Pátek, 24. května 2024

MZ: Novela zákona o vzdělávání sester pomůže řešit jejich nedostatek

Návrh novely zákona č. 96/2004 Sb. o vzdělávání zdravotních sester schválila vláda na svém zasedání 27. června. Nyní tento materiál čeká první čtení v Poslanecké sněmovně, kdy je zařazen na program 49. schůze, která začne 6. září.

Poslechněte si ministra Němečka na tiskové konferenci

DALŠÍ ČLÁNKY

15 KOMENTÁŘE

 1. Včera ve večerních televizních zprávách na stanici Barrandov řekli, že „…vzdělávání sester formou studia 4+1 pomůže vyřešit nedostatek nelékařského personálu ve zdravotnictví…“. Co z toho tedy plyne? Máte nedostatek sanitářů, ošetřovatelů …, co z toho děláte vědu, praktická sestra dostuduje jeden super rok studia na VOŠ a zachrání zdravotnictví. otázkou je zda v České republice. Děkuji, ale i já odcházím. Taková degradace povolání všeobecné sestry a práce, kterou musí sestry na všech úrovních zdravotnictví odvést pod tlakem zaměstnavatele, lékařů, pacientů a jejich příbuzných, ale i různých předpisů. Zdravotník = nevolník. A bude jen hůř.
  A tomu, kdo vymyslel a zasazuje se o tuto změnu ve vzdělávání bych udělila železnou medaily za unikátní blbost.
  A rada na závěr: Pokud jde někomu opravdu o to aby zdravotnictví nekrachlo, zamyslete se a změňte pracovní podmínky. Sestry nejsou otroci.
  NADĚJE UMÍRÁ POSLEDNÍ! Já stále doufám, že to snad stále platí a zdraví rozum zvítězí.

 2. Pořád nechápu o jaké degradaci všeobecných sester se tady bavíme….Každá v.s. si ztěžuje jak je zdravotnický asistent zbytečná pozice, která je v praxi tak jak ji stanovil zákon nepoužitelná, že oni mají,tak více starostí, musí na někoho dohlížet a vlastně JEN ONY jsou ti chudáci-ano něco na tom parvdy je….NIKDY jsem ale neslyšela, že by naopak řekli, že je tento systém nespravedlivý právě pro asistenty-nemohou dělat plnohodnotně to co chtějí a mají plat 0.Největšími chudáky jsou přitom právě ti asistenti- často dělají práci všeobecné sestry a tudíž překračují kompetence, protože to po nich zaměstnavatel vyžaduje.Navíc za menší plat.No a druhá varianta je, že dělají práce ošetřovatelky což je absurdní a pod jejich úroveň,takže raději odejdou z oboru úplně.To záleží vždy na jednotivých nemocnicích-je to různé.Nicméně pokud se přejde na 4+1 a já věřím že ano, právě všeobecným sestrám to přinese úlevu….každá všeobecná sestra zodpovídá za svojí práci a případné nedostatky ve vědomostech si odnese jen ona sama.A to asistenti moc dobře vědí.Prosím uvědomme si, že nekdo kdo studuje 4 roky zdravotnictví a má stovky hodin praxe, odborné předměty a znalosti musí studovat na všeobecnou sestru 7let a přitom někdo kdo má například gymnázium má 0 vědomostí o zdravotnictví a studuje na všeobecnou sestru jen 3 roky…..ABSURDNÍ! Asistent dokáže dělat stejnou práci jako všeobecná sestra a často jí stejně dělá, tak proč je degradovat a brát jim chuť do práce ,kterou mají rádi.Systém 4+1 má evidentně nedostatky ale je určitě dostačující vždyť to opravdu zásadní není doba studia, ale praxe v oboru.Nakonec ikdyž je to možná metoda pokus/omyl,TAK AŤ! Alespoň se někdo situaci rozpadajícího se zdravotníctví snaží řešit a zdravotnictví se hýbe,A pokud se změna vzdělávání některým všeobecným sestrám nelíbí,tak bych jim přála být v kůži právě těch asistentů,kteří jsou na tom bití nejvíc.
  S pozdravem a přáním většího množství empatie vs Mavi.

  • Milá Mavi, opakovaně píšu, že systém je pro ZA nespravedlivý, https://www.osetrovatelstvi.info/clanky-ctenaru/ma-zdravotnicky-asistent-budoucnost/ a neříkám to jenom já. Ale nemáte pravdu v tom, že asistenti nemohou dělat plnohodnotně to, co chtějí. Můžou, stačí když vystudují. Jestli jsou tak dobří, že dělají práci sestry, tak je pro ně ta škola levou zadní. To je jako kdybyste řekla, že učitelka se střední pedagogickou školou je chudák, protože nemůže učit na střední a ona by tak chtěla…no jestli chce, nechť si vystuduje VŠ.
   Vím, že prvním ZA se říkalo, že jsou vlastně přejmenovaná sestra, ale prokrista, když jdu něco studovat, tak se podívám, co to je. Nikdo není nucen studovat SZŠ, může si vybrat kteroukoli střední školu a chce-li být sestrou, tak klidně to gymnázium a pak si bude studovat v klidu 3 roky. Je jeho volba, že šel na SZŠ. ZA nestuduje 4 roky zdravotnictví, studuje střední školu, kde více než polovinu studia zaberou všeobecné a maturitní předměty. Zatímco na VŠ se studují pouze a výhradně odborné předměty… Aby nedošlo k mýlce, já ten rok zdravotnickým asistentům, kteří jsou v praxi, moc přeju. Ale nevím, proč ho umožňovat středoškolákům, kteří teď jdou na SZŠ, resp. u té novely se mohli tvůrci zamyslet, jestli asistenty potřebuje, zda nám nestačí sestry, ošetřovatelky a sanitárky. Ve skutečnosti tím říkáme současným vysokoškolsky vzdělaným sestrám, že jejich práci v klidu nahradí středoškolačky s jedním rokem navíc. Myslíte, že ty vysokoškolačky se nebudou cítit degradované?

  • Práce ošetřovatelky je pod úroveň ZA? a oni kvůli tomu odcházejí? A co sestry s VŠ, které dělají práci ošetřovatelky, ta není pod úroveň? A práci sanitářky? Uklízečky? Netvrdím, že tu práci mají dělat, potřebujeme tým, kde má každý své místo, ale pokud je na oddělení jen jediná síla, dělá prostě všechno.

 3. Jirina: ano pokud není síla dělají všichni všechno ale na některých pracovištích může ZA dělat pouze práci sanitáře a k ničemu jinému ho NEPUSTÍ což je špatně….tak jsem to myslela.

  • Ale platit ZA (mizerně), který dělá práci sanitáře, je docela neekonomické. Když zaměstnám kohokoli, třeba inženýra ekonoma, na pozici sanitáře, bude vykonávat práci sanitáře a bude placen jako sanitář (ještě mizerněji, než ZA). Máme tady kolegyně, které mají třeba i 2 maturity, jsou zaměstnané jako a jako takové mají minimální mzdu. Otázkou zůstává, jestli na registru pacientů mohou pracovat sanitářky, když rozdělují, kam který pacient bude přidělen. Holt se šetří. Na oddělení sanitářky nemáme a sanitáři (chlapi) jsou centrální.

   • Omlouvám se, vypadlo mi to, kolegyně jsou zaměstnané jako sanitářky (pracují na registru pacientů)

 4. Milá Silver,ano každy systém někoho poškodil…..někoho méně a někoho více-bohužel.Pořád ale nevidím důvod proč na sestru studovat tak dlouho….je to zbytečné! Možná by bylo rozumné zrušit szš a zachovat pro tento obor pouze VS nebo VOS.první roky po zavedení ZA se nevědělo co vlastně tento obor bude v praxi znamenat, nevěděli to ani učitelé, kteří vyučovali podle starých osnov-spíše tyto ročníky ZA jsem měla namysli.Máte ale pravdu,že dnes už je to jasné a každý musí dopředu s dalším studiem počítat. A jestě bych uvedla jeden příklad: co ZA kteří musí pracovat a zaměstnavatel jim to nedovolí má na to vůbec právo ?

 5. nedovolí jim při práci dálkově studovat všeobecnou sestru ani jiny zdravotnický obor.Na některých pracovištích to tak je.Důvodem je špatná finanční situace (špatné hospodaření) nemocnice.

  • Ach tak. Žádný zaměstnavatel nemůže zakázat zaměstnanci studovat, čili kterýkoli ZA může začít studovat, ovšem musí pak počítat s tím, že studuje tzv. na vlastní triko a nedostane volno na školu ani na zkoušky – prostě dělá to ve svém volném čase.
   Ideální je, pokud může podepsat dohodu o zvýšení kvalifikace a studovat s placeným volnem, jenže pakliže zaměstnavatel nepotřebuje sestru ale stačí mu ZA, tak tu dohodu neuzavře.

  • Souhlasím se Silver, každý si ve volném čase může studovat. Ovšem je to drsné, to je pravda. Dokonce jsou i zaměstnavatelé, kteří kolegyním házejí klacky pod nohy a v okamžiku, kdy dostudují, dostanou výpověď. Zase ale jako sestry se uchytí lépe.

 6. Mavi: V diskuzi to padlo několikrát, že situace ve zdravotnictví je nespravedlivá. Ale před lety se rozhodlo, že sestra musí mít od určité doby vysokoškolské vzdělání, ovšem nikdo k tomu nepřichystal podmínky a nedíval se do budoucna na to co to přinese. Největším kamenem úrazu je i vyhláška o minimálních počtech pracovníků k velikosti oddělení (počet pacientů). Pokud mluvíme o týmové práci a máme zastoupení všech skupin pracovníků, zvyšuje to i celkový počet nelékařů v týmu. Mám-li ZA tlačí je zaměstnavatel do prací s kompetencemi pro sestru bez dohledu anebo tým tvoří registr. sestry a sanitářky. A tyto sestry pak konají činnosti, které by mohl udělat např. ZA, ale když není? Je to moc složité a zapeklité. A ještě bych se Vás zeptala kolik let se studuje na lékaře, právníka, architekta ….?
  Omlouvám se pokud jsem se Vás nebo někoho dotkla, ale je to můj názor, se kterým nemusíte souhlasit.

  • Naprosto souhlasím- nejhorší je to, že vyhláška o minimální počtu personálu se připomínkovala přede 2 lety a výsledek? nula nula nic. A ta, co zatím stále platí, vůbec nepočítá ani s ošetřovatelmami, natož tak ZA.

 7. Vše zrušte a stačí, pokud bude mít sestra základní školu? Kdo vrátí peníze všem, kteří byli prakticky donuceni vystudovat VŠ či VOŠ? Podle mého názoru, by zdravotní sestra vzdělaná být měla, v tomto zaměstnání je určitý pokrok a sestra by neměla zakrnět a rozvíjet se dále a dále. Samozřejmě praxe je důležitá, ale stavět by se měla na kvalitních základech- teorii. Střední školy, již nejsou to, co dříve a jejich absolventi jsou ve většině nešikovní a nemají o zaměstnání téměř zájem. Čr se nedá srovnat s jinými zeměmi, to, že tam systém funguje neznamená, že tak to bude fungovat i v ČR. Sestry do nemocnic nastupovat možná stále nebudou, dokud se jim nezlepší pracovní podmínky, včetně platu. Takže tato novela je absolutně bezmyšlenková. Místo aby se sestrám zlepšily pracovní podmínky, akorát se nesmyslně upraví jejich vzdělávání..

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: