Středa, 18. září 2024

Odbory: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch selhal, hazarduje se zdravím a životy zdravotníků

Podle odborů ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v době pandemie COVID-19 zásadně selhal. Nezajistil včasnou ochranu zdravotníků, zejména rouškami a respirátory, a tím pádem druhotně ani ochranu veřejnosti. Jeho mediální vystoupení ohledně zajištění osobních ochranných pomůcek zdravotníkům jsou lživá a zavádějící.

Vláda na základě krizového zákona vydala mimo jiné opatření, že od 19. 3. všichni občané povinně mimo své bydliště nosí roušku z důvodu omezení nákazy. Za porušení této povinnosti se stanoví pokuty. Když ředitel přímo řízené nemocnice sdělil zdravotníkům, že není potřeba, aby nosili roušky, tak celou záležitost ministr „vyřešil“ tím, že se ředitel nemocnice, který zjevně hazardoval se zdravím svých zaměstnanců, pouze omluví.

To, že byla ochrana lékařů, sester, ošetřovatelek, sanitářů a všech zdravotnických profesí nedostatečná, potvrdil i sám ministr. Místo poděkování a hledání způsobu, jak skutečně pomoci ohroženým, nakaženým a nemocným, se rozhodl, že je ještě více ohrozí.

V pátek 20. března Ministerstvo zdravotnictví vydalo „Mimořádné opatření“ č. j. MZDR 12591/2020-1/OES, kterým stanoví, že postupy pro karanténu všech zdravotnických pracovníků se budou lišit od postupů pro karanténu ostatních občanů ČR. Nyní, když je už zcela zřejmé, že COVID-19 se bude šířit i mezi zdravotníky, tak ministr všem poskytovatelům zdravotních služeb nařizuje, aby v případě zdravotníka, který měl kontakt s nakaženou osobou (tzv. rizikový kontakt) a neměl při tom zajištěny dostatečné osobní ochranné pomůcky, rozhodoval o jeho vyřazení z výkonu práce nebo umožnění jejího dalšího konání sám zaměstnavatel, tedy nikoliv orgány ochrany veřejného zdraví (hygiena).

Uvedené mimořádné opatření dokonce počítá s tím, že pokud si zaměstnavatel vyhodnotí situaci tak, že je pro něho zdravotník nezbytný, může paradoxně nadále pracovat (a to dokonce bez omezení délky směn atd.). Jeho zdravotní stav, v případě horečky či jiných obtíží, a jeho schopnost nadále konat práci bude posuzovat jeho přímý nadřízený. Když bude mít zdravotník prokázáno, že je nakažen COVID-19, bude zaměstnavatel informovat orgán ochrany veřejného zdraví a ten jej pošle do karantény.

Odbory s „Mimořádným opatřením“ č. j. MZDR 12591/2020-1/OES, zásadně nesouhlasí a požadují jeho zrušení. Zdravotníky lze testovat plošně a karanténu řešit jiným způsobem.

Na základě zkušeností z Číny víme, že zejména vysoká fyzická zátěž, výkon práce, stres a fyzické přepětí zhoršují průběh nemoci. Ministrovo „Mimořádné opatření“ je tak zjevným hazardem se zdravím a životy všech zdravotníků, kteří přišli do styku s pacienty s COVID-19. Mimořádné opatření ohrožuje také jejich rodiny, blízké a veřejnost a ve svých důsledcích i udržitelnost a funkčnost celého systému zdravotnictví v České republice, který budeme v nadcházejících měsících zvláště potřebovat.

Navíc nejvíce nakažliví jsou lidé krátce po nakažení a před vypuknutím nemoci, viz zpráva ČTK z 16. 3. 2020: „Omaha (USA)/Berlín Lidé infikovaní nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus, jsou nejvíce nakažliví předtím, než se u nich objeví příznaky a v prvním týdnu nemoci, tvrdí vědecká studie provedená na devíti nemocných v Německu. Zveřejnil ji web medRxiv.org. V nosech a krku pacientů vědci objevili tisíce a někdy až miliony virů. To je tisíckrát více než u nemocných nákazou SARS, řekl ředitel oddělení pro infekční nemoci a tropickou medicínu v mnichovské klinice Schwabing Clemens Wendtner.

„Když jste tedy jen mírně nemocní nebo jste právě onemocněli, šíříte kolem sebe spoustu virů, což vysvětluje, proč jsme svědky tolika přenosů,“ říká výzkumník Ali Khan z medicínského centra univerzity v Nebrasce.“

Ministr Adam Vojtěch vydáním zmíněného opatření bohužel opět prokazuje, že není ani odborníkem v oblasti zdravotnictví, ani zdatným manažerem v oblasti organizace a koordinace mimořádných opatření.

Máme za to, že v souvislosti s konstruktivním řešením problému COVID-19 fatálně selhal.

Požadujeme, aby premiér situaci okamžitě řešil. Vzhledem k tomu, že je nezbytné předejít ve zdravotnictví dalším excesům podobného typu, požadujeme, aby o dalších opatřeních ve zdravotnictví rozhodovala vláda.

Tisková zpráva Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČRa Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů
 Praha 21. 3. 2020

DALŠÍ ČLÁNKY

2 KOMENTÁŘE

  1. To je už na žalobu ne? Nebo kolik si toho zdravotníci ještě nechají líbit?????
    Odbory začněte konečně jednat ale ne u stolu !!!!

  2. Dnes jsem se v práci seznámila s tímto výtvorem a jsem zděšená. Mimo jiné mě zaujalo, že se sestra může o prokázaně nakaženého pacienta starat v obyčejné papírové roušce, která chrání pacienta před ní samotnou a respirátor si má vzít pouze v případě intubace nebo při péči o pacientovi dýchací cesty.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: