Zdravotnický asistent má pomáhat člověku v tom, co by byl jinak schopen udělat sám. I tato věta zazněla na konferenci Kompetence zdravotních sester v zahraničí a České republice, kterou uspořádala na půdě Ministerstva zdravotnictví Academy of Health Care Management, s.r.o., 1. října.
Konference se zúčastnilo více než 100 pracovníků ve zdravotnictví, především zdravotní sestry ve vedoucích pozicích. Na konferenci vystoupila Dr. Debra Maloy, která je vedoucí vysokoškolského programu pro samostatně pracující anesteziologické sestry na Texas Wesleyan Univerzity. Zkušenosti ze Spojených států ukazují, že účelně připravený výukový program může připravit kvalifikované sestry takovým způsobem, že pracují v oboru anestezie úplně samostatně i při vedení složitých anesteziologických výkonů. Na konferenci krátce promluvil děkan této univerzity Hector Quintanilla a zástupce Americké ambasády v České republice. Program konference byl koncipován tak, aby ukázal evropské a americké zkušenosti s osamostatněním správně vzdělaných a zaučených zdravotních sester ve srovnání se současnou situací v České republice a se záměry České asociace sester a Ministerstva zdravotnictví.
Přednášky českých řečníků zmiňovali obecně známé skutečnosti – populace stárne a bude třeba daleko více zdravotnického personálu, kterého už nyní máme nedostatek.
Přednáška Josefa Vymazala, náměstka MZ přinesla mnoho demografických údajů a více otázek než odpovědí. Vrátit vzdělávání sester na střední školy či ponechat stávající systém? Jak zajistit vyšší počet zdravotních sester ?
Nicméně jednu konkrétní odpověď účastnící dostali. Na dotaz, jak to vypadá s návrhem návratu vzdělávání sester na SZŠ 4+1, odpověděla hlavní sestra MZ Alice Strnadová, že tento návrh již není na pořadu dne.
Jednoznačné poselství přinesla Martina Šochmanová: Pokud se skokově nezvýší platy a nevylepší se pracovní podmínky sester, tak sestry nebudou.
Osvěžením bylo krátké vystoupení doktorky Zvoníčkové z 3. LF UK v Praze, která prezentovala výzkum evropských zemí ohledně činností zdravotníků. To, co v jiných zemích EU dělá např. radiologický a laboratorní asistent, u nás v ČR zastane sestra.
Otázky se snesly i na českou sestru Gabrielu Ratajovou, zaměstnanou na oddělení ARO v německém Regensburgu. Samostatně pracující sestra v Německu musí mít vzdělání podobné našemu specializačnímu vzdělání ARIP, ale poté získává daleko více kompetencí – samostatně podle přísných standardů např. bez indikace lékaře podává inzulin, opiáty, katecholaminy a upravuje ventilační režimy.
K jednotlivým přednáškám se vrátíme v samostatných zprávách. V diskuse se točila kolem kompetencí a pozice zdravotnického asistenta, který má podle prezidentky ČAS Martina Šochmanové své místo v týmu, ale nikoli na místo sestry, ale vedle sestry. Kompetence se skloňovaly ve všech pádech, nicméně, jak trefně poznamenala Soňa Mendlová z nemocnice Na Bulovce , blíží se stav, kdy nebudeme mít kompetence komu rozdělovat a je třeba přemýšlet, jak ošetřovatelství pro budoucí studenty a absolventy zatraktivnit.
Máte nápad, jak ošetřovatelství pro budoucí studenty a absolventy zatraktivnit?
lš
Pročítám různé články a diskuze na toto téma, protože jsem uvažovala o změně profese na zdravotnického asistenta. Myslím si, že by nás bylo více kdyby zdravotnický asistent po maturitě nevykonával (dle zákona)
jen jakousi funkci vyššího sanitáře. Podle zákona musí ZA dělat skoro všechno pod dohledem. To působí jako by se ve škole nic nenaučil a byl tedy nesvéprávný svoje povolání vykonávat. Jako kdyby ekonomický maturant vykonával pod dohledem třeba účtování nebo jiné práce. Je to absolutně demotivující pro nové studenty. Navíc třeba maturant
jakéhokoli jiného oboru po vystudování VOŠ zdravotní bude po třech letech studia více než student SZŠ po čtyřech letech. Přitom od studentů VOŠ vím, že se zde v prvním ročníku učí to samé jako v prvním ročníku SZŠ. Je to z toho důvodu, že studenti bez zdravotního vzdělání to neumí.
Vypadá to, že systémem 4+1 vzdělání ve zdravotnictví ještě zkomplikuje. Máme tady VOŠ a VŠ a teď ještě poloviční VOŠ, ale na druhé straně si myslím, že to může pomoci v degradaci ZA. U ZA bylo už špatné to, že studují čtyři roky, mají maturitu a jsou degradovány na zdravotníka, který bez dohledu, není schopný skoro nic. Možná by jenom stačilo odbourat dohled aby to ZA nedegradovalo na neschopné pracovníky. A co je dohled? Pokud na ZA má dohlížet sestra tak to si to rovnou může jít udělat sama, ne? Nějak jsem tento systém nepochopila. Navíc dříve vystudované sestry (myslím poslední rok 2003/2004) jsou brány jako plnohodnotné sestry s registrací. To je vůči ZA kteří studují totéž něco nemyslitelného….Četla jsem tady, že se ZA učí něco jiného než sestry studující dříve. Podle informací studentů se učí to samé. Takže dle mého 4+1 by mohlo alespoň nějak kompenzovat tuto nespravedlnost vůči ZA. Za podmínek, které jsou dnes nastaveny, nebude nikdo studovat čtyři roky a potom bude placený a braný jako pomocná síla, která musí vše dělat pod dohledem. A vlastně ani za deset let praxe z dohledu nevyjde. Pokud si raději nedodělá VOŠ. Tím už zase nebude ZA.
Vím, že v praxi to chodí asi jinak. ZA dělají vše, ale jsou placeny méně, a jsou jakási děvečka pro všechno za malé peníze. Myslíte, že toto povolání je motivující??? Já osobně bych chtěla pomáhat lidem a něco se o tom naučit, ale
nejsem přesvědčena, že bych to chtěla vykonávat v pozici ZA jak je to nastavené dnes…… Tak to vidím já, člověk který přemýšlí o studiu možná praktické sestry a 4+1……. nebo VOŠ, protože maturitu už mám v jiném oboru.