Pátek, 24. května 2024

Systém, kdy sestra dělá všechno, je neudržitelný

Veliká převeliká diskuse se rozhořela na facebooku nad tématem zvyšovat kompetence sester – ano, či ne? Někdo říká ano, protože v tom vidí uplatnění svého vzdělání, někdo říká ne, protože je to práce navíc.  Jenže takhle ta otázka nestojí.

Asi se shodneme, že zejména sestry vykonávají činnosti za kdekoho. Chybí sanitář – udělá to sestra. Chybí ošetřovatelka – udělá to sestra. Chybí kuchyňka – udělá to sestra. Nestíhá lékař napsat nějaký poukaz nebo se mu do toho nechce – udělá to sestra.

V dávných dobách dělaly sestry skutečně všechno, od topení uhlím na pokojích pacientů až po praní obinadel. Jenže tam to končilo. Převaz dělal lékař, sestra maximálně asistovala, injekce aplikoval lékař, sestra asistovala. S rozvojem medicíny začali dělat lékaři náročnější věci a část práce se postupně přesunula na sestry. Sestra sice už na pokojích netopí, ale jinak jí přibylo tolik práce,  že bez pomocného personálu je její povolání vskutku k posrání (pardon, samozřejmě poslání 😀 ).

Je bez diskuse, že systém, kdy sestra dělá všechno, je neudržitelný. Aktuálně se totiž dostáváme do bodu – není sestra, kdo to udělá? Často slýchávám, zaplaťte sestry a ony budou. A kde by se tu najednou vzaly? Ti lidé v systému nejsou. Studentů (nejen) zdravotnických škol je méně vzhledem k demografickému poklesu, pacientů je naopak více, protože po válce a za Husáka se rodilo jako o život a lidi žijí déle. A tahle situace bude ještě horší, než se počet narozených a zemřelých zase trochu vyrovná. Absolventy, kteří do zdravotnictví nenastoupí nebo brzy odejdou, většinou nenávratně ztrácíme především z akutních lůžkových provozů.  Představa, že sestry dostanou dalších 10 000 navíc do platů a do nemocnic přisupí odněkud vagón plný sester, je poněkud iluzorní. Můžete se spolehnout, že žádné rychlé řešení nedostatku personálu neexistuje.

Za této situace sestrám přidávat další práci je skoro nemyslitelné. Proč se tedy o tom vůbec bavíme?

Adekvátní náplň práce je v každém oboru nástrojem motivace pracovníků. Sestra musí pracovat hlavou i rukama, musí být šikovná i inteligentní. Jestliže si ale během života neudělá nějakou specializaci, většinou má před sebou vidinu desítek let práce bez zjevného postupu. Praktická sestra se ani specializovat nemůže. To není pro současné mladé lidi příliš zajímavá perspektiva.

Pak tu už nyní máme řadu činností, které už sestry stejně dělají, ač je nemají v náplni práce. Buď na pokyn nadřízeného per os, nebo prostě proto, že není nikdo jiný, kdo by to udělal (ono lékaře abys dneska lupou pohledal). Typicky se jedná o předpisy různých pomůcek, materiálů na hojení ran, potřeb pro diabetiky, edukaci pacienta či jeho rodiny. Pro sestry v domácí péči nebo u praktického lékaře ideální. Rovněž v nemocnicích by se takové činnosti našly. Patřičně vzdělaná a zkušená sestra přece musí poznat, který pacient sám domů nedojede a potřebuje sanitku. Patřičně vzdělaná a zkušená sestra přece musí poznat, který pacient si doma injekci sám nepíchne a potřebuje domácí péči. Patřičně vzdělaná a zkušená sestra přece musí poznat, jestli může z pooperační rány vytáhnout stehy.  Proč by tuhle práci nemohly dělat některé sestry legálně a dostat za ni zaplaceno? Tak či onak se na ně ta práce bude valit, protože i lékařům práce přibývá, naopak stav lékařský tak trochu hyne.

A nakonec, činnosti intenzivně řeší ministerstvo  zdravotnictví, které je pověřeno výborem pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny, něco s tím dělat.

Něco s tím dělat nebude jednoduché. S oficiální kompetencí přichází oficiální zodpovědnost a tu musíme zaplatit. Už to slyším –  až uvidím peníze, tak to budu dělat. Takhle to ale, milé sestry, nechodí. Nejdříve si musíme vydefinovat, kdo a co bude dělat, a pak za to můžeme chtít zaplatit.

S oficiální kompetencí přichází nemožnost práci odmítnout, čímž vyvstává dotaz, kde na to vezmou sestry čas. Sestra není chobotnice, a chceme-li jí nějakou práci přidat, musíme jí nějakou vzít. Proč má sestra v činnostech manipulaci s prádlem? Sestra má sáhnout a vytáhnout čisté prostěradlo, špinavé hodit do pytle a vůbec ji přece nemusí zajímat, kde se to prádlo bere a kam se vypařuje. Totéž u materiálu. Cévky nebo žádanky na kultivaci může zajistit nějaká zásobovačka, od objednání až po uložení. Nádobí sbírá a myje kuchyňský personál. Samozřejmě, ti lidé tam musí být a musíme je také zaplatit. Ale možná se pak ukáže, že nechybí 3 000 sester, ale chybí pomocný personál. Jedna sanitárka na 20 pacientů nás nevytrhne, a ještě se chudák strhá.

Změna bolí. Bude potřeba dát dohromady všechny činnosti, které se okolo pacientů dějí.  Říci, kdo je bude dělat. Jestli sestra specialistka, sestra všeobecná, praktická nebo někdo jiný. Co může dělat  každá, co jen některá. Podívat se, jestli těch osob je dostatek, jestli na to mají dostatečné vzdělání a  případně připravit doškolení. Stanovit, kolik za to dostanou zaplaceno. Dohadovat se s lékaři. Zapracovat všechno do příslušné legislativy. Tohle se teď bude dít, alespoň z rozhovoru s hlavní sestrou MZ Alicí Strnadovou jsem ten pocit měla. A tohle bude trvat roky!

Není třeba se obávat, že do měsíce tu máme novou vyhlášku s prací pro sestry navíc. Aby personálu přibývalo, nemůžeme dělat jen jeden krok, ale celý soubor opatření. Už nyní je třeba zavádět další nástroje ke stabilizaci personálu. Vyšší platy, jak navrhují odbory, zvýšení počtu studentů oboru všeobecná sestra, jak navrhuje Česká asociace sester, optimální počty personálu, více rekvalifikačních kurzů pro sanitáře a ošetřovatelky a další … A mezitím můžeme začít řešit i ty kompetence, protože to bude opravdu na dlouho.

Zkusme tedy při debatě o činnostech neříkat slepě na první dobrou jen ano/ne, ale seriózně přemýšlet, co by sestry opravdu mohly dělat, a kterých činností  včetně odpovědnosti by se mohly vzdát. Jestli necháme náš systém tak, jak je, tak se zhroutí. Teď máme možná poslední šanci.

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelstvi.info

DALŠÍ ČLÁNKY

8 KOMENTÁŘE

 1. Dobry den ,pracuji ve zdravotnictví již 20let.Práce mě nesmirně bavi mam ji rada jinak bych ji dělat nemohla .Ale ma to několik negativ ,jelikož jsem ošetřovatelka kdysi třileta zdravka ,tak si dovedete představit kolik prace ošetřovatelky obnaši ,je to neunosne ,jak sestry tak i my ošky ,nejsme sestry jsme služky ,jde to opravdiu od deseti k pěti ,sestry spoustu papirovani ,a spoustu prace a pacienta nevidi za celou 12ctihodinovou službu..My jsme jedna oška na službě ,na 30 pacientu ,,opravdu mazec ,i kdyby jste nam zvedli o 50toisic nic to neřeši opravdu nic .děkuji

 2. Ten článek mi mluví doslova z duše. Sestry skutečně dělají vše, od sanitářky až po některé věci které by měl dělat lékař. Vzpomínám si na jednu pacientku které se odpoledne najednou udělalo špatně a prostě nedoběhla na toaletu. Samozřejmě se to stane. Na směně jsem už neměla ošku ani uklízečku, tak jsem to rychle uklidila sama. Špatné ovšem bylo to že bylo potřeba uklidit dobře celý pokoj vytřít a vydezinfikovat. Byla jsem na oddělení jen s asistentkou a na starosti jsme měly 25 lidí z toho asi 5 operantů. Ta paní měla břišní aneurysma a břicho ji hodně bolelo. Bylo potřeba rychle přivolat lékaře a zajistit paní žilní linku rychle ji uložit .. Do toho jsem se snažila sehnat uklízečku která by pokoj dala do pořádku .. Druhý den si mě hlavní sestra zavolala na kobereček, že co si to dovoluji úkolovat uklízečku z jiného oddělení že snad mám ruce a mohla jsem si vzít hadr a kýbl a pokoj vytřít . A prý si na mě stěžovali pacienti že jsem k paní byla hrubá To nebyla vůbec pravda Naopak jsem paní utěšovala, že se nic nestalo a hlavně ať odpočívá a volala k ní lékaře. I paní mi to dosvědčila. Hodně mi to tehdy vzalo dech a chuť do práce Reakce vedení mě doslova šokovala.

  • Tady jste presne uvedla, to co vsechno musime zvladat. Zajistit pacientku s vaznou dg. uklidit nehodu, ktera se stala k tomu sehnat pomocny personal, ktery by doladil ten pokoj a jeste dostanete ,,odmenu“ od vedeni co ze jste si to dovolila?!! Neni to fajn? To vam vezme vitr z plachet….ale to je presne to co nevidi..zajistila jste radny chod oddeleni, uklidila, a sla s cistou hlavou domu? Fajn…at se podivaj kolem sebe, kdo tomu veli. Ti co u luzka nikdy nepracovali nebo chvili a hodne rychle zapomeli co je provoz. Chce se mi zvracet.

 3. Je zajímavé, že u lékařů to jde, aby dělali jen svoji práci, ale u sester to nejde. Lékař dokáže (měl by umět) práci sestry…Když se zavírá jedno oddělení za druhém pro nedostatek sester v nemocnicích, poslal někdy někdo třeba dočasně doktora, aby zavedl flexilu, naředil a podal infuze? Ne! Ale poslat sestru, aby udělala práci za paní sanitářku to s tím nikdo problém nemá. Jak je možné, že u někoho to jde a někoho zase ne? Protože to jsou pání doktoři?

 4. Mam ted rocní zkusenost na pozici stanicni sestra-praci navic jsem delala nejen za lekare,ale i za pomocny personal,který chybí,myti a dezinfekce postelí,atd,atd….Zodpovednost za 35 sester a chod JIP,plat menši než ve sluzbach,dekuji,nechci….

 5. Ve zdravotnictví jsem pracovala téměř 40 let,věděla jsem,že když jsem odešla do důchodu si nekteří vedoucí pracovníci oddechli.Odešla ta ,která měla stále nějaké ,výhrady.Když jsem byla nucena dělat věci,které šly nad rámec mých povinností,vždycky jsem se ozvala.Musím říci,že mi to někdy stálo hodně nervů,ale dnes,když se ohlédnu zpátky,mám dobrý pocit a jednala bych stejně.Když jsem se dostala do sporu s primářkou oddělení,jako staniční sestra,řekla mi,že tam taky nemusím být.Na to jsem ji odpověděla,že ona je tam ta, která rozhoduje a jestli si myslí,že tam být nemám,ať mě tady odvolá.Co myslíte že se stalo, nic. Pokud se nebudeme bránit, nic se nezmění.

  Moje dcera pracuje jako zdravotní sestra v jedné nemocnici,kde řeší problém s lékařem,poměrně vážný.Postavila se za ní jak vrchní,tak i primář odd.,vrchní jí dokonce řekla,že ona je /sestry/ vlastně musí nutit dělat věci nad rámec jejich práce,ale že by byla ráda,kdy se také někdy ozvaly,aby mohla ona sama zdůvodnit proč to není možné.
  Proto si neztěžujte jen mezi sebou,ale na patřičných místech
  Marie

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: