Pátek, 24. května 2024

Nové odběrové pracoviště Krevního centra FNO je v nákupním centru!

Od pondělí 23. listopadu je ve druhém podlaží nákupního centra ostravského Avion Shopping Parku, v blízkosti pánského koutku, otevřeno detašované odběrové pracoviště Krevního centra FNO s kapacitou 6 míst. Toto odběrové pracoviště se bude zaměřovat pouze na odběr plazmy.

„Rádi bychom veřejnosti neustále vštěpovali myšlenku, že dárcovství je součástí běžného života, že do něj prostě patří stejně jako třeba nakupování. Proto jsme zamířili do obchodního centra, které denně navštěvují tisíce lidí. Svou přítomností tady dostáváme problematiku dárcovství do povědomí všech,“ komentuje otevření nového odběrového místa ing. Tomáš Oborný, tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, a připomíná, že touto netradiční cestou jde Krevní centrum FNO jako první v republice.

Odběrové místo v ostravském obchodním centru Avion bude v provozu od pondělí do pátku od 9.30 do 18.30 hodin, nastaveny budou čtyři odběrové cykly dopoledne a čtyři odpoledne s polední pauzou. „Toto odběrové místo, jež bude fungovat formou objednávek v našem krevním centru na půdě fakultní nemocnice, je vymezeno pro dárce, kteří už prošli odběrem krve nebo dárcovským odběrem plazmy, takže mají status kvalifikovaného dárce. Je to proto, že nechceme slevit z vysoké úrovně odběru a zajištění naprosté bezpečnosti dárců ani z kvality vyráběných transfuzních přípravků tak, jak to naše nemocnice deklaruje,“ říká doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D., primářka Krevního centra FNO, a dodává, že samotný odběr plazmy trvá zhruba 50 minut. Během té doby je dárci odebráno zhruba 650 až 800 ml plazmy, které se u zdravých lidí a podmínkou dárcovství krve a krevních složek je zdravý dárce, velmi rychle doplní. Odběr je přitom limitován 25 l plazmy ročně.

„Mnoho lidí si pod pojmem fakultní nemocnice představuje statickou, rigidní organizaci,“ říká ředitel FNO docent Feltl. „Tento názor veřejnosti se snažíme už delší dobu změnit: naše krevní centrum komunikuje se svými příznivci na facebooku, majitelé chytrých telefonů pracujících na systému iOS nebo Android mohou používat aplikaci FNO, včetně navigace v areálu nemocnice, poznámkovým blokem i seznamem kontaktů na jednotlivá pracoviště. A když jsme začali uvažovat o vybudování nového odběrového místa mimo areál nemocnice, opět jsme zvolili moderní a svým způsobem rebelské řešení. Chceme jít našim dárcům takzvaně naproti a být jim blíže. A v Avionu jsme jim blíž o pořádný krok a navíc jim umožňujeme spojit čas, který stráví v krevním centru, s vyřízením osobních záležitostí a nákupy. Když jsme s některými z nich náš záměr konzultovali, jejich reakce byla velice pozitivní.“

Zdroj: Tiskové zprávy FNO

DALŠÍ ČLÁNKY

1 komentář

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: