Úterý, 23. července 2024

Příplatek za „směnnost“ v MF Dnes

Tématem dnešní (25.7.) MF Dnes byl zvýšený příplatek za směnnost. Do MF Dnes jsem poskytla rozhovor, je v tištěném čísle, ale celý se tam nevešel, takže zveřejňuji tady.

Které sestry, ačkoliv splňují podmínky ministerstva, zřejmě na příspěvek nedosáhnou?
Letos by ho měla dostat z dotačního řízení MZ všechna zdravotnická zařízení, příští rok může být situace nejistá především v soukromých nemocnicích, kde pobírají mzdu. Tam nemusejí dostat ani těch tisíc korun. Rovněž tak v nestátních sociálních službách.

Proč?
Příplatek 1000 – 5000 Kč je podle nařízení vlády 564/2006 v aktuálním znění určen pracovníkům pobírajícím plat.

Dostanou příplatek za směnnost i sestry, které také pracují na směny u lůžka, avšak nikoliv v nemocnicích?
Příplatek je obecně určen pracovníkům bez odborného dohledu v třísměnném nebo nepřetržitém provozu v zařízeních zdravotnické lůžkové péče nebo v pobytových sociálních službách. Pobytové sociální služby ale nedostanou od MZ tu dotaci 2000 Kč na pracovníka.

Bude se nějak lišit výše příspěvku na směnnost nebo dostanou všechny sestry, které podmínky splňují, oněch 2000 korun?
Na 2000 Kč z dotačního řízení MZ by měli dosáhnout pracovníci bez odborného dohledu v třísměnném nebo nepřetržitém provozu v zařízeních zdravotnické lůžkové péče. Dostanou ho tedy od září i zdravotničtí asistenti, kteří budou od 1. září pracovat jako praktické sestry bez odborného dohledu.

Je uvolněná miliarda na příspěvek sestrám ve směnném provozu skutečnou pomocí? Pomůže řešit současný nedostatek sester?
Je to jistě příjemná odměna, ale nejsem si jistá, že udrží ve směnách i ty sestry, které především z rodinných důvodů pracovat na směny nechtějí. A rovněž pochybuji o tom, že dva tisíce hrubého navíc za těžkou práci ve směnném provozu přiláká nové sestry do nemocnic. Podle mně to je zcela nesystémový krok. Stát dal jednorázovou dotaci ve výši miliardy korun, která v prosinci tohoto roku končí. Do příštího roku sice slibuje, že ponechá příplatek sestrám u lůžka tím, že navýší peníze v úhradové vyhlášce, podle které ministerstvo posílá nemocnicím peníze. Ale to je vždycky hodně nejisté.

Myslíte si to proto, že se bude úhradová vyhláška psát zřejmě až po volbách?
Nejen to. Zdravotníci mají slíbeno od příštího roku navýšení 10 %. Ale dávat peníze úhradovou vyhláškou na platy a mzdy v nemocnicích – to už zdravotníci zažili vícekrát. A především v soukromých nemocnicích to skončilo tím, že vedení nemocnic sestrám sice navýšilo platy, ale nebylo to o slibovaných 10 %, protože peníze z úhradové vyhlášky nestačí.

Jaké změny by tedy mělo ministerstvo udělat, aby si sestry platově opravdu dlouhodobě polepšily a zmírnil by se jejich nedostatek?
Především by bylo třeba sjednotit tabulky ve státních a soukromých zařízeních. Tedy aby sestra z okresní nemocnice ve stejné platové skupině měly stejný základní plat jako sestra z fakultní nemocnice. Obě zařízení jsou placena ze stejných peněz – personál dělá stejnou práci a musí být stejně vzdělaný – a proto by zaměstnanci měli stát na stejné startovní čáře. Další navyšování se tedy bude týkat naprosto všech a nebudou v tom takové zmatky.

Na 2000 Kč z dotace MZ nemají nárok jen sestry, ale KAŽDÝ NELÉKAŘSKÝ ZDRAVOTNICKÝ PRACOVNÍK BEZ ODBORNÉHO DOHLEDU V LŮŽKOVÉM ZDRAVOTNICKÉM ZAŘÍZENÍ VE TŘÍSMĚNNÉM NEBO NEPŘETRŽITÉM PROVOZU:

  1. Fakultní nemocnice. Příplatek 2000 Kč ke svému stávajícímu příplatku
  2. Krajské nemocnice – některé kraje pošlou peníze nemocnicím ještě předtím, než peníze z ministerstva reálně dorazí. Příplatek 2000 Kč ke svému stávajícímu příplatku

Jak je to s pracovníky pod odborným dohledem?

  1. Sanitářka, ošetřovatelka, pracovníci pod odborným dohledem. Nemění se, je stabilně ve výši 400 – 1000 Kč. ( pracovníci odměňováni platem)
————————————————-
Jak je to s pracovníky v sociálních službách?
  1. Sestra u lůžka v sociálních službách. Příplatek ve státních (příspěvkových) organizacích minimálně 1000 Kč.

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

DALŠÍ ČLÁNKY

8 KOMENTÁŘE

  1. Nejhorší deník, patřící Babišovi. Já bych ho nikdy nečetl. Nečtu tendenční a zmanipulované noviny

      • Budu upřímný. Nemyslím si, že by tento článek až tak někoho ve společnosti zajímal. Pisatelka byla oslovena, sama ho nikomu nevnucovala. Takže bych z toho deníky úplně vynechal

  2. Pracují jako pracovník přímé péče v sociálních službách na oddělení se zvláštním režimem, nepřetržitý provoz j(12ky denní a noční+občasně i ranní).Mám nárok na příplatek za smennost a příplatek za ztížené pracovní prostředí? Pokud ano,prosíme o doložení důkazů nebo-li o odkaz na zdroj.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: