(PRAHA, 30. 1. 2019) Již 35 let mají pacienti, kterým selhalo srdce, šanci na záchranu života. Lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny jako první v tehdejším Československu 31. ledna 1984 úspěšně transplantovali srdce. Prvním pacientem byl 44letý Josef Divina, který žil s novým srdcem celých 13 let. Historicky třetím v pořadí a zároveň v současnosti nejdéle žijícím pacientem s transplantovaným srdcem v České republice je dnes již 83letý Rudolf Sekava, který se stále těší dobrému zdraví a výborné kondici. Za 35 let tak lékaři v IKEM pomohli už 1 162 pacientům.
Program transplantace srdce v IKEM zahájil dvacetičlenný tým odborníků 31. ledna 1984, který se na první transplantaci intenzivně připravoval několik měsíců dopředu. Příprava zahrnovala jak teoretickou část, tak i praktickou a experimentální při testovacích operacích na zvířatech. Teoretická část byla také velmi náročná, neboť zahrnovala multidisciplinární přístup z pohledu nejen kardiochirurgie, ale také kardiologie, imunologie nebo pooperační péče. „Velmi mne těší, že je program transplantace srdce i nadále úspěšný! Práce celého IKEMu si velmi vážím, již od roku 1984 dělají skvělé jméno našemu zdravotnictví,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Na operaci se tehdy podílel tým lidí, který držel transplantační pohotovost od prosince roku 1983, kdy se čekalo, zda bude vhodný dárce a pro jakého příjemce. „IKEM tehdy převzal novou a účinnou metodu od doktora Normana Shumwaye z Kalifornie, který v osmdesátých letech se svým týmem objevil lék cyclosporin A, který umožňuje, aby tělo bez problémů přijalo cizí srdce, a to mohlo v cizím těle fungovat. Důležitá tak byla kompatibilita dárce a příjemce a pro koho bude to určité srdce biologicky vhodné. Prvním pacientem byl tehdy 44letý Josef Divina, který žil s novým srdcem celých 13 let. Operatérem první transplantace byl tehdy nejzkušenější kardiochirurg profesor Pavel Firt v týmu vedeném tehdejším ředitelem IKEM prof. Vladimírem Kočandrlem,“ říká přednosta Kardiocentra IKEM prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. Třetím transplantovaným pacientem a zároveň nejdéle žijícím v České republice je dnes již 83letý Rudolf Sekava. „Pan Rudolf Sekava je pravděpodobně nejdéle žijícím pacientem s transplantovaným srdcem na světě. Nové srdce dostal na podzim v roce 1984 a od té doby u něj nebyla nutná ani retransplantace, což je naprostý světový unikát. Pacienti po transplantaci musejí pravidelně brát léky–imunosupresiva, které občas mají vedlejší nežádoucí účinky a mnohdy komplikují následnou péči. Ale on je stále v naprosto výborné kondici, daří se mu velmi dobře a je skvělým motivátorem pacientů na čekací listě na transplantaci,“ dodává prof. Jan Pirk.
Průměrná čekací doba na nové srdce je přibližně rok. Aktuálně je na čekací listině 83 pacientů (leden 2019, zdroj: Koordinační středisko transplantací). U těchto pacientů lékaři permanentně monitorují jejich zdravotní stav a v případě zhoršení jejich zdraví jsou přednostně předřazeni v urgentním pořadníku nebo jsou indikováni k zavedení srdeční pumpy. „Mechanické srdeční podpory implantujeme pacientům, které ohrožuje na životě selhání srdce a aktuálně pro ně není jiné řešení jejich zdravotního stavu. Bez akutního lékařského zásahu by byl jejich život v akutním ohrožení. Od začátku programu dlouhodobých mechanických srdečních podpor v roce 2003 jsme v Institutu klinické a experimentální medicíny pomohli již 367 pacientům. Umělé srdeční pumpy v tomto případě plní funkci tzv. mostu k transplantaci,“ podotýká přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM prof. MUDr. Ivan Netuka, Ph.D.
Díky dlouhodobým mechanickým srdečním podporám dokážeme zachránit přibližně 80 % pacientů, kteří se tak mohou dočkat transplantace srdce. „Převážná část pacientů, kteří nemohou čekat na transplantaci srdce, dostávají dlouhodobou srdeční pumpu HeartMate II nebo modernizovanou podporu HeartMate 3. Vloni jsme v IKEM také zahájili program dlouhodobé levostranné mechanické srdeční podpory Jarvik. Používá se zejména u nemocných se zvýšeným rizikem infekčních komplikací kabelu. Proto mají napájení vyvedené na lebce za uchem, kde je riziko zánětu nižší. Zároveň jim to umožňuje se i normálně koupat. Na konci roku 2017 jsme ale také poprvé v České republice a teprve jako třetí země na světě implantovali pacientovi biokompatibilní umělé srdce CARMAT, které je prvním systémem s biologickou autoregulací výkonu – tzv. smart pump a je tak předstupeň k plnohodnotné variantě k transplantaci srdce,“ doplňuje prof. Netuka, který se v loňském roce stal hlavním investigátorem světové klinické studie biokompatibilního umělého srdce CARMAT a Institut klinické a experimentální medicíny školícím centrem pro všechny odborníky ze zapojených zemí.
Transplantace srdce patří v IKEM k velmi dobře zvládnutým technikám a v dnešní době se o něm dá hovořit jako o běžném výkonu. Dárcovský program tak pacientům umožňuje návrat k normálním aktivitám, a to především díky nadstandardní spolupráci lékařů, dárcovských nemocnic a zdravotních pojišťoven. „Rád bych při výročí 35 let od první transplantace srdce v IKEM poděkoval dárcovským nemocnicím. Transplantační aktivita IKEM by rozhodně nebyla tak úspěšná a na tak vysoké úrovni bez vzájemné spolupráce s lékaři z dárcovských nemocnic v regionech, protože jsou to oni, kdo indikují dárce orgánů a kdo komunikují s pozůstalými. Rád bych také poděkoval zdravotním pojišťovnám za jejich vstřícný postoj a za to, že se podílejí na financování tohoto programu – bez nich bychom rozhodně nemohli provádět transplantace srdce v takovém měřítku a na takové úrovni. V neposlední řadě bych rád poděkování směřoval celému týmu, který se na rozvoji programu transplantace srdce podílí. Za každou jednou transplantací srdce a za každým uzdraveným pacientem je také příběh lékařů, sester, koordinátorů, anesteziologů a dalších lidí, bez kterých by to nebylo možné. A za to všem patří velký dík,“ říká ředitel IKEM Ing. Michal Stiborek, MBA.
Tisková zpráva IKEM