Úterý, 23. července 2024

Registrace – budou změny?

MZ společně s pracovní skupinou pro Transformaci nelékařských zdravotnických oborů pracují na změně zákona 96/2004 Sb. (o nelékařských zdravotnických povoláních)

Vybrali jsme pro vás nejdůležitější body, ve kterých se plánují změny.

 • Zrušení odborného dohledu. Nově výkon povolání pod odborným nebo přímým vedením
 • Zrušení studia sester na VOŠ.
 • Změna názvů povolání – nově např. radiologický laborant nebo farmaceutický laborant
 • Celoživotní vzdělávání – odstranění kreditů, ale nově bude stanoven počet hodin ročně
 • Registrace pouze pro všeobecnou sestru a porodní asistentku. Registrace nebude vázána na kredity – odpovědnost za vzdělávání bude převedena na zaměstnance, zaměstnavatele, odborné společnosti. Registrace se bude vydávat elektronicky na Czech Pointu.
 • Nově stanoveny podmínky k výkonu řídící funkce (např. vrchní sestra – Bc./VOŠ + management + 5 roky praxe, staniční sestra – management/specializace + 3 roky praxe)

Informace k stávající registraci můžete najít ZDE, další dotazy směřujte na Informační linku registru! Děkujeme.

Předchozí článekLidské tělo
Další článekSoutěž o zdravotnickou literaturu

DALŠÍ ČLÁNKY

84 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,

  souhlasím se změnou udělování registrace atd.. ale mohu se Vás prosím zeptat, zda-li je nějaký seznam schůzek, kde se změny projednávají a je možné přijít i „z venčí“ ??

  Děkuji mnohokrát za odpověď,

  Nol Jaroslav

  • Připomínkovat se mohlo loni, ale ticho po pěšině. Jinak mám pocit, že obyčejný pracující, ničím a nikým nezaštítěn, má prostě smůlu s jakýmikoli připomínkami. je to smutné, ale nevidím to jinak. Ráda bych se mýlila.

 2. Bohužel na tohle neumím odpovědět. Zákon připravuje ministerstvo zdravotnictví, takže Váš dotaz je pro ně. V připomínkovém řízení byl zákon už v loňském roce.

 3. Dobrý den, prosím Vás, co znamená , že bude stanoven počet hodin? Nevím, co si mám pod tímto představit?
  A od kdy se mají kredity zrušit? Já jen, že si platíme dost drahé semináře a pak by nám to nemělo být uznávané?
  Děkuji za odpověď Blanka

  • Blanko11, znamená to, že místo 40 kreditů za 10 let bude stanoveno např. že musíme jít na semináře v celkové dotaci 12 hodin ročně. A odkdy? Až se zákon projedná a schválí a nikde není psáno, že to opravdu schválí. Kdyby ano, tak samozřejmě registrace s kredity, kterou člověk má, by ještě nějakou dobu platila, než se najede na nový systém.

 4. Dobrý den,chtěla bych se zeptat,s jakou pravděpodobností bude zákon přijat a kdy?Mám 20 let praxe a minulý týden jsem si pod nátlakem vrchní sestry na mém pracovišti podala přihlášku na Fakultu zdravotnických věd při ZČU v Plzni.Mám jí stahnout?Za odpověď předem děkuji…..s pozdravem Korschinská

  • Bohužel, tohle nevím. Zákony schvaluje poslanecká sněmovna, senát a musí je podepsat prezident. Já osobně se domnívám , že zákon přijatý bude, protože nějaké změny jsou nutné…ale třeba nebude přijat v této podobě. Vystudování VŠ si musí každý rozmyslet sám, ale pokud zvýšení vzdělání podporuje zaměnstnavatel, proč ne? Zrušení VŠ studiua se neplánuje.

 5. Evo, nedokážu Ti odpovědět na otázku, ale na tu VŠ bych na tvém místě šla. Zvláště, jak píše Silver, pokud to zaměstnavatel podporuje. Prostože čím je člověk starší, tím hůře mu to leze do hlavy. A VŠ jsou plusové body.

 6. Dovolím si vstoupit do diskuze s malým příspěvkem k tématu studia na VŠ. Ano, studium je a zůstane povinné, pokud bude chtít absolvent kompetence a odbornou způsobilost na povolání zdravotní sestra. Neznamená to však to, že starší ročníky budou muset mít též VŠ. Nám se bude stále počítat naše středoškolské vzdělání. Další problém je ten, pokud budete studovat ze své vůle a na své náklady, NEMUSÍ být vaše vzdělání zaměstnavatelem vůbec uznáno a zaplaceno. Vyjma studia, na které vás sám zaměstnavatel pošle. Upřímně nechápu honbu za tituly, když se blíží doba, kdy na naše vzdělání nebudou mít zaměstnavatelé peníze , je snaha počty zdravotníků ve službách snižovat a nahrazovat méně vzdělaným personálem. Myšlenka je taková, že na pracovišti bude v budoucnu jedna vedoucí sestra s VŠ, určitý počet specialistek a nejvíc pomocného personálu. Nicméně novela zákona má tolik nejasností a je tolik kritizována, že je otázkou, zda bude vůbec schválena…

 7. Dano, to je zajímavé, nám tvrdí pravý opak. Jenže u nás je to celkem jedno, my musíme mít VŠ ze zákona a specializace pro nás se teď otevřela po delší době. A uznávají ci co chtějí a komu chtějí.

 8. Všeobecná sestra „staršího typu“ mít VŠ nemusí. Myslím tím klasická u lůžka. Pokud někdo tvrdí opak, špatně chápe zákon. Daleko větší smysl má specializace.

 9. Dano, jo, souhlasím s Tebou. U porodek je to fakt jinak, to má silver pravdu. i my, co jsme „staršího typu“ si musíme dodělat VŠ, akorát to jde ztuha- nejen učení, ale prosazovat to v práci- nám třeba nedají ani den volna, ale chtějí to po nás ze zákona- kocourkov.

 10. Tak to chápu, že to jde ztuha…a dovedu si to živě představit. Loni jsem dodělala ARIP a víc ani ťuk. Pěkný večer všem. 🙂

 11. … a každý rok se to mění, příští rok čtvery volby, zas přijdou chytří a chytřejší, pak se něco nebude pozdávat Evropské unii … to je prostě příšerné …

 12. Mohu se zeptat, co by mě čekalo, kdybych se chtěla vrátit do zdravotnictví? Mám SŠ vzdělání obor všeobecná zdravotní sestra a mám 6let praxi, přitom jsem se registrovala.
  Nyní již jsme 4 roky mimo obor.. (z toho rok na mateřské).Registraci mám nyní propadlou…:-(

  • Ivčo, jestli máš 40 kreditů, můžeš si požádat o registraci, protože praxi jako sestra za minulých 10 let asi splňuješ . Minimálně 1 rok výkonu povolání v příslušném oboru v rozsahu minimálně poloviny stanovené týdenní pracovní doby nebo 2 roky výkonu povolání v příslušném oboru v rozsahu minimálně pětiny stanovené týdenní pracovní doby z období posledních 10ti let od data podání žádosti.
   No a pak se nechat někde zaměstnat.

 13. Děkuji 🙂
  Koukala jsem, že mám registraci do 2.12.2010 a kreditů mám 48, tak to zkusím poslat a snad to vyjde…
  Kamarádka mi psala, že se teď registrace prodlužovala na 10 let(já ji měla tenkrát od r.2006), takže bych ji měla mít do r.2016)? Je to pravda, že se prodlužovala na těch 10let? Máme ročního synka, taže tak za rok a čtvrt plánuji jít do práce, tak bych se ráda do zdravotnictví vrátila, proto zjišťuji už teď, co je pro to potřeba…
  Moc díky za rady 🙂
  A jak je to s tou VŠ? Maturovala jsem v r. 2003, takže předpokládám, že bych si ji měla časem dodělat, co? Vůbec nevím, kde na to ale vemu čas… malé dítě a hlídání žádné…

 14. Ivčo, pokud si teď požádáš o registraci, bude opravdu na 10 let, tedy do roku 2023. Nebudeš žádat o prodloužení, ale u úplně novou.

  VŠ určitě studovat podle platných zákonu nemusíš, jsi všeobecná sestra. jen pokud bys chtěla být ve vedoucí pozici, ale to zatím není schválené.

 15. Aha, takže kredity mi uznány nebudou, ale od obdržení nové registrace budu sbírat nové (což bych stejně musela, takže je to jedno)
  O víkendu k tomu sednu a pustím se do toho 🙂
  Díky za rady, hlavně ať to vyjde. Sice jsem si zkusila i jinou profesi, ale prostě mi to nějak chybí….

  • Proč by nebyly kredity uznány? Budou uznány všechny kredity za vzdělávání pro sestry za 10 let zpět. Bez kreditů novou registraci ani nezískáš.

 16. Blbě jsem to pochopila, teď jsem četla konečně v klidu podmínky uznání registrace, takže by to mělo být OK.

 17. Dobry den, ráda bych se zeptala, zda může pracovat všeobecná sestra s diplomem Bc.a registrací v oboru ošetřovatelství jako OSVČ na specializovaném ambulantním pracovišti s lékařem, v domácí péči. Taky by mě zajímal rozsah pracovních možností , zda muže sestra učit…Kde bych tyto informace mohla získat. Děkuji za odpověď. Jolča

 18. Dopbrý den. Měla bych dotaz ohledně registrace, protože s ní mám též problém.
  Maturovala jsem v roce 2006 ještě jako všeob. sestra. Potom jsem vystudovala na LF jiný obor, ale byl to zdravotnický obor, v programu Specializace ve zdravotnictví. Po několika letech jsem se vrátila zěpt do nemocnice na pozici všeob. sestra (bez registrace, pracující „pod dohledem“).
  Mám velký zájem na získání registrace – protože bez ní v mém bydlišti je téměř nemožné najít místo.

  V Brně ne NCONZO mi řekli, že kreditů mám dostatek, že už mi chybí „jen“ 3 roky praxe. Zatím mám odpracovaný rok.

  Je možné, že schválením tohoto zákona budu mít šanci registrovat se dříve?

  Děkuji za vaše názory.

 19. Musí také studovat sestry po 50 letech? (Mozkové buňky mají skoro mrtvé!!!!!!!) Jak budou pracovně zařazené všeobecné sestry s 30 a více letou praxí?

 20. Pro Báru: Teoreticky ano, ale nelze to 100% říct, nevíme v jakém znění a kdy bude zákon schválen. Pravděpodobně budou volby a otázkou je, co bude po volbách ve zdravotnictví prioritou.

 21. Pro Janu: Kvalifikační požadavky pro sestry se nemění, takže sestry s 30 a více letou praxí budou pracovně zařazené jako sestry.

 22. Cele Ceske zdravotnictvi kopiruje britsky system a ten je, to mi muzete verit – pracovala jsem tam, pekne slusne receno k nicemu! Takovych prolezenin, zanetu zil a zbytecnych komplikaci, co tam maji a verte mi, nedelo by se to, kdyby tam nebyla jedna sestra na dvacet lezaku a k tomu ctyri pecovatelky – Ti lide tam nemaji vzdelani, neumi videt a odhadnout miru rizika a sestra je natolik zavalena papirovou praci a vyrobou osetrovatelskych planu, ze proste nema sanci to uhlidat, kdyby se na hlavu stavela. Ja osobne jsem nas system stavela na hodne vysokou uroven, ale jak to tak sleduju, jde to pekne do kytek. Ted pracuju ve Finsku a nemuzu si to vynachvalit. Vse ma hlavu a patu, zbytecny papir nepotkate a na lidi mate opravdu cas. Dokonce mam i cas na svacinu, obed a na zachod si dojdu i dvakrat za smenu bez toho, aniz by na me na chodbe nekdo kricel, ze jsem potreba. Jsme dve sestry na deset luzek,, lekar + dva az tri studenti, plus dve zdravotnicke asistentky, pecovatelka a uklizecka. Neni co resit, je to proste pohoda a funkcni pohoda, prace me bavi a chodim do ni rada. Ziju na finskem venkove, kde nase vedeni porad breci, ze sestre neni dostatek. Penize mam slusne a lidi si me prace vazi, lekar me povazuje za partnera a o peci se s nami radi. Finska spolecnost se nam muze zdat pomerne odmerena, ale je prudce funkcni s velmi pratelskym pracovnim prostredim. Do Cech bych se uz nevratila. Opravdu mi stalo za to, se ty cizi reci naucit. Doufam, ze i v Cesku se ten zdravy rozum prece jen udrzi. A propo vite o tom, ze ve Finsku vas nikdo k zadnym prescasum nutit nemuze? To je potom pohoda, za kazdy prescas tu mame radne priplaceno. 😉 Jsem rada, ze jsem sestrou – TADY 🙂

 23. Dobrý den Ireno,

  děkuji Vám za krásný příspěvek do diskuze. Konečně někdo napsal holou pravdu. V českém zdravotnictví si hrajeme ne něco, na co nemáme. Přebujelá oše. dokumentace, která lékaře nezajímá a nedívá se do ní – alespoň ne na pracovišti, kde jsem. Pro samou administrativu nemám čas starat se o pacienty. Eviduje se a zapisuje kdejaká prkotina a někdy i duplicitně. Ze služeb chodíme s kolegyněmi na pokraji fyzického vyčerpání. Na oddělení je nás málo. Na 22 pacientů 2 sestry (ležící pacienti, zmatení, velký obrat). Cením si, že jste našla odvahu a odešla pracovat do zahraničí. Máte aspoň srovnání. Ať se Vám daří!

 24. Souhlasím s hodinovou dotací školení za rok, v soc.službách je to tak nastavené a funguje to, honba za kredity je šílená

 25. Summer, já se obávám, že teď je honba za kredity a pak bude honba za hodinami. navíc si nedovedu představi, jak do toho zapadne e-learning- třeba je na kurz hodinová dotace 6 hodin a zaměstnavatel ti uzná 2 s tím, že to všechno dávno víš. Nevím, jak to správně řešit, všehcny nápady mají své pro a proti (a naštětstí to nemusím řešit já).

  • Dobrý den, Měla bych dotaz. V červnu jsem dostudovala VOŠ obor Diplomovaná všeobecná sestra. Můžu si udělat registraci i když zatím v nemocnici jako zdravotní sestra nepracuji… Děkuji

   • Po ukončení VOŠ obor Diplomovaná všeobecná sestra můžete získat osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu do 18ti měsíců od ukončení studia bez doložení výkonu povolání a kreditních bodů celoživotního vzdělávání.

 26. Dobrý den,
  mohla bych poprosit o radu?
  Jelikož mi propadla registrace, budu si žádat o novou…Kredity i praxi mám. Jsem momentálně na MD, ale již několik let pracuji mimo zdravotnictví. V „hlavičce“ u žádosti je prostor pro napsání zaměstnavatele, mám tam napsat zaměstnavatele(i když jsem mimo obor) či, že jsem na MD?
  Děkuji.
  I.

 27. Dobrý den, mohu poprosit o info, za jak dlouho bych se měla zobrazit v náhledu registru? Posílala jsem žádost cca před třemi týdny.
  Děkuji.
  Předpokládám, kdyby se vykytl nějaký problém, že by mě informovali, že?

 28. Sice avizují, že 2 měsíce, ale my čekali 6. Třeba byl nával a teď to stíhají do těch 2. Dřív bych nečekala.

 29. Dobrý den,
  tak teď tomu nerozumín….
  Právě mi přišel dopis z Ministerstva zdravotnictví….
  Uznávají mi pouze 26měsíců praxi…
  Přitom mám praxi cca 5 a půl let. První tři roky mi prý neuznávají… Dříve to bylo jinak, Měla jsem registraci, která mi bohužel propadla v r.2010(pracovala jsem mimo zdravotnictví), kredity mám a praxi jsem myslela, že také, v čem je tedy chyba? Jsem teď na MD a bez registrace mě stejně nikde nezaměstnají…Prosím o radu.
  Díky moc.

  • Ivano, ohledně uznávání praxe se téměř nic neměnilo, ale abych mohla říci, proč tu praxi neuznali, mám málo informací. Tady je můj telefon, můžeš mi zavolat: Kontakt/ L.

 30. Volala jsem paní, co zpracovává mou složku a přišli jsme na to, že tam mají pouze dvě potvrzení a zaměstnání a byli tři, takže dodám ten třetí s praxí 4roky a je to v pořádku. Na 100% jsem jim ho ale posílala, ale jsme lidi a stát se může, že někam upadne, hlavně, že je to jinak ok.
  Ale díky moc za nabídku řešení.

 31. Dobrý den, dcera je zdravotní sestra s registrací a Mgr. v oboru sociální práce – zdravotní zaměření. Má praxi 4 roky na neurochirurgii, 1,5 roku na ARU a 6 let v zahraničí. Vrátila se do Brna a přijala práci zdravotní sestřičky v domově pro seniory, s tím, že v sociálním ústavu bude mít lepší možnost karierního růstu. Nedávno vypisovala vrchní sestra výběrové řízení na 2 místa staničních sester. Dcera se přihlásila, ale ani ji do výběrového řízení nepozvali. Argumentovali tím, že nemá nějaký doškolovák, asi na geratrii, přitom dodělat si ho pro ni není problém. Četla jsem tady, že staniční musí mít – management – (ten dcera vystudovala) a specializaci -geriatrii. Žádná staniční sestra tam přitom nemá ani Bc. Vrchní sestra přijala na místa staničních sester opět personál bez vyššího vzdělání. Tak vlastně nevím, proč stát nutí ty holky studovat, když pak dodělají Mgr., stejně dál přebalují, koupají a krmí klienty. Toto mohou dělat i bez škol a ušetří spoustu peněz, času i nervů, které je studium stojí…. Dcera hledá práci jinde, ale bez protekce to jde těžce… Jsem přesvědčena, že vrchní sestra nepostupovala správně. Budu ráda za nějakou reakci..
  Děkuji

  • Dobrý den, bohužel vrchní sestra postupovala správně, ač se to může zdát nelogické. Zákon 96/2004 SB. původě předepisoval pro sestry ve vedoucích funkcích kvalifikační předpoklady, následná novela však tento paragraf zrušila – tzn. každé zařízení si může nastavit podmínky, jaké chce. Připravovaná změna zákona sice opět hovoří o kvalifikačních předpokladech, ale nebyla schválena a v tomto znění patrně ani nebude.
   Jinak s Vámi souhlasím, že k běžné ošetřovatelské péči skutečně není mgr. vzdělání potřeba a Vaše dcera možná plýtvá svým potencionálem. Lenka, admin

 32. Dobrý den, maturovala jsem v roce 1990 jako dětská sestra, po škole jsme pracovala jako dětská sestra 3 roky, následovala mateřská dovolená a nyní pracuji 15 let jako sestra na ambulanci na chirurgii. Registraci po mě zaměstnavatel nikdy nechtěl. Jak mám postupovat nyní, kdy bych si o registraci chtěla požádat? Všude se píše o oboru všeobecná sestra, já jsem ale odmaturovala jako odborná dětská sestra. Je možné získat kredity jako všeobecná sestra, nebo je v tom nějaký háček? Děkuji. Katka

  • Katko, žádné kredity pro dětskou sestru nejsou, protože dětská sestra není odbornost, ale specializace. Dětská sestra se všeobecná sestra se specializovanou způsobilostí. Jak se zaregistrovat najdete zde.

 33. Prolistovala jsem,co jsem našla o registraci a vím snad vše potřebné. Teď se jen pustit do sbírání kreditů, na internetu to bude nejrychlejší. Pracuji každý všední den do večera a někam dojíždět na přednášky apod. bych nestihla. Pracuji na malém městě u soukromého lékaře a ten registraci i z těchto důvodů po mě nechtěl. Pracujeme zde dvě sestry, kolegyně už z registrací nastoupila,ale pracuje jen na poloviční úvazek.

 34. Děkuji za odpověď! Všimla jsem si jí až po napsání další zprávy. Vyplašilo mě, že se všude píše jen všeobecná sestra.

 35. Ahoj, je tady někdo, kdo so obnovoval registraci či registroval se porpvé teď v poslední době? Jak dlouho, prosím, čekal? Děkuji.

 36. Díky, kámoška to nějak zasklila ateď jí kvůli tomu hoří flek a doufá, že nebude čekat 4 měsíce jako poprvé. Já poprvé čekala 1/2 roku, Už jsme jim napsali prosbu, ať to popostrčí.

 37. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem 5.rokem na MD (celou tu dobu mám zaměstnavatele mimo zdravotnictví), nyní jsem při MD nastoupila na DPP jako zdr.sestra – bude se mi tato praxe počítat, až si budu chtít obnovit registraci? A kolik musím mít praxe ve zdravotnictví od poslední obnovy registrace? Dále – musím v době žádosti o obnovení pracovat ve zdravotnictví? Omlouvám se za zmatené informace 🙂 děkuji.

 38. Dobrý den.,
  Vystudovala jsem ošku a potom si udělala nástavbové studium a vystudovala SZŠ v Písku.Maturovala jsem 2001.Potom jsme odpracovala necelý rok v nemocnici a z rodiných důvodů odešla mimo zdravotnictví.Nyní bych se chtěla vrátit.Kde můžu pracovat, abych si odpracovala povinné tři roky?Počítá se do toho i domov důchodců, dům s pečovatelskou službou a nebo třeba domovinka…..Denní a týdenní stacionář pro seniory?Popřípadě pokud bych vykonávala tuto praxi formou dobrovolné činnosti při výkonu jiného povolání dalo by se to započítat???Děkuji za info.Lucka

  • Lucko, musíte pracovat jako všobecná sestra – je úplně jedno, kde. Co se týče dobrovolné činnosti při výkonu jiného povolání, lze to taky, pokud Vám dá zařízení potvrzení praxe, ale pozor, musí to být 3 roky ( u vás tedy zřejmě jen dva) na minimálně půlúvazek a to nevím, zda se dá při výkonu jiného povolání zvládnout.

 39. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jak je to se zdravotnickým asistentem. Abych získala registraci tak musím studovat na VOŠ nebo VŠ?
  Také mi říkal zaměstnavatel, že může mojí registraci uspíšit, že je to sice drahé,ale možné, ale vůbec nechápu v jakém smyslu. Nevíte o tom něco?
  Předem děkuji za odpověď Martina.

  • Martino, abyste získala registraci, musíte mít kvalifikaci, se kterou se lze registrovat ( např. sestra, porodní asistentka apod.). Tuto kvalifikaci získáte studiem na VOŠ nebo VŠ.
   V jakém smyslu myslel Váš zaměstnavatel uspíšení registrace nemůžu vědět, to je otázka pro něj, každopádně jako ZA Vás nikdo nezaregistruje ani za milión.

 40. Dobrý den. Mam zdravotní školu jako vseobecna sestra po skole jsem šla na vysokou obor učitelství soc.a zdr.predmetu pro střední školy. Rok jsem pracovala v neurologicke ambulanci a pak šla na mateřskou. Ted jsem nastoupila do prace jako všeobecna sestra na JIP. Registrace mi vypršela. Kredity mam mohu po roce zadat o obnovení registrace? Děkuji za odpověď. Nebo co udělat pro obnovení

 41. Dobrý den, mám prosím dotaz, , mám registraci o výkonu povolání platnou s prodloužením na 10let do březen 2015 po te zažádam o prodloužení a musím k tomu sbírat dalších 40kreditu a praxi? Omlovam se končím MD tak nejsem moc v obraze.

 42. Dobry den! Jsem vseob.zdr.sestra ,maturovala jsem v r.1988 a do r.1997 jsem pracovala jako zdr.sestra.Od roku 1997 doposud jsem pracovala mimo obor. Nyni se chci vratit do zdravotnictvi jako sestra u luzka ci sestra v ambulanci u souk.lekare. Jake mam moznosti bez registrace? Dekuji Dana

 43. Dobrý deň! Rada by som sa informovala o možnosti získania registrácie v ČR. Maturovala som v roku 2003 v odbore všeobecná sestra na SZŠ.Nepracovala som v odbore.Od roku 2006 som bola na MD. V roku 2011 som začala pracovať na oddelení Anesteziológie a intenzívnej medicíny, kde som pracovala po dobu 9 mesiacov.Som registrovaná v slovenskej komore sestier, kde mám momentálne registráciu pozastavenú (nepracujem). Ďakujem.

 44. Dobrý den,
  jsem porodní asistentka, obor jsem studovala na VŠ (ukonč. 2010). Po škole jsem pracovala v oboru na Gyn.-por.odd. a poslední rok jsem na standartním oddělení. Chci se zeptat, zda je možné získat nějak registraci jako Všeobecná sestra, aniž bych znovu musela studovat VŠ v oboru Všeobecná sestra? Jsem z toho celkem zoufalá, protože bych se ráda věnovala oboru intenzivní péče, protože mě práce velmi zaujala, ale bez registrace si nemohu udělat ani specializační program, ani se nemohu hlásit na magisterské obory s tímto zaměřením. Přitom vzdělání, které jsem absolvovala bylo prvním rokem vedeno společně i s všeobecnými sestrami, předměty jsou pro oba obory téměř všechny společné celé studium a jediný rozdíl je v praxi. Ale když se pak uznává praxe porodním asistentkám, které měli VOŠ kolem r. 2006 na Gyn. odd., aby se mohli registrovat jako VŠ, tak proč by se nemohlo nějak přistoupit i k PA z VŠ? Měla jsem už téměř podanou přihlášku na VŠ s oborem všeobecné sestry v kombinované formě, ale představa, že budu absolvovat téměř to stejné, stejné předměty, dojíždění víc jak 150km každý týden, abych pak měla stejný titul, tak mi to přišlo skoro smutné. Je nějaká jiná možnost? Případně možnost absolvování nějaké zkoušky k vydání osvědčení? Nebo zažádat o výjimku v souvislosti se zákonem o odstranění tvrdosti? Děkuji.

   • Dobrý den, jsem na tom velmi podobně jako vy. Zjistila jste více?
    Možnosti registrace jako všeobecná sestra jsou takové – 3 roky praxe mít musíte, to se nedá nic dělat, kredity lze nahradit zkouškou.
    Do té 3 leté praxe Vám ale mohou uznat i praxi školní ale to jen tu, kterou mohou vykonávat sestry (tzn. na gynekologii, šestinedělí ano, praxi na porodních sálech vám neuznají)
    Pokud jste ale pracovala na gyn por, tak by to možná bylo možné uznat i jako praxe sestry. zavolejte, jistě vám poradí.
    Jinak pokud by jste na vš chtěla studovat obor všeobecná sestra, tak vám ty stejné předměty které jste měla uznají, pokud jste ze zkoušky měla 2 a lépe. tzn. že by jste nemusela na všechny předměty chodit. Ale pokud máte titul bc a chcete znovu studovat Bc., tak budete za každý školní rok platit 2-3 tisíce, dle školy. (nebo za semestr? to nevím)

    • Dobrý den,
     napsala jsem přímo na MZ ČR, ale odpověď byla dost všeobecná, nic konkrétního. Paní mi vypsala všechny obory, které se mohou registrovat, ale v mém případě mi nic navíc neporadila, zda by byla nějaká možnost. Podrobněji mi akorát vysvětlila proces v případě „zákona o odstranění tvrdosti“, ale když jsem se v druhém mailu dotázala, co by mi poradila, tak už jsem se odpovědi nedočkala. Vysoké školy uznávají předměty pouze do 3let po ukončení předchozího studia VŠ, což už jsem propásla. Jediný Liberec by byl ochotný mi něco uznat, ale paní na studijním mi nebyla schopna říct, zda mi uznají předměty do známky 2 nebo jaké. Ano, kdybych chtěla studovat znovu Bc., tak mě upozornili na poplatku ve výši 3tisíc korun. Jsem z toho celkem zoufalá, mám praxi 3roky na Gyn.-por.odd, 1rok praxe na intenzivní péči a neuznají mi žádnou praxi kvůli vzdělání PA po gymnáziu. (mail z MZ ČR Vám mohu klidně přeposlat) Kdybyste zjistila cokoli více byla bych Vám vděčná za radu, jak získat registraci jako VŠ.

 45. Dobrý den, mám dotaz.

  Pracuji v domově pro seniory. Nejsem zdravotní sestrou, pracuji jako sociální pracovnice. Mám na starosti další vzdělávání zaměstnanců v přímé péče – pracovníky v soc.službách. Školení však plánuji i pro zdravotní sestry.
  Ptám se, zda školící hodiny (ze zákona 24 hodin dalšího vzdělávání za rok pro PSS) sbírají i zdravotní sestry nebo sbírají zdravotní sestry pouze kredity?
  Zjišťovala jsem to i v jiných domovech, ale odpovědi se velmi liší.
  Prosím o odpověď.
  Děkuji.
  J.T.

  • Povolání sestry je regulováno zákonem 96/2004 Sb. Stačí si ho přečíst – a to si prosím neberte osobně, je to i pro ostatní. Žádných 24 hodin ze zákona tam není.

 46. Dobrý den, pokud jsem dokončil VŠ v oboru všeobecná sestra, musím mít k tomu ještě nějakou praxi abych se mohl zaregistrovat jako Rn_a nebo mi k tomu stačí jen Bc. titul
  Díky

 47. Bývávalo,že vrchní sestra či staniční (tehdejší oslovení) musely mít odpracováno 10 let(vrchní) a 5 let(staniční) u lůžka.Myslím,že to bylo optimální,aby věděly více o práci na odd.,kde převezmou vedoucí úlohu.A pak i měly zodpovědnější postoj k „podřízenému personálu “ .

 48. Dobrý den, mám dotaz ohledně platnosti registrace.Všechny kolegyně z našeho oddělení jsme posílali žádost o regisraci ve stejnou dobu v roce 2005.A to všechny pouze poprvé a jednou. Nyní jsem zjistila, že má registrace byla automaticky 1x prodloužena v roce 2011 na 4 roky,tj. do roku 2015. Oproti tomu však mé kolegyně to mají prodlouženo 2x a to do roku 2017 a poté do roku 2021.Žádnou žádost nikdo z nich neposílal.Mohu se zeptat co jsem provedla ? :-))

 49. Dobrý den,
  mám dotaz. Nevíte někdo, jak je to se získáváním kreditů, pokud pracuji mimo ČR? Nechci přijít o registraci tady v ČR.
  Velice děkuji za odpovědi.

 50. Dobrý den,
  ráda bych věděla jak je to teď…. musí mít vrchní a staniční sestra titul, specializaci a management? Nebo už to není povinné? Vůbec nechápu, proč to tak muselo/musí být? Když si vezmu, že staniční píše služby sestrám, objednává materiál a léky na oddělení, chodí s doktorem na malou i velkou vizitu, objednává vyšetření a zvedá telefony, tak fakt v tom postrádám logiku, proč musí mít třeba specializaci. Vždyť ji ve své práci ani neuplatni.

  • Pak asi nejste osoba na svém místě. Jistě, že vedoucí pracovník nemusí mít všechno to co jste vypsala, měl by mít (chce se mi řící musí mít, ale v dnešní době nedostatku pracovníků, to nejde zajistit) jiné hlavně morální vlastnosti.

  • Žádný zákon nestanoví podmínky k výkonu vedoucí funkce v nelékařských zdravotnických oborech,

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: