Čtvrtek, 23. května 2024

Pitva příplatku za „směnnost“ II. – odpověď z MZ

Milí zdravotníci, minulý týden jsem pro vás rozebrala novelu NV 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě a tzv. příplatek za směnnost. Závěrem textu bylo zjištění,  že na příplatek 2000 Kč mají nepochybně nárok sestry na lůžkových oddělení a v sociálních zařízeních, které pracují bez odborného dohledu v třísměnném nebo nepřetržitém provozu pro státní i soukromé zdravotnické zařízení nebo v sociálních službách. Další povolání vzbuzovala jisté pochybnosti, takže jsem poslala dotaz na MZ a tady máme odpověď. 

Na tiskové oddělení ministerstva jsem poslala tento dotaz:

Podle schváleného materiálu mají tedy na příplatek nárok zaměstnanci, za soustavné poskytování zdravotních služeb zdravotnickými pracovníky vykonávajícími nelékařské zdravotnické povolání bez odborného dohledu střídavě ve třísměnném nebo nepřetržitém provozním režimu u poskytovatelů zdravotních služeb lůžkové péče nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb. Týká se toto pouze sester? U poskytovatelů zdravotních služeb lůžkové péče pracují v ve třísměnném nebo nepřetržitém provozním režimu bez odborného dohledu i sestry na pohotovostních ambulancích, porodní asistentky, zdravotní laboranti nebo radiologičtí asistenti a další. Ti také dostanou příplatek 2000 Kč?

A odpověď dorazila, zveřejňuji zkrácené:

Jak víte, vláda dne 31. 5. 2017 schválila novelu nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve které je nově definovaný zvláštní příplatek ve skupině III. (rozpětí nově od 1000 Kč do 5 000 Kč). Ve III. skupině prací (Práce  se značnou mírou neuropsychické zátěže a práce se zvýšeným rizikem ohrožení života nebo zdraví) byl přidán bod 10, který zní:  Soustavné poskytování zdravotních služeb zdravotnickými pracovníky vykonávajícími nelékařské zdravotnické povolání bez odborného dohledu střídavě ve třísměnném nebo nepřetržitém provozním režimu u poskytovatelů zdravotních služeb lůžkové péče nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb.

Ministerstvo zdravotnictví deklarovalo, že pro všechny poskytovatele zdravotních služeb, kteří mají zaměstnance splňující výše uvedenou definici, poskytne finance potřebné k provedení navýšení (v druhém pololetí 2017) formou dotace (kromě přímo řízených organizací Ministerstva zdravotnictví, které budou mít alternativní postup).

Dotační program je v současné době dokončován.  Podmínkou udělení dotace bude, aby byl skutečně celý příplatek vyplacen (nebo aby byla analogicky navýšena mzda ve zvlášť sledované složce) o celou částku poskytnuté dotace. Podmínkou také bude, že zaměstnancům nebudou kráceny jiné složky mzdy nebo platu.

K Vašemu dotazu, koho se změny týkají, zda „pouze sester“ dodáváme, že se týkají všech, kteří „spadnou“ do definice dle nařízení vlády. Pojem „sestra“ je v tomto smyslu mediální zkratka.

Co to znamená?

Že zaměstnavatel nesmí kvůli příplatku zkrátit jinou část platu nebo mzdy (osobní ohodnocení apod.) Že příplatek se netýká jen sester, ale i dalších zdravotnických pracovníků bez odborného dohledu, kteří pracují v třísměnném nebo nepřetržitém provozu pro státní i soukromé zdravotnické zařízení. Více informací je v prezentaci Ing. Michálka, ředitele odboru přímo řízených organizací MZ, která je zveřejněna na webu MZ. Prezentace je z května, tedy ještě před schválením nového nařízení vlády, ale info už tam je. Celá prezentace ZDE

Protože obrázek výše není asi dostatečně vysvětlující, připomínám text z předchozího článku

Zvýšení zvláštního příplatku se týká zaměstnanců, kteří

 • poskytují zdravotní služby = jsou zdravotník
 • pracují bez odborného dohledu
 • pracují v třísměnném nebo nepřetržitém provozu
 • pracují pro státní i soukromé lůžkové zdravotnické zařízení nebo v pobytových sociálních službách

Všechny 4 podmínky musí být splněny.

Edit 12. 6. Text o odměňování na webu OSZSP

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

DALŠÍ ČLÁNKY

55 KOMENTÁŘE

 1. Chci se zeptat,pracuji v dome senioru se zvlastnim rezimem socialnich sluzbach u luzka a jsme vedeni jako akciova spolecnost,mame taky narok na zvyseni platu o 23% prosim o odpoved a co mam proto udelat dekuji

 2. Nějak se v tom ztrácím. Prosím o odpověď. Takže sestra která splňuje podmínky….bude tedy ohodnocena ne 2000kc, ale NOVĚ: ohodnocení v rozmezí 1000 až 5000 Kč? A toto ohodnocování bude určovat ředitel dané nemocnice? A kam půjde zbytek peněz, když budeme například ohodnoceny pouze 1000 Kč (řediteli do kapsy)?A nebo to bude muset nemocnice nějak vykázat? Ovšem co je na papíře, tak není vždy pravdivé…..co si budeme.A kdo potom dokáže kolik kdo vlastně dostal, a kolik kdo komu dál. Děkuji za odpověď na mou náročně kladenou otázku.

  • Je to tam napsané: Ministerstvo zdravotnictví deklarovalo, že pro všechny poskytovatele zdravotních služeb, kteří mají zaměstnance splňující výše uvedenou definici, poskytne finance potřebné k provedení navýšení (v druhém pololetí 2017) formou dotace (kromě přímo řízených organizací Ministerstva zdravotnictví, které budou mít alternativní postup).
   Podmínkou udělení dotace bude, aby byl skutečně celý příplatek vyplacen (nebo aby byla analogicky navýšena mzda ve zvlášť sledované složce) o celou částku poskytnuté dotace. Podmínkou také bude, že zaměstnancům nebudou kráceny jiné složky mzdy nebo platu.

   • Opravdu mám podezření, že 2000 Kč nedostaneme. Pracuji ve státním sektoru řízeném MZČR a máme dostat pouze 1000 Kč. Mám tedy podepisovat nový platový výměr, když tam uvidím příplatek za směnnost 1000 Kč místo deklarovaných 2000 Kč? Jak se tedy mám obhájit, že něco ministr tvrdí a já to nakonec nedostanu? Na co se mám odvolat??? Děkuji za odpověď.

    • Zítra dopoledne bude tisková konference MZ k příplatku, my o ní pak určitě napíšeme. Mělo by být jasné, jakým způsobem se peníze do zařízení dostanou. Nicméně, to že se vás příplatek týká, skutečně neznamená že ho musíte dostat. Všechny zařízení, krom FN si budou muset požádat o dotaci a zřejmě je nelze nutit, aby požádali, a potom ano, musí vám dát dle NV minimálně 1000 Kč.
     Každopádně, pokud si vaše zařízení požádá, tak ty 2000 musíte dostat, v tomto duchu má být dotační řízení vypsáno.

 3. Dobrý den,
  jen se chci zeptat : ten příplatek 2000,-kč pro sestry bude platit od kdy ? Děkuji.
  Jarka

 4. Dobrý den,
  Jak je to tedy ses sestrami, které pracují na urgentních příjmech a akutních ambulancích, které jsou bez odb.dohledu a ve směnném provozu? Děkuji

  • Zvýšení zvláštního příplatku o 2 000 Kč se týká zaměstnanců, kteří

   poskytují zdravotní služby
   pracují bez odborného dohledu
   pracují v třísměnném nebo nepřetržitém provozu
   pracují pro státní i soukromé lůžkové zdravotnické zařízení nebo v pobytových sociálních službách
   Všechny 4 podmínky musí být splněny.

   • Dobrý den, je podmínkou pro získání zvláštního příplatku odpracování určitého počtu nočních směn nebo lze považovat za práci v trojsměnném provozu i okamžik, kdy sestra odslouží „pouze“ jednu noční? Pokud ano, je to někde přesně stanoveno? Děkuji za odpověď.

     • Můžete mi tedy blíže vysvětlit formulaci střídavě ve třísměnném nebo nepřetržitém provozním režimu? Děkuji

      • Viz zákoník práce § 78

       (1) Pro účely úpravy pracovní doby a doby odpočinku je
       (e) třísměnným pracovním režimem režim práce, v němž se zaměstnanci vzájemně pravidelně střídají ve 3 směnách v rámci 24 hodin po sobě jdoucích,

       f) nepřetržitým pracovním režimem režim práce, v němž se zaměstnanci vzájemně pravidelně střídají ve směnách v nepřetržitém provozu zaměstnavatele v rámci 24 hodin po sobě jdoucích,

       V jaké pracovním režimu zaměstnanec pracuje by měl mít napsané v pracovní smlouvě.

 5. Dobrý den, takže když sloužíme v nemocnici jako laboranti a máme pracovní dobu od 6 do půl 3
  plus pohotovostní služby tak se to na nás nevztahuje? pochopila jsem to dobře?( i když mnohdy dělame celých 24 hodin denně..)

  • Zvýšení zvláštního příplatku o 2 000 Kč se týká zaměstnanců, kteří

   poskytují zdravotní služby
   pracují bez odborného dohledu
   pracují v třísměnném nebo nepřetržitém provozu
   pracují pro státní i soukromé lůžkové zdravotnické zařízení nebo v pobytových sociálních službách
   Všechny 4 podmínky musí být splněny.

  • Zvýšení zvláštního příplatku o 2 000 Kč se týká zaměstnanců, kteří

   poskytují zdravotní služby
   pracují bez odborného dohledu
   pracují v třísměnném nebo nepřetržitém provozu
   pracují pro státní i soukromé lůžkové zdravotnické zařízení nebo v pobytových sociálních službách
   Všechny 4 podmínky musí být splněny.

  • Asistenti nejspíš od září,kdy budeme praktické sestry,tudíž budeme spadat do kategorie bez odborného:-)

 6. Dobrý den, stále mi není jasné, zda se zvýšení zvláštního příplatku o 2 000 Kč týká i zdravotních laborantů, kteří sice splňují podmínky ve všech bodech, ale nepracují přímo u lůžka. Pracují v laboratoři pro potřeby lůžkových odd. Podmínka práce u lůžka stále opakuje.

  Děkuji, Dana

  • Zvýšení zvláštního příplatku o 2 000 Kč se týká zaměstnanců, kteří

   poskytují zdravotní služby
   pracují bez odborného dohledu
   pracují v třísměnném nebo nepřetržitém provozu
   pracují pro státní i soukromé lůžkové zdravotnické zařízení nebo v pobytových sociálních službách
   Všechny 4 podmínky musí být splněny.

   Kde vidíte podmínku práce u lůžka?

    • Já vám nemůžu napsat nic víc, než je tady. Definice je Soustavné poskytování zdravotních služeb zdravotnickými pracovníky vykonávajícími nelékařské zdravotnické povolání bez odborného dohledu střídavě ve třísměnném nebo nepřetržitém provozním režimu u poskytovatelů zdravotních služeb lůžkové péče nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb.
     Podmínku práce u lůžka nikde nevidím, ale možná vaše vedení ji vidí.

 7. Podle mě,by měli dostat přidáno všichni co slouží na směny,tedy i sanitáři a pečovatelky.Je to náročná práce pro všechny.

 8. Dobrý den, jsem zdravotnický asistent a sloužím noční sama bez jakéhokoliv dohledu, bude se i toto nějak řešit?

  • Dobrý den Andrejko,pracuji také v zařízení-nemocnici,kde asistenti vykonávají noční směnu samy-bez dohledu další tzv.registrované sestry a neřeší se to.A dokonce,co mě doslova vytáčí je,že jak vy tak i já (pracuji jako ošetřovatelka) nedostaneme navýšen příplatek za směnnost,protože nejsme samostatné,musíme pracovat pod dohledem-oni tomu tak říkají,ale pravdou je,že pracovat musíme samostatně a dokonce i bez dohledu,protože nejsou lidi. Věřím,že s mou připomínkou souhlasíte.Přeji vám hezký den.

 9. Opět příspěvek k navýšení směnnosti – pracuji jako ošetřovatelka na lůžkovém oddělení a nárok na zvýšení nemám.Dle mého a zajisté ne jen mého názoru je to vůči nám všem,kteří pracují na odděleních s dohledem-jak tomu říkáte- DISKRIMINAČNÍ.Pracujeme stejně jak ti ostatní,mohu dokonce napsat,že ošetřovatelé a sanitáři jsou častěji u lůžka než sestry,protože ony SESTRY mají hodně psaní,takže práci u lůžka provádějí nejvíce NZP. Dokonce některé sestry ani pacienty téměř v průběhu směny nevidí,neboť buď rozdávají léky – zrovna v době,kdy pacienti jsou na pokojích nepřítomni-stravují se v jídelně a nebo píší dokumentaci pacientů.Proto by se měli všichni ti,kteří tyto diskriminační zákony schvalují, sami přesvědčili o činnostech všech zaměstnanců jak ve státních tak i soukromých nemocnicích či zařízeních.

  • Souhlasím s Helenou , buďte trpělivá neboť pracovat pod dohledem se zruší a slavná registrace ,která se minula účinkem bude zrušená.Registrace diskriminovala zdravotníky sloužila jenom jako zástěrka pro určité skupiny lobistů.Samostatnost nebo nesamostatnost stále se staráme o to nejcenější zdraví pacientů . Každý den se samovzděláváme,řešíme složité a velmi náročné úkony .Kdo stojí v noci u lůžka, provádi ošetření,vyšetření na ambulancích ,laboratořích a jinde? Věřím ,že zvítězí rozum a morálka pro všechny zdravotníky.Jarmila

  • Paní kolegyně, já vám rozumím, ale tohle není informace pro nás ale pro vládu, která toto schválila. Napište to tam. A s dohledem – to neříkáme „my“, to říká zákon.

 10. plně souhlasím s paní Helenou, jsem taky ošetřovatelka, pracuji na těžkým oddělení a je to fakt nefér, když my jako ošetř.a sanitáři více děláme kolem pacientů, fakt sestra na ně kolikrat nema čas jak je zahrabaná v papírech já fakt nevídím důvod proč my jako nižší zdrav.personál nemůžem dostat taky ty příplatky

 11. Jak to budou mít staniční sestry,které chodí ms ranní služby a celé oddělení pracuje v nepřetržitem provozu- interní oddeleni

  • Zvýšení zvláštního příplatku o 2 000 Kč se týká zaměstnanců, kteří

   poskytují zdravotní služby = jsou zdravotník
   pracují bez odborného dohledu
   pracují v třísměnném nebo nepřetržitém provozu
   pracují pro státní i soukromé lůžkové zdravotnické zařízení nebo v pobytových sociálních službách
   Všechny 4 podmínky musí být splněny.

   • Myslím si, že ministr chtěl udržet hl. registrované sestry bez odbor. dohledu pracující u lůžka ve směnném provozu, kde je to nejvíce palčivý problém (nedostatek sester). Všichni víme, že práci ošetřovatelky může zastat i VS, tudíž příplatek za směnnost je pouze pro sestry a výhledově i asistenty (praktické sestry). Ošetřovatel/ka nezastane odbornou práci VS, ale VS ošetřovatelky ano……proto nejsou zahrnuty v profesích, které na to dosáhnou.

 12. Pracuji ve státním zařízení – v DOMOVĚ SENIORŮ-ve směnném provozu jako Všeobecná zdravotní sestra, zaměstnavatel, při dotazu kolik peněz tedy oficiálně dostaneme přidáno od 1. 7. 2017, nám odfrkl, že ke 400.-Kč (které jsme zatím pobíraly za směnnost ) dostaneme dorovnání 600.- Kč do 1000.-Kč. Je to prosím vše a správně, na co máme nárok, nebo dle Vás , by tato částka k 1. 7. 2017 měla být jiná. Děkuji.

 13. Dobrý den, dnes mi bylo oznámeno, že mě, jako zdravotnického záchranáře pracujícího na ARO, se tento příspěvek netýká, pokud nejsem v 11.platové třídě (jsem v 10.třídě). Přitom všechny určené podmínky splňuju, takže tomu opravdu nerozumím :/ Je to opravdu tak, že nemám nárok? Díky za odpověď.

 14. Dobrý večer, pracuji v soukromé nemocnici, příplatek za smennost dostávám 2000 hrubého, ale když čerpám řádnou dovolenou (1 tyden) tak se mi krátí, je to správné? Děkuji

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: