provoz. Na lůžkovém oddělení máme plný počet sester a na ambulance se jim moc nechce. Tak nevím, asi jsme mimoni!

 2. Pracuji jako staniční sestra a mám na oddělení velmi pracovité a spolehlivé sestry na ranní směně „u lůžka“. Dovolím si tvrdit, že na našem oddělení je právě na ranní směně více práce než na směnách- příjmy, překlady, vyšetření. To vše probíhá právě na této směně. Směnaři již mají příplatky za noční a víkendy. Tyto ranní sestry mají bohužel jen základ. Jsou to mladé maminky, které zatím nemohou jít do směn, aby zajistily chod rodiny (školky, školy,…). Vidím to jako nespravedlnost, protože i ony si zaslouží výše uvedené odměny. Nadělá to jen špatnou krev a neshody v kolektivu. A je jistě mnoho dalších příkladů. Myslím si, že tato „akce“ je velmi nepromyšlená a neřeší danou situaci v nedostatku sester. Základ problému je někde jinde.

  • Paní kolegyně, tohle není příplatek za množství práce, ale za ztížené pracovní prostředí ve směnách – protože právě pracovník ve směnách do jisté míry obětuje práci svůj osobní život, velmi obtíženě plánuje volný čas a pravidelné aktivity. Na rozdíl od ranních pracovníků se stabilní pracovní dobou. A právě kvůli tomu zaměstnanci ve směnách chybí víc. To se nám nemusí líbit, ale tak to prostě je. Dotace bude tedy jen na ty ve směnách, ale nikdo a nic nebrání zařízením jakékoli odměny dát i zaměstnancům ranních směn. Můj názor je ten , že cca 1350 korun čistého odměny navíc nic nevytrhne. Pro ty, co pracují, je to hezká odměna, ale že by to přivedlo do směnného provozu davy, to se opravdu neobávám…

 3. Jsem anesteziologicka sestra 38 let praxe s aripem pracuji na operačním sále najednu směnu nemocnice Kroměříž mám takový dojem že budu mít nejnižší plat s tímto vzděláním na jednu smenu se nikdo nehrne už teď máme o tři tisíce méně než na oddělení kvůli platu nikdo na jednu směnu prostě nejde.

    • Ale normálně se operuje i v noci akutní věci sestry instrumentarky mají tři směny řekla bych že odpolední soboty i neděle jsou velmi vytížen operativně sestra z ara potom musí jít z oddělení je to tak zařízené o trismenny anestezii se uvažovalo ale zatím se tak nestalo.

 4. Na některých odděleních bych přidala interna chirurgie plicní neurologie proč ne ale na očním kde mají sestry sice trismenny provoz ale bez pacientů jen někdy to je nespravedlivé jde jen o ambulantní operační provoz sestry ale slouží ve trismenny provozu. Myslím si že toto nic neřeší řešilo by to jen tabulkový plat ve všech nemocnicích co jsme nemocnice zřizované krajem už teď máme o šest tisíc méně než ty co pobírají tabulkový plat na to je potřeba se podívat. Kdyby každý rok sestrám přidali sestry v nemocnicích zřizované krajem jsou a budou stále hodně pozadu.

  • Ale v nemocnicích zřizovaných krajem jsou snad tabulkové platy. Nicméně souhlasím, že by mohly být lépe placené. A co teprve nemocnice soukromé, a.s. nebo městské….tam je to teprve bída.

    • Ale kroměřížská nemocnice je a.s. (alespoň byla, jistě, že se to mohlo změnit) a tam jsou skutečně smluvní a ne tabulkové platy. Ale nemocnice zřizované krajem (ne fakultní) by měly mít platové tabulky.

    • Pak je asi něco špatně, když naši politici tvrdí, že nedostatek pracovníků povede ke zvýšení jejich platů. Tím se neustále okolo sebe ohání, ale jak vidět ve zdravotnictví to asi opět nefunguje. Ostatně jako mnoho jiných věcí. Co zde vlastně funguje?

 5. Nedivím se, že se sestřičky nehrnou…..v každé fabrice a v každém marketu mají víc…..Kaufland, Lidl atd – 28 – 32 tis má skladník. Ve fabrice – např. Daikine 29 tis. dělník na lince + 13 a 14 plat po 9 tis. Kč. Volné svátky, víkendy. Sestra dosáhne základního platu 28 tis až po 32 odpracovaných letech. Takže budu raději jezdit s vozíkem a mít čistou hlavu a víc peněz.:( Je to smutné, ale láska k povolání za nás účty nezaplatí 🙁

  • Tak já mám plat 20000 čistého po 38 letech nevím kde berou tak hodně naše sestry a tři směny když slouží hodně tak mají 24 až 25000 od nás odešly sestry do Olomouce a mají 27 až 30000 a daleko mladší tak navíc mělo by to být stejně nebo podle odpracovaných let

 6. Víte někdo o tom, že tento vyšší příplatek je podmíněn tím, že sestra MUSÍ ODPRACOVAT MINIMÁLNĚ 4 NOČNÍ SMĚNY ZA MĚSÍC? A popř. ve které legislativě bych se o tom dozvěděla víc? Zatím jsem se o tomto dozvěděla pouze od jedné kolegyně, která to četla na internetu. Děkuji

   • Podle metodiky co vydalo ministerstvo to ničím takovým podmíněno není. Záleží tedy na zaměstnavateli, jak se s tím popere. Ale vzhledem k tomu, že by poté obdržené finance musel stejně vracet čekám, že nikdo takové podmínky mít nebude.

 7. Pracuji jako zdravotní sestra v domově pro seniory pouze na denní služby 7 -19hod ( někdy 9 – 21hod ) i o víkendech a st. svátcích – bez nočních služeb, zajímá mě, zda-li mám nárok na příplatek 2 000,- hrubého. Pracuji v nepřetržitém provozu a u lůžka ??????

  • Paní kolegyně, v jakém provozu pracujete byste měla mít napsáno v pracovní smlouvě, ale podle toho co píšete, to není nepřetržitý.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: