Neděle, 23. června 2024

LRV doporučila vládě návrh zákona o nelékařských zdravotnických povoláních schválit ve znění jejího stanoviska!

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů byl dnes doporučen Legislativní radou vlády ke schválení.

Navrhovaný zákon novelizuje platný zákon o nelékařských zdravotnických povoláních, který je zastřešujícím právním předpisem pro problematiku výkonu regulovaných nelékařských zdravotnických povolání a uznávání jejich odborných kvalifikací.

Cílem návrhu zákona je zejména nastavit právní rámec, který umožní stabilizovat systém kvalifikačního vzdělávání při zachování jeho kvality především v případě ošetřovatelských profesí všeobecné sestry, dětské sestry, praktické sestry (zdravotnického asistenta), a to v souladu s aktuálními potřebami v oblasti zdravotnictví.
Návrh zákona především rozšíří možnost získání odborné způsobilosti pro výkon povolání všeobecné sestry zkráceným studiem na vyšších odborných školách, a pro zdravotnické pracovníky profesí zdravotnický asistent/praktická sestra, porodní asistentka a zdravotnický záchranář.
Dále zákon například ruší kreditní systém, který sloužil ke kontrole celoživotního vzdělávání, neboť dostatečně neplnil motivační roli ke vzdělávání pro zdravotnické pracovníky ani pro zaměstnavatele. V návaznosti na zrušení kreditního systému se ruší také vydávání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu navazující na zápis do registru zdravotnických pracovníků způsobilých k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu a evidenci v průkazu odbornosti. Současně se ruší registr zdravotnických pracovníků způsobilých k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, který je určitým torzem a stávající systém registrace nelékařských zdravotnických pracovníků se stal neefektivní.

Na základě novely zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (senátní tisk č. 234) má být vybudován jako součást Národního zdravotnického informačního systému Národní registr zdravotnických pracovníků, v němž budou zaregistrováni všichni zdravotničtí pracovníci, nejenom nelékařští zdravotničtí pracovníci způsobilí k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu.

Více o návrhu zákona jsme psali zde.

DALŠÍ ČLÁNKY

4 KOMENTÁŘE

  1. Je to pekna prasarna a podraz na vsechny, kteri si museli shanet kredity, kde se dalo. Ja jsem s timto systemem nesouhlasil od pocatku, protoze bylo jasne, ze je to totalni hovadina. V prve rade by si mel hlidat zamestnavatel, jak jsou jeho zamestnanci vzdelani, je to v jeho zajmu. Ten kreditni system neni nic jineho, nez buzerace vsech zdravotniku od statu, ktery rozhodne neni zamestnavatelem vsech zdravotniku. Musime jak debilove sbirat kredity, aniz by se to jakkoliv projevilo na nasich kompetencich nebo nedejboze vyplate. Nehlede na to, a ruku na srdce, vsichni vime, jakym zpusobem onen sber kreditu mnohdy probiha. Neni to nic jineho, nez statem posvecena a nami draze zaplacena buzerace a podvod. Protoze kazde takove narizeni nuti lidi v prve rade premyslet, jak ho co nejlepe obejit. Takze jeden clovek na prednasce podepisuje pet dalsich apod..

    • Ovšem zaměstnavatelé chtějí stádo tupých ovcí, které se nebudou bouřit. Tedy vzdělaní lidé s rozhledem nejsou pro ně to pravé. Ale aby se vlk nažral, tak udělají konferenci pro zaměstnance, kde se člověk nic podstatného nedoví, nicméně, mají čárku k akreditaci, že dbají na vzdělání. Pak to dopadá, jak to dopadá.

  2. Myslíte, že po tomto vysokoškoláci ve zdravotnictví zůstanou a ti co studují, že do zdravotnictví nastoupí?! Pokud stačí středoškolské vzdělání, stačí i výplata jak pro středoškoláka!? Takže žádné přidání asi nebude? A možná nám ponechají i 10 třídu?
    Kdo ví co vše se za to schová – za mnoho práce opět málo muziky.
    Už tomu tady nevěřím!

    • Myslím si, že je celkem zřejmé, že pro práci všeobecné sestry se bude vyžadovat vyšší odborné vzdělání nebo vysokoškolské. Na tom se nic nemění. Změna je pouze v tom, že vyšší odborné studium by se některých případech mohlo zkrátit ze tří let na jeden rok.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: