Úterý, 23. července 2024

Podle odborářů je personální situace ve zdravotnictví kritická

Odboráři jednali ve středu 18.11. o personální situaci ve zdravotnictví. Pozvali i některé členy vlády. Byla jsem přítomna na této akci a zaznamenala jsem průběžné jednání. Záznam není rukou novináře, ale z pohledu zdravotní sestry, píše nám naše čtenářka Romana Štroblová.

Konferenci zahájila Dagmar Žitníková, předsedkyně OSZSP ČR. Seznámila nás s programem a s přítomnými členy a zástupci organizací.

Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů
Jeho emotivní projev byl shrnutím kritického stavu ve zdravotnictví. Podtrhnuti problematiky nedostatku sester a lékařů. Problematika přepracovanosti, stresu, únavy, nadměrné administrativy. Poukázal na zvyšování platů. Ano, ale na jaký úkor (méně lidí, více přesčasů a jejich proplacení).  Na Slovensku se od 1.1.2016 zvedají platy sester o 300 euro. Pujdou slovenské sestry zpět domů? Další odliv pracovníků?
Personální deficit? Ano, když německé a rakouské agentury zde pořádají náboryzdravotníků.

Martina Šochmanová, ČAS
Nevím, jak na tento projev reagovat. Mě osobně velice zklamal. Podle paní Šochmanové není nutné zavádět nové modely vzdělávání. Zdravotní sestra (studium) by neměla být dříve, než po ukonč střední školy. Přebírání kompetencí za lékaře. Několik kategorií sester?

Andrej Babiš, ministr financí
Diskuze s panem ministrem byla spíše o porovnávání s EU. Otázky z 95% byly spíše na pana ministra zdravotnictvi. Odpovědi tedy nebyly konkrétní. Podle pana ministra však máme třeba lékařů dostatek ( 4 lékaře na 1000 obyvatel). Tím jich máme více než v EU. Další kritikou pana ministra bylo nedostatečné šetření v nemocnicích. Neprůhledné nákupy nemocnic. Téma centrálních nákupů (proč komise nediskutuje o ceně, ale jen o tom, kam se přístroje dají). Toto téma vyvolalo vlnu diskuzi a otázek. O slovo se přihlásila paní Jordánová za odborovou organizaci Plzeňského kraje. Poukázala, ze skoro všechny nemocnice jsou v Holdingu Plzeňského kraje, a že se šetří, kde se dá. Poukázala na rozdíl mezi platem a mzdou (cca 5 000 Kč). Jak to lidem vysvetlime? Kde je chyba?

Zuzana Roithová
Všem nám poděkovala za hodně práce a za málo peněz. Zhodnotila práci za 25 let a ze svého projevu spíš udělala politickou agitaci. Poukázala spíše na to, že problémy jsou ve vedení nemocnic. Opět se tu projednávalo jestli centralizované či decentralizované nákupy. Motivace nemocnic k nákupům. Prioritou by prý mělo být zvýšení v % na výdaje na zdravotnictví.

Svatopluk Němeček, ministr zdravotnictví
A konečně se dostavil pan ministr zdravotnictví Němeček. V první řadě srovnání péče. Naše péče je kvalitní až špičková a stále dostupná. Jako dobrou zprávu uvedl, že se podařilo letos zvýšit platbu na státního pojištěnce. A opět to transparentní zdravotnictví.
Pan ministr by chtěl ještě zprůhlednit léčbu + léky + péči. A konečně to vzdělání. Zákon je stále v připomínkování, tvůrci nejsou jednotní. Jedná se o posílení kompetencí sester. Musi se najít kompromis.

Milan Kubek, ČLK
Jeden z posledních řečníků byl pan Kubek. Co vlastně trápí naše zdravotnictvi? Peníze, nespravedlnost. Ne všude jsou za stejnou práci stejné peníze. Dle nynějších norem je všude minimální personální zajištění. Projev byl opět emotivní i  věcný. Co navrhuje pan Kubek? Buď zavřít hranice (aby pracovníci neodcházeli). A nebo vyrovnat platy se sousedicimi státy (Německo, Rakousko).

Závěr
fotoMůj vlastní postřeh z konference? Všichni moc dobře vědí, že je to s námi hodně špatné. Vědí, že jsme přepracováni, a moc si naší práce váží. Ale řešení? Není! Někdy mám chuť říct „Děkujeme, odejdeme“. Ale mohlo by se zdát, že si chceme vzít pacienty jako rukojmí. Možná se to jednou stane…a třeba se opravdu začne něco dít. Kolegové a přátelé, vydržme ještě chvilku. Odbory předaly naše podmínky jak ministrům, tak i premiérovi Sobotkovi. Ale jak dlouho to bude trvat? Do té doby, než nezbyde personál v nemocnicích?  Někdo zemře, protože se mu nedostane péče (nedostane se do nemocnice, protože budou zavřená lůžka). A nebo nám dojde trpělivost.

S pozdravem a přáním pevných nervů Romana Štroblová.

DALŠÍ ČLÁNKY

1 komentář

  1. Taky díky Romaně. Jen musím varovat…ani v případě, že se české sestry postaví „na zadní“ jako ty slovenské, nás naše profesní organizace, jak opakovaně deklarovala paní prezidentka, ve výpovědích nepodpoří. Sestry si přeci nebudou brát za rukojmí české pacienty. A že jsou české sestry rukojmím českého systému, to nikomu nevadí. Jinak dojem z celé konference mám podobný. všichni ví, tedy krom paní doktorky Roithové, která přiznala, že netušila, že situace je tak kritická, ale konkrétní čísla kolik a kdy , nepadla. Takže já to zatím beru tak, že slibem neurazíš. Pozitivní je, že se opravdu vážně mluvilo o jednotných tabulkách. Protože rozdíly v platech a mzdách jsou mnohde hanebné! Dana Krásová

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: