Úterý, 23. července 2024

Platové třídy pro sestry, ošetřovatelky a zdravotnické asistenty

Platová třída závisí na nejtěžší vykonávané práci podle Katalogu prací, zatímco platový stupeň záleží na započitatelné praxi a nejvyšším dosaženém vzdělání. Platové třídy nejsou účinné pro soukromé, neziskové ani církevní organizace, kde jsou zaměstnanci chránění zaručenými mzdami nebo kolektivně uzavíranými mzdovými tarify.

V katalogu prací je OŠETŘOVATEL/KA zařazen do 5 – 6 platové třídy.

5. platová třída

 1. Provádění jednoduchých výkonů základní a specializované ošetřovatelské péče pacientům nebo klientům sociálních služeb, například úprava lůžka, základní hygienická péče, podávání léčebné výživy a pomoc při podávání stravy a krmení pacientů, práce spojené s přijímáním nebo propouštěním pacientů, úprava prostředí pacientů a péče o umírající a tělo zemřelého.

6. platová třída

 1. Provádění složitějších výkonů základní a specializované ošetřovatelských péče u pacientů nebo klientů sociálních služeb s omezenou pohyblivostí nebo nepohyblivých, inkontinentních, se závažnými změnami psychického stavu, případně s těžkým zdravotním postižením, asistence při provádění ošetřovatelských, diagnostických a léčebných výkonů při zvlášť náročných specializovaných ošetřovatelských postupech a nebo podíl na zajišťování herních a výchovných aktivit dětí při poskytování zdravotní péče.
 2. Provádění dílčích výkonů vysoce specializované ošetřovatelské péče pod přímým vedením, například u pacientů v bezvědomí, s těžkým tělesným nebo mentálním postižením.

[divider style=“{‹²›ruler_type‹²›:‹²›line‹²›,‹²›space‹²›:{‹²›height‹²›:‹²›50‹²›}}“ __fw_editor_shortcodes_id=“e6970702721bf0a195630597af8c313d“ _array_keys=“{‹²›style‹²›:‹²›style‹²›}“ _fw_coder=“aggressive“][/divider]V katalogu prací je ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT/KA zařazen do 7 – 9 platové třídy.

7.  platová třída
 1. Provádění dílčích výkonů základní ošetřovatelské péče v rámci ošetřovatelského plánu pod odborným dohledem.
 2. Provádění odborných zdravotnických dokumentačních a evidenčních činností, například v kartotékách zdravotnických zařízení. 

8. platová třída

 1. Poskytování základní nebo dílčí specializované ošetřovatelské péče v rámci ošetřovatelského plánu pod odborným dohledem.
9. platová třída
 1. Poskytování základní ošetřovatelské péče v rámci ošetřovatelského plánu bez odborného dohledu.
 2. Poskytování specializované ošetřovatelské péče v rámci ošetřovatelského plánu pod odborným dohledem.
 3. Provádění dílčích výkonů, které jsou součástí vysoce specializované ošetřovatelské péče pod přímým vedením, například péče o základní potřeby pacientů ohrožených selháním základních životních funkcí, usměrňování herních aktivit dětí při poskytování zdravotní péče.
 4. Provádění dílčích zvlášť náročných specializovaných ošetřovatelských nebo rehabilitačních výkonů, které jsou náročné z hlediska zvýšeného rizika pro pacienta nebo z hlediska technologické náročnosti provedení, a pro něž je nutné získání zvláštní odborné způsobilosti.

[divider style=“{‹²›ruler_type‹²›:‹²›line‹²›,‹²›space‹²›:{‹²›height‹²›:‹²›50‹²›}}“ __fw_editor_shortcodes_id=“e6970702721bf0a195630597af8c313d“ _array_keys=“{‹²›style‹²›:‹²›style‹²›}“ _fw_coder=“aggressive“][/divider]

V katalogu prací je VŠEOBECNÁ SESTRA zařazena do 9-12 platové třídy.

9. platová třída

 1. Poskytování ošetřovatelské péče prostřednictvím ošetřovatelského procesu pod odborným dohledem.

10. platová třída

 1. Plánování ošetřovatelské péče formou ošetřovatelského procesu bez odborného dohledu.
 2. Poskytování ošetřovatelské péče prostřednictvím ošetřovatelského procesu bez odborného dohledu.
 3. Provádění základní zdravotní výchovy pacientů i laické veřejnosti v oblasti ochrany a podpory zdraví a v ošetřovatelských postupech.
 4. Zajišťování komplexního sterilizačního procesu včetně monitoringu na centrálních sterilizacích.
 5. Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče pod odborným dohledem.
 6. Provádění specializovaných diagnostických, léčebných, ošetřovatelských nebo rehabilitačních postupů a výkonů zvlášť náročných z hlediska zvýšeného rizika pro pacienta nebo z hlediska technologické náročnosti provedení pod odborným dohledem.

11. platová třída

 1. Poskytování ošetřovatelské péče bez odborného dohledu, k jejímuž výkonu je nezbytné získání specializované nebo zvláštní odborné způsobilosti.
 2. Provádění specializovaných diagnostických, léčebných, ošetřovatelských nebo rehabilitačních postupů a výkonů bez odborného dohledu, zvlášť náročných z hlediska zvýšeného rizika pro pacienta nebo z hlediska technologické náročnosti provedení, k jejímuž výkonu je nezbytné získání specializované nebo zvláštní odborné způsobilosti.
 3. Příprava a obsluha přístrojového vybavení na operačních sálech nebo na specializovaných diagnostických nebo terapeutických pracovištích, instrumentace při operačních diagnostických a terapeutických výkonech, ke které je nezbytné získání specializované nebo zvláštní odborné způsobilosti.
 4. Provádění zdravotní výchovy pacientů všech věkových kategorií a jimi určených osob, případně jiných osob ve specializovaných ošetřovatelských postupech v rámci hospitalizace a přípravy na poskytování péče ve vlastním sociálním prostředí nebo před diagnostickým a terapeutickým výkonem včetně přípravy informačních materiálů.
 5. Organizace a koordinace činností nelékařských zdravotnických pracovníků a zajišťování mezioborové spolupráce, zajišťování kvality péče a bezpečí pacientů v rámci organizačních celků. Zajišťování a provádění celoživotního vzdělávání zdravotnických pracovníků včetně specializačního vzdělávání v oboru příslušné specializace.

12. platová třída

 1. Samostatné provádění nejnáročnějších vysoce specializovaných ošetřovatelských a léčebných výkonů, například péče o rizikového novorozence na základě specializované nebo zvláštní odborné způsobilosti na úzce specializovaných pracovištích, které jsou vysoce náročné z hlediska techniky provedení a možného rizika pro pacienta.
 2. Samostatné provádění a vyhodnocování diagnostických vysoce specifických vyšetření v klinických oborech, například pletysmografické metody, holterovského, ultrazvukového nebo urodynamického vyšetření.
 3. Stanovování zásadní strategie a koncepce ošetřovatelské péče nebo koncepce přípravy a realizace projektů podpory zdraví včetně koncepce zdravotní výchovy, celoživotního vzdělávání zdravotnických pracovníků, metodické usměrňování ošetřovatelské péče v rámci oboru nebo zdravotnického zařízení včetně zajišťování její realizace a kontroly, zavádění systému kvality péče a bezpečí pacientů ve zdravotnickém zařízení. Aplikace výsledků výzkumu a vývoje v oboru ošetřovatelství do klinické praxe na vlastním pracovišti i v rámci oboru.

Platové tabulky platné od ledna 2017 naleznete na tomto odkaze.

[divider style=“{‹²›ruler_type‹²›:‹²›line‹²›,‹²›space‹²›:{‹²›height‹²›:‹²›50‹²›}}“ __fw_editor_shortcodes_id=“74fc10b5e7d7482da6e7241dd1a6024a“ _array_keys=“{‹²›style‹²›:‹²›style‹²›}“ _fw_coder=“aggressive“][/divider][alert title=“INFOBOX“ content=“‹¨›p‹˜›Pracujete-li v soukromé sféře, např. soukromého lékaře, v nemocnici typu a.s. nebo s.r.o., tyto tabulky se vás netýkají. Pobíráte mzdu, jejíž výše se řídí podle nařízení 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí.‹¨›/p‹˜›“ icon=“fa fa-bell“ color=“#3e58d0″ __fw_editor_shortcodes_id=“de54e4431cae28357c12b4cd203c8948″ _fw_coder=“aggressive“][/alert]

DALŠÍ ČLÁNKY

3 KOMENTÁŘE

 1. takže sestry v soukromém sektoru jsou na tom zase bité,proč, vždyt musejí odvádět stejnou práci a někdy i horší

 2. Pořád se mluví o sestrách a co třeba ošetřovatelky, sestry by byly bez nich bezradné, proč se nemluví o ošetřovatelkách /lích . Ano jsou byte a ošetřovatelé ne i jiný personál, u lůžkových pozicích, ve zdravotnictví.

  • Bezradné bychom bez ošetřovatelek nebyly. Často sanitář prostě chybí a pacient je i tak umytý, má převlečené lůžko a je nakrmený. Tím naprosto nechci snižovat význam a pracovní nasazení ošetřovatelek, ošetřovatelů, sanitářek, sanitářů. Máme vás rádi a jsme rádi, že jste :-). Ale sestra je povolání, kde si musíte umět poradit s čímkoli a jsme zvyklé zaskakovat za doktory, ošetřovatelky, sanitářky, uklízečky. Naprosto s vámi souhlasím, že by se význam těchto profesí měl zmiňovat častěji. Nicméně v tomto článku zmíněné jsou a to ve stejném rozsahu jako sestry.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: