Pátek, 24. května 2024

Příplatek za směnnost všichni nedostanou

Včera (30. 7. 2018) jsem se účastnila setkání zdravotníků s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem v Lichtenštejnském paláci. Jednání inicioval premiér Babiš jako reakci na dopisy, které mu zdravotníci posílali ohledně slibu-neslibu 10% navýšení. Autory dopisů (tedy i mě)  pozval právě na toto jednání. Akce se účastnila také Ing. Helena Rögnerová za Sekci ekonomiky a zdravotního pojištění MZ a namísto hlavní setry Alice Strnadové, která měla dovolenou, Mgr. Lenka Hladíková z Odboru nelékařských povolání MZ.
Dále se účastnilo i vedení Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR. Požadavky odborů jsou stále stejné: sjednocení platů a mezd, 10% navýšení, a příplatek za směnnost stanovit jako nárokový pro všechny, kteří v třísměnném a nepřetržitém provozu pracují. Bohužel tyto požadavky nejsou prozatím vyslyšeny. V textu alepoň krátce, co jsme se dověděli.

Plánuje se zvýšení příplatků za směnnost. Navýšení o 5 000 Kč u nelékařských zdravotnických pracovníků bez odborného dohledu ve třísměnném/nepřetržitém provozu. Navýšení o 2 000 Kč u ostatních nelékařských zdravotnických pracovníků (např. ošetřovatelka, sanitář).

Ovšem pozor. Tento příplatek má být vyplácen na základě nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců – tedy jenom pro přímo řízené a příspěvkové organizace. Příplatek bude stanoven v rozmezí. Nebude-li tedy nejnižší částka 7 000 Kč, je otázka, zda ji zaměstnanci dostanou. MZ tvrdí, že na peníze v úhradách na to budou, aby každý dotčený pracovník dostal o 5000/2000 více. Ovšem tyto úhrady jsou vyjednány jen v nemocnicích. Obrovský problém bude příplatek u sester v sociálních službách, resp. Ing. Rögnerová uvedla, že z hlediska úhrad se ošetřovatelská péče v sociálních službách chová jako ambulantní sektor. Na příplatek také nedosáhne záchranná služba a ministr Vojtěch přiznal, že příplatek nedostanou sestry v agenturách domácí péče.

10 % navýšení je stále nejisté
Ministerstvo zdravotnictví i premiér jsou proti plošnému přidání. Navíc na plošné přidání dle nich ani nejsou peníze. V úhradách je kromě příplatku za směnnost jen asi na 5 – 7% přidání. Odbory ale chtějí dále jednat.

Sjednocení platů a mezd se nekoná
Podle ministra Vojtěcha jsou v různých zařízeních různé úhrady a teprve až tento systém bude narovnán, lze uvažovat o nějakém jednotném postupu. Tento krok, pokud lze vůbec udělat, nelze rozhodně udělat v rychlém časovém horizontu.

Další změny
Magistra Hladíková se zmínila o loňské novele zákona o nelékařských zdravotnických povoláních. Je zatím brzy hodnotit její dopady. MZ opět otevírá jednání o kompetencích nelékařských zdravotnických pracovníků.

Takže jsme tam, kde jsme byli. Každopádně odbory jednání nevzdávají a třeba se ještě dočkáme překvapení.

A na závěr nějaké perličky z jednání

AB: I když ty peníze plynou do zdravotnictví, tak se úplně neví, jak jednotlivé ty zařízení s tím naloží.

A jak tedy se ví, že peníze, co zdravotnické zařízení dostane, dá do platů a mezd? Kdyby bylo jasně dáno 10 % do tabulek, tak tam budou.

AB: Logicky každý ředitel se přece musí snažit, aby dobře zaplatil personál. My jsme připraveni ty nemocnice navštívit, i když pro mě je to absurdní, a angažovat se v tom, aby to vedení logicky hlavně investovalo do lidí.

Nebylo by jednodušší ušetřit si práci a jasně říci, jaká část se má do lidí investovat?

AB: My jsme tady 7 měsíců, co po nás chcete?

No těch 10 %, které byly slíbeny v roce 2016.

AB: Já jsem řekl, že si zasloužíte 10 %, ale my nejsme vaši zaměstnavatelé. Ředitel FN v Olomouci nemá žádný problém, na nic si nestěžuje… Já jsem přesvědčen, že dobrý ředitel si váží vaší práce, že vás ocení, že dostanete těch 10 %.

Andrej Babiš neví, že např. ve FN Olomouc je tabulkový plat? Když nedá vláda těch 10 % do tabulek, tak je zaměstnanci nedostanou, i kdyby jim je ředitel nakrásně dát chtěl, protože se musí řídit tabulkami. Kromě toho FN Olomouc je v Olomouckém kraji téměř jediná státní nemocnice, takže tam mají zaměstnanci vyšší plat než mzdy v okolních nestátních zařízeních, tudíž se tam spíše drží a výsledkem je to, že „ředitel FN v Olomouci nemá žádný problém.“

AB: Já nejsem ten, kdo to určuje, my neurčujeme vaše platy.

Všiml si Andrej Babiš, že je předseda vlády, která vydává nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě? Všiml si Andrej Babiš, že je předseda vlády, která vydává nařízení vlády o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy? Tak kdo ty platy/mzdy určuje?

HR: Když nejsou sestry na trhu, tak jak je možné, že sociální služby zaměstnávají sestry na směny…

Protože je potřebují. Sestra v Domově pro seniory nebo DZR může vyřešit základní akutní situaci, aby nemusela jezdit záchranka či domácí péče ke každému ucpanému katetru. V domovech pro seniory dnes žijí lidé, kteří vyžadují zdravotní péči.

Prezentace z jednání ke stažení

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

DALŠÍ ČLÁNKY

15 KOMENTÁŘE

 1. V krátkosti jsem nahlédla na prezentaci z jednání a hned na začátku jsem se velmi pobavila a zdravě nasra… /promiňte, jínak sprostá nejsem/, sestra převezme kompetence od lékaře …. Ví někdo, že sestra již dnes hlídá a dělá část práce za lékaře, protože jsou přece TÝM!!! a CO ZA TO DOSTANE?? NIC!!!! Část kompetencí předá POMOCNÉMU PERSONÁLU????!!!! Kde ho vezme???!!!! Již nyní nám v nemocnici znatelně chybí a sestra vykonává činnosti náležející pomocnému personálu .- převáží pacienty, dezinfikuje noční stolky a lůžka, ne protože chce, ale musí, protože není nikdo kdo by to udělal!!! A co za to má??? No přece dobrý pocit, vždyť být sestrou je krásné poslání a ta prestiž!!!!
  Všeobecná sestra musí dle legislativy mít vysokoškolské vzdělání, ale je jako vysokoškolák srovnatelně ohodnocena ve srovnání s jinými vysokoškolskými profesemi? Pořídí si za svou měsíční mzdu srovnatelný „nákup“ jako sestra např. v Německu, Rakousku atd.?
  A že chybí pomocný personál, to se není opravdu čemu divit, za ty peníze, to dnes nebude nikdo dělat, vždyť i v supermarketech při kratší prac. době mají možnost si vydělat víc!
  Už nevěřím, že tato vláda udrží fungující zdravotnictví!
  Je zajímavé kolik jsou lidé ochotni utratit za lékařské ošetření svých zvířecích miláčků, ale již ne na své zdraví si připlatit.
  P.S.: A nevěřím ani ve spravedlivé rozdělování financí vedoucími pracovníky – nenárokové položky. Ovšem čest vyjímkám.
  Přeji nám všem hezký den a snad lepší zítřky. Neztrácejme naději

 2. Jsem zhusena! A jelikož pracují v jednosměnném provozu neustále se ujišťuji že my sestry z ambulancí a jiných provozů asi nejsme vůbec důležité, nic neumíme a máme vlastně pohodovou práci podle postavení vlády a vedení nemocnic! Doufám že všechny teda půjdeme k lůžku a zboří se jim ten báječný systém z druhé strany! Ambulance živí nemocnice! Ambulance provádí vyšetřovací metody a následná péče po hospitalizaci je taky v ambulancích! Denně dostáváme vynadáno za doktory a stav zdravotnictví! Děkujeme!

  • To není o tom, že by sestry na ambulancích, v sociálních službách a záchranáři byly méněcenné. Ten příplatek má nahnat sestry do nemocnic, aby bylo dostatek personálu a nemuselo se zavírat jedno oddělení za druhém. Takhle to je myšleno.

   • Vím jak je to myšleno. Ano nažene to sestry z ambulancí k lůžku, protože ten rozdíl mezi platy bude obrovský. A sesype se to z druhé strany! A jestli ještě budou renty?! A nikdo z nás nechodí do práce protože se doma nudo.

  • Jo, přesně takhle to ta arogantní osoba (na obrázku první zprava) řekla, že tohle je cílem

 3. Andrej Babiš v nedávném rozhovoru řekl jednu velkou lež, a to, že do politiky nikdy nechtěl, ale nebylo zbytí – takový blábol – Další z mnoha lží včetně slibu zvýšení platu všem zdravotníkům o 10%. Další důkaz, že psychopat je schopen všeho a jeho sebejistota některé fascinuje natolik, že jsou jím oslepeni a pějou na něj ódu – smutné

 4. Tak se zase budou řešit kompetence sester, jo? To jsem zvědavá… Pro které kompetence byste holky byly pro? Ale vážně. Já bych byla např. pro, abych se nemusela ptát doktora jestli můžu zacévkovat ležící pacientku, protože je neustále pomočená.

 5. Ať si to p. ministr a p. Babiš přijdou vyzkoušet, jenom slibují před volbami. Zas nedostaneme nic, tak jak vánoční odměny, za tu celoroční dřinu na svátky ani korunu, díky Vám všem, ministrovi, premiérovi a taktéž p. ředitelce z VFN Praha

 6. Je hezký ten poslední odstavec : „Protože je potřebují. Sestra v Domově pro seniory nebo DZR může vyřešit základní akutní situaci, aby nemusela jezdit záchranka či domácí péče ke každému ucpanému katetru. V domovech pro seniory dnes žijí lidé, kteří vyžadují zdravotní péči.“ nejede záchranka, jede tam soukromá DZS vyslaná záchrannou službou, která pacienta odveze kam jinam než na ambulanci a potom zpět do Domova. Praxe v Olomouckém kraji. Vůbec neví jak to v praxi funguje. Platy by měly být %ální součástí úhrad ZZ od ZP pak by se státní a soukromé nemocnice nepřetahovali o personál.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: