Neděle, 21. dubna 2024

Nové nelékařské zdravotnické povolání: Specialista tradiční čínské medicíny?

Ve sněmovně se chystá 2. čtení novely zákona 96/2004 o nelékařích (o vzdělávání sester). Poslanci zveřejnili své pozměňovací návrhy k zákonu 96/2004 o nelékařích! Kromě např. návrhů poslance Marka Bendy ponechat v zákoně povolání arteterapeuta,  poslance Jaroslava Krákory, který upravuje názvosloví, a poslance Leoše Hegera, který upravuje popis akreditovaného kvalifikačního kurzu, jsou tam i návrhy poměrně revoluční!

Podle návrhu poslankyně Jany Pastuchové by bylo třeba ponechat ustanovení, aby se písemná část aprobační zkoušky mohla konat i v jiném jazyce než českém, ve snaze neztěžovat přístup zdravotnických pracovníků, kteří přicházejí ze států mimo Evropskou unii.: „Písemnou část aprobační zkoušky je možné vykonat v jazyce českém, anglickém, francouzském, německém nebo ruském.“ Ústní část už už by byla v jazyce českém.

Poslanec David Kasal navrhuje doplnit tři nová zdravotnická povolání: behaviorální analytik, asistent behaviorálního analytika a behaviorální technik. Cílem je díky těmto novým zdravotnickým povoláním umožnit v České republice používání aplikované behaviorální analýzy (ABA), a to dle standardů, zásad a pravidel stanovených Behavioral Analyst Certification Board (BACB).

Poslanec Rostislav Vyzula navrhuje doplnit do zákona č. 96/2004 Sb. nové nelékařské zdravotnické obory, a to terapeuta tradiční čínské medicíny  a specialistu tradiční čínské medicíny.

Zdroj: web poslanecké sněmovny

 

DALŠÍ ČLÁNKY

4 KOMENTÁŘE

  1. Rozhodně nesouhlasím, aby se k NLZP přilepili tihle šarlatáni ! Poslanci Kasal a Vyzula by se měli stydět za takovou dehonestaci seriozní medicíny. Je to výsměch všem NLZP.

  2. Já si myslím že by se naši poslanci měli zamyslet nad tím co bude dál se zdravotními asist. Registrované sestry odcházejí do důchodu. A na plně hodnotnou všeobecnou sestru se musí čekat 7 let,tak by mě zajímalo kdo bude pracovat v nemocnicích.

    • 1. Proč tam neni možnost dělat test ve španělštině? 2. Proč je tak těžké uznávat vzdělávání sester v zahraničí? Proč neudělají nějaké kurzy sjednocující vzdělání? 3. Proč se nepoužívají povinně na všechny zprávy od doktorů mezinárodní kódy klasifikace nemocí(stejně se píšou pro pojišťovnu). 4. Cizí sestry taky budou muset sbírat body na registraci? 5. Jsem pro vzdělávání sester, ale takové co má význam pro praxi. Najednou ani nejste sestra jen asistent a správně nemůžete nic, i když to dosud děláte. 6. Proč nestačí nástavba pomaturitní na sestru, to se člověk rozhoduje až v dospělosti, že to opravdu dělat chce a už se učí jen odborné předměty a ne vše což je náročný. A praxe u umírajících neni podle mě vhodná pro nezletilé.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: