Pátek, 24. května 2024

Pitva příplatku „za směnnost“ III aneb více po lopatě už to nebude!

Od 1. 7. platí  nařízení vlády č. 168/2017 Sb., kterým se mění nařízení vlády  č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Toto nařízení nově přiznává některým zaměstnancům příplatek za „Soustavné poskytování zdravotních služeb zdravotnickými pracovníky vykonávajícími nelékařské zdravotnické povolání bez odborného dohledu střídavě ve třísměnném nebo nepřetržitém provozním režimu u poskytovatelů zdravotních služeb lůžkové péče nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb.“. K tomu MZ spustilo Dotační program ke stabilizaci vybraných zdravotnických nelékařských pracovníků ve směnném provozu, díky kterému mohou vybraní pracovníci získat ještě 2000 Kč navíc.

Pozor: Dotační titul je vypsán do konce roku 2017. Od roku 2018 platí pro všechny, kterých se příplatek týká, rozmezí 1000 – 5000 Kč. Máte-li tedy ve státních zařízeních nyní příplatek např. 2500 Kč, může být snížen na hranici 1000 Kč. Jestliže pracujete v soukromém zařízení a měli jste v roce 2017 příplatek z dotace, od roku 2018 o něj můžete bohužel přijít úplně.

Na mapě níže se můžete podívat, kde se nacházíte právě vy a co vás čeká.Podmínkou vyplacení dotace je, že zaměstnavatel nesmí zkrátit jinou složku platu/mzdy. Je třeba říci, že pracovníci, kterých se příspěvek týká, mohou teoreticky dostat příplatek až 5000 Kč a ti, který se netýká, mohou nějakou odměnu dostat, pokud se ji zařízení rozhodně dát.

Pro sestry a další zaměstnance zdravotnických zařízení (obrázek se po kliknutí zvětší)

 

Pro sestry a další zdravotníky zaměstnané v sociálních službách (obrázek se po kliknutí zvětší)

 

Stáhněte si obrázky k tisku

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info s využitím materiálu OSZSP

DALŠÍ ČLÁNKY

34 KOMENTÁŘE

 1. Pokud tomu dobře rozumím, tak pokud pracuji v příspěvkové organizaci, pobírám plat, tak zaměstnavatel musí zažádat o dotaci ve výši 2000 Kč kraj. Nyní mám 400 Kč za směnnost. Nově musím dostat minim. 1000 Kč + z dotace 2000 Kč? Takže sumárum mám mít nárok na 3000 Kč hrubého?
  Děkuji za „pitvu“ dotazu.
  mamina

  • Ne, musíte dostat minimálně 1000 Kč, ale když požádá zařízení o 2000 Kč, tak to bude v tom, takže dostanete 2400.

   • Tudíž, pokud uvidím na novém výměru za směnnost pouze 2000 Kč (ten dostane zaměstnavatel z dotace), tak mám vyžadovat od zaměstnavatele ještě ten původní příplatek 400 Kč (myslím si, aby tuto částku nesebrali všem směnařům a vykompenzovali – tzn. „zavřeli ústa“ všem sestrám na ranní)? Mám trvat na 2400 Kč a nepodepisovat? Jak bych měla ev. postupovat?

    • Máte to tam napsané: Podmínkou vyplacení dotace je, že zaměstnavatel nesmí zkrátit jinou složku platu/mzdy

     Kdyby vám ty 400 vzali, dotaci by museli vracet.

     Obrátit se můžete na odbory

 2. Já myslela, že 400 Kč za směnnost je již pasé, když je nová vyhláška s rozpětím 1000 – 5000 Kč. Původních 400 – 1000 Kč zrušili ne?
  Ještě mám dotaz: Zda se lze na kraji informovat, zda moje organizace podala žádost o dotaci? Nebo je to tajné a nesdělí to? Mám obavy, že zažádá, ale peníze přerozdělí jinak. Budou ve vyúčtování kraji i dány podklady, že opravdu mám na výplatní pásce (výměru) 2000 Kč? Jinak papír snese všechno…..po mnoha letech praxe jsem skeptická.
  Děkuji

 3. Dobrý den jsem zaměstnána jako všeobecná sestra ale ještě v červenci budu v adaptivnim programu, tudíž jsem pod dohledem. Ale po ukončení „adaptaku“ budu řadová bez dohledu. Příplatek se me týká nebo ne? Děkuji

   • V tabulce jsem se našla ale ptám se vás jestli se mám řadit mezi asistenty co pracuji pod dohledem nebo sestry který pracuji bez dohledu, když jsem zaměstnaná jako sestra ale jsem měsíc po nástupu do práce a zatím jsem v „adaptaku“

    • Nerozumím dotazu.V tom první příspěvku píšete, že jste zaměstnána jako všeobecná sestra ale ještě v červenci pod dohledem. Takže nejste sestra?

     • Sestra jsem ale nastoupila jsem v červnu tak musím v rámci zaškolení pracovat pod dohledem zaškolení mi končí k poslednímu červenci

      • Ona si asi myslí, že když sestra pracuje pod odborným dohledem, že je na tom stejně jako zdrav. asistent. To neni

       • Já nějak nejsem schopná dešifrovat, co si paní kolegyně myslí, každopádně uvádí, že je všeobecná sestra pod odborným dohledem, tak jí věřím, že je všeobecná sestra pod odborným dohledem. A dále uvádí, že v tabulce se našla, tedy přeci vidí výsledek.

  • adaptivní program se nutně nemusí rovnat práci pod dohledem, ale většinou to tak bývá – ve Vašem případě tedy pokud budete po ukončení „adapťáku“ pracovat bez dohledu, získáte tím nárok na příplatek, po dobu práce pod dohledem na něj nárok nemáte

 4. Pěkný den , jsem zdravotní sestra v domově pro seniory, pracujeme v nepřetržitém provozu. Výše našeho příplatku za směnnost činila 800Kč. Nyní nás přeřadily do nějaké III. Třídy( či stupně) a přidaly nám 200Kč a vlastně to dorovnali do 1000Kč. Upravilo to vedení v našich vnitřních předpisech. Je to takto možné??

  • Přesně tohle udělali nám.Měly jsme příplatek 500 kč, přidali nám 500 kč, čímž to dorovnaly na tu nejnižší hranici 1000 kč. Takže nám přidali 500 Kč . Hlavně, že všude slyšíme,jak zdravotní sestry dostanou přidáno od 1.7. 2017 2000 Kč.Taky by nás zajímalo,proč to tak je. Proč nám tedy nepřidali ke stávajícímu příplatku alespoň tu nejnižší částku, t.j. 1000 kč ????

 5. Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bude příplatek za směnnost vyplácen v plné výši i sestrám, které pracují na zkrácený pracovní úvazek? Metodika pro žadatele o poskytnutí státní dotace v rámci dotačního programu MZČR v bodě 4 uvádí: Dotaci lze použít pouze na krytí nákladů na zvýšení zvláštního příplatku nebo analogické zvýšení mzdy a to pouze v případě, pokud byl příslušnému zaměstnanci navýšen zvláštní příplatek k platu nebo analogicky zvýšena mzda o nejméně 2000 Kč hrubého měsíčně. Za odpověď děkuji.

 6. Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,pracuji v domově pro seniory v nepřetržitém provozu jako zdr. sestra,za směnost nyní mám 400,- od 1.7.,navýšeno na 1000,-,je to správný postup,děkuji za odpověď

 7. Lidi já se vám divím. Je to smutné, když tady se dohadujete kvuli pár stovkám a ti nahoře jsi dávají slušné odměny atd. Kde se tato česká republika ocitla. Zdravotníci se už nedokážou sjednotit a opravdu stávkovat ve velkém. Je to hodně smutný příběh a co teprve v budoucnu, kdo se o nás bude starat.

 8. Dobrý den, pracuji v sociálních službách jako zdr. sestra v nepřetržitém provozu. Od 1.7.2017 nám zrušili příplatek za směnnost 400.-kč a přidali nám 1000,- kč. Chci se zeptat zda je to tak správně. Moc děkuji.

   • paní kolegyně se ptají, protože jim tabulka není jasná. Ne každý tabulkám rozumí. Možná byste mohl odpověďět a ne pořád odkazovat na tabulku

    • Možná by si kolegyně tu tabulku mohly přečíst. Píšu ji právě proto, abych nemusela odpovídat na stovky dotazů. Kolegyně si zcela jistě umí najít, kde se v tabulce nachází sestra v sociálních službách v domově pro seniory. Kromě toho toto je diskuse, nikoli odpovědna, takže odpovědět může kdokoli, kdo to ví.

 9. Dobrý den, pracuji na JIP – sestra u lůžka, dělám 12.hod služby, víkendy i svátky, dělám ale ze zdravotních důvodů pouze denní. Mám nárok na příplatek 2000Kč za směnnost? Bylo mi řečeno, že záleží na každé nemocnici, ale tento příplatek je přeci státní… Děkuji.

  • Paní kolegyně, motáte dvě věci dohromady. Příspěvek není státní, ale z dotace a záleží na každé nemocnici, zda si o dotaci požádá. I kdyby si požádala, tak vy na něj nemáte nárok, nepracujete ani ve třísměnném ani v nepřetržitém provozu.

 10. Dobrý den .Chtěla jsem se zeptat.Nemocnice zažádala o dotací pozdě.Jsem všeobecná sestra v nepřetržitém provozu, měla bych tedy dostat 2.tisíce měsíčně navíc. Teď nám bylo vyplaceno mimo výplatní období za dva měsíce zpětně něco kolem 1900-2100 Kč místo 4000tisíc.I kdyby to bylo zdaněno ta částka za dva měsíce je poloviční.Příspěvek za směnnost máme z nemocnice měsíčně 500Kč ve výplatní pásce. kolik tedy mam dostat měsíčně celkem?

  • Dokud nedostane výměr, těžko říci, zda vám byl doplacen příplatek za směnnost nebo jednorázová odměna. Rovněž neuvádíte, kde pracujete – jestliže v příspěvkové státní nemocnici, musíte mít měsíční příplatek nikoli 500 Kč, ale minimálně 1000 Kč. Jestliže nevíte, proč vám byl vyplaceno 1900-2100 Kč, musíte se zeptat ve vašem zaměstnání.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: