Úterý, 23. července 2024

Ministr Ludvík: Už letos přidáme peníze všem zdravotním sestrám za směny

„Od 1. července tohoto roku dostanou přidáno všechny sestry u lůžka ve směnném provozu 2 000 korun, a to bez ohledu na to, zda pracují ve státní nebo soukromé nemocnici,“ řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. U přímo řízených nemocnic ministerstva se bude jednat o příplatek za směnnost, soukromé nemocnice pak budou moci čerpat 2 000 korun za směnu pro sestru u lůžka z dotačního programu, kam se o něj mohou přihlásit.

„Tento dotační program bude pro soukromé nemocnice připraven do 1. července a o jeho startu budou informovány. 600 milionů korun na splnění tohoto plánu půjde ze státního rozpočtu, dalších 400 milionů, právě pro soukromé nemocnice, jsme našli coby rezervu na ministerstvu,“ vysvětlil postup ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík a dodal, že celoroční náklady na takové navýšení budou zhruba dvě miliardy korun. Pro rok 2018 už s výdaji bude počítat úhradová vyhláška.

DALŠÍ ČLÁNKY

32 KOMENTÁŘE

 1. moc by me zajimalo, jak to chce zarucit.. v jedne vete rika, ze dostanou pridano, v dalsi pak, ze se o dotaci MOHOU soukroma zarizeni prihlasit – cili to zadnou zaruku nedava, zase jen plane reci.. stejne jako s 10% narustem zase zamestnanci v „soukrome“ (chapej krajske..) sfere ostrouhaji a nuzky mezi mzdami a platy se rozeviraji cim dal vic

 2. Pracuji ve směnném provoze jako RA asistent a proto se dotazuji zda navýšení bude platit i pro náš obor RA laborantů,asistentů?

  • Paní kolegyně, já bych Vám ráda odpověděla, položila jsem tento dotaz na MZ:
   Nařízení vlády 564/2006 Sb. stanoví příplatek za směnnost ve výši 400 – 1000 Kč. Zvýší-li se jeho horní hranice na 2 000 Kč, kdo zaručí, že sestry skutečně dostanou tu maximální hranici? Zvýší-li se jeho spodní hranice, tedy bude od 2 000 Kč, pak bude muset být příplatek zvýšen podle přílohy 10 všem zaměstnancům ve skupině 1. Nebo chce pan ministr pro sestry naprosto jinou kategorii a tento příplatek dostanou skutečně jen sestry?

   Dostala jsem následující odpověď: Vážená paní redaktorko,
   návrh navýšení platů, které má nastat od 1. července 2017, se v tuto chvíli finalizuje. Výslednou podobu změny následně samozřejmě představíme.
   V tuto chvíli můžeme pouze odkázat na informace ze včerejší tiskové konference a tiskové zprávy

   Sledujte prosím, naše stránky, jakmile to bude vědět, informaci přidám.

   • Je tam jasně napsáno zdravotní sestry, které podle legislativy nemáme. Pan ministr by snad měl vědět, že všeobecné. A další, v nadpisu je napsáno „za směny“- je tedy logické, že se na to ptají pracovníci, kteří dělají na ve směnném provoze, protože to skutečně nejsou jen sestry. Mně by spíš zajímalo, jestli to bude nějak odstupňované- kdo má třísměnný ( tedy s nočními) a dvousměnný provoz.

    • zdravotni sestra je obecne sestra, ktera pracuje v nemocnici (mame taky radove sestry, ze).. kdyby tam napsal vseobecna, tak se to netyka detskych sester a porodnich asistentek, kterych se to ale tykat ma..
     to, co je v nadpisu, neni prima citace ministrovych slov, ale jejich prekopane a neprilis stastne zkracene sdeleni.. v citaci je „všechny sestry u lůžka ve směnném provozu“ a „za směnu pro sestru u lůžka“ – tady neni o cem debatovat

     • No, nechci rýpat, ale máme také rodné sestry, aspoň někteří z nás. A porodní asistentka NENÍ sestra, i když pevně doufám, že těch se to týkat bude. A dětská sestra už bohužel také není, je jen všeobecná sestra se specializací pediatrie. A když tedy „u lůžka“, tak to znamená, že kdo dělá ve směnném provozu, ale nikoli u lůžka ( třeba operační nebo porodní sály), tak má smůlu? Podle mne je to celé nešťastně napsané.

   • budou se moc divit až všechny sanitářky a ošetřovatelky dají výpovědi ,když se přidává neustále jen sestrám,kdyby nebylo sanitářek a ošetřovatelek,tak kdejaká sestra by ani nevěděla že pacientovi je špatně,jelikož neustále sedí u papírů a píši dokumentace ,to jsem zvědavá jak sestry ,budou vše samy zvládat i sanitářky a ošetřovatelky slouží směnnost,nějak na ně neustále zapomínáte,všude jinde mají větší platy než sanitaářka a ošetřovatelka,proto i jim došla trpělivost

    • jak já bych byla ráda, kdyby se mnou sloužila ošetřovatelka, nebo alespoň, kdybych si mohla zavolat uklízečku….

 3. bude se příplatek týkat všech všeobecných sester v nepřetržitém provozu tj. i těch v sociálních zařizeních / domovy pro seniory atp./, nebo jen sester v nemocnicích. To by byla diskriminace, neboť i sestry v domovech pro seniory a pod. slouží noční u lůžka klientů.

 4. A jak je to v plánu s ošetřovatelkami v soukromém zdravotnickém zařízení, které jsou převážně u lůžka a dělají v nepřetržitém provozu? Předem děkuji za odpověď.

 5. a jak to bude se sanitáři?dostanou od července taky přidáno??mluvilo se o tom že by jsme měli také dostat.

 6. A CO SESTRY NA OPERAČNÍCH SÁLECH, TY TAKÉ SLOUŽÍ VE NEPŘETRŽITÉM PROVOZU, MAJÍ NOČNÍ SMĚNY, MAJÍ PACIENTA NA OPERAČNÍM STOLE (STŮL JE, NEBO NENÍ LŮŽKO), ANESTEZIOLOGICKÁ SESTRA SE TAKÉ STARÁ O PACIENTA BĚHEM OPERAČNÍHO VÝKONU MNOHDY I NĚKOLIK HODIN. TYTO SESTRY SI TAKÉ URČITĚ ZASLOUŽÍ PÍPLATEK V PLNÉ VÝŠI A VŮBEC ŽÁDNÁ ZMÍŇKA O PERIOPERAČNÍ A ANESTEZILOGICKÉ PÉČI.

 7. V zapisu z porady jsme meli,ze penize od 1.cervence tedy 2000 korun poputuji jen sestram do fakultni nemocnice. Sestry v jinych nemocnicich maji jine pacienty ? A mene prace ? Dekuji za odpoved.

 8. Pracovala jsem jako všeobecná zdravotní sestra na chirurgii a následně na pooperační JIP, nyní pracuji ve směnném nepřetržitém provozu v DS v soc. službách, jako všeobecná zdr. sestra s letitou praxí u lůžka. Osobně se domnívám, že ať je to sestra jekého – koliv oddělení, s registrací , která se po nás od jistých let tak vyžaduje , jak kdyby sestry byly před tím , nebo po tom neschopné se sebevzdělávat.. (.je to spíše vytahování peněz, pro mnohdy neznalé školitele bez špetky praxe ,preferující své poznatky pouze z knih..). A když bychom i měly zájem o vyšší vzdělání, doplnit si své letité zkušenosti….jak by to správně mělo fungovat, tak to není možné, vzhledem k pracovní vytíženosti a nemožnosti skloubit další vzdělání s rozepsanými službami a mnohdy i nechutí vedoucích zařízení o umožnění volna pro studium…to se vyhovuje pouze pracovníkům ranních směn. A ruku na srdce dámy a pánové na těch teplých židlích u tzv. zelených stolů, za ty ….platy, které nám přidat nebo nepřidat by tuto práci z VÁS žádný nedělal.. a ukažte jediného lékaře, který po svém boku tu sestru nepotřebuje…Jenomže za nás se nikdo , tak jak za učitele nestaví a myslím , že se stačí podívat na jakou – koliv nemocnici jak to tam vypadá s personálem celkově…Když chtěli zdravotníci stávkovat, tak se naši státníci rozhořčovali, že si bereme pacienty jako rukojmí…a co nyní dělá náš stát to je v pořádku. A slova , že ví , že máme málo personálu…a co pro to dělají aby tomu tak nebylo…jen čekají, kolik toho ten zbývající personál ještě vydrží…
  A proto závěrem by se přidávání financí mělo týkat všech sester, ať jsou na oper. sále, na odděleních, v soc. službách atd. pořád pracujeme s lidmi a vy co to znáte , můžete jen potvrdit , že je to práce hodně namáhavá a vysilující jak po psych. stránce , tak po stránce fyz. a to je práce nezaplacená.
  Ivča

 9. dobrý den, pracuji jaka záchranář na ARO v jedné menší nemocnici v soustavě nemocnic Pardubického kraje. V posledních dnes se u nás živě beseduje o tom, zda dojde k navýšení příplatku za směnnost. Dostávají se k nám informace, že nedojde. Vedení snad argumentuje tím, že datace na sestru od státu jsou zajištěny jen na několik let dopředu (5 let) a poté by nám tento přípatek musela platit nemocnice sama a na to prý nemá.. Proto se chci zeptat, jak to tedy je -zda opravu k navýšení příplatku za směnnost musí dojít či je to na volbě vedení nemocnice a jak to bude do budoucna? Děkuji

  • psala jsem to dnes ráno:
   https://www.osetrovatelstvi.info/clanky-ctenaru/pitva-priplatku-za-smennost-ii-odpoved-z-mz/

   Ministerstvo zdravotnictví deklarovalo, že pro všechny poskytovatele zdravotních služeb, kteří mají zaměstnance splňující výše uvedenou definici, poskytne finance potřebné k provedení navýšení (v druhém pololetí 2017) formou dotace (kromě přímo řízených organizací Ministerstva zdravotnictví, které budou mít alternativní postup). Dotační program je v současné době dokončován – tzn. nikdo neví, jak bude vypadat, a ani já vám nepovím, co bude za 5 let, a jestli se do něj vaše zařízení přihlásí.

 10. Pracuji jako zdravoni asistent u luzka a těch se zvyseni platu od července netýka pracují bohužel jen na rani směnu kdy je nejvíce prace proc je vůbec vymýšlen takový obor který nikam nepatří.

 11. dobrý den,stále mi není jasné,jestli dostanou ve státní nemocnici přidáno i sestry na ranni služby.pracuji u lůžka 40.h.týdně,mimořádně zaskakuji i o víkendu

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: