Čtvrtek, 23. května 2024

Smrt ošetřovatelské dokumentace?

Byrokracie a nadbytečná dokumentace patří mezi nejčastější stížnosti ošetřovatelského personálu. Ministerstvo zdravotnictví již avizovalo, že se chystá změna vyhlášky, která stanoví minimální požadavky na obsah dokumentace, vč. té ošetřovatelské. Tak se na ty změny v ošetřovatelské dokumentaci podíváme.


Novela vyhlášky č. 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci je aktuálně v připomínkovém řízení, pokud bude schválena, účinnost se předpokládá od července 2018.

Podle důvodové zprávy mají navrhované změny vyhlášky za cíl částečně snížit administrativní zátěž zdravotnických pracovníků. Některá ustanovení se opravují formálně či v závislosti na změně jiných právních předpisů. Dalším cílem je snížit administrativní zátěž krajských úřadů, přebírají zdravotnickou dokumentaci poskytovatele, jehož služby zanikly.

Co se týče ošetřovatelské dokumentace, ve stávající vyhlášce je jeden paragraf, který se týká ošetřovatelské dokumentace, a podrobnější pokyny v příloze.

Pokyn zní: Zdravotnická dokumentace v návaznosti na zjištěné informace o zdravotním stavu pacienta dále obsahuje záznamy o provedené poskytnuté ošetřovatelské péči, včetně záznamů o poskytnuté nutriční péči a léčebně rehabilitační péči. Tato věta zůstává prakticky nezměněna, jen slovo provedené se nahrazuje slovem poskytnuté.

Část 11 v příloze 1 pak podrobněji stanovuje minimální obsah ošetřovatelské dokumentace:

A. Záznam o ošetřovatelské péči obsahuje:
a) ošetřovatelskou anamnézu pacienta a zhodnocení zdravotního stavu pacienta,
b) ošetřovatelský plán, ve kterém se uvede:
1. popis ošetřovatelského problému pacienta nebo stanovení ošetřovatelských diagnóz,
2. stanovení předpokládaných ošetřovatelských činností a výkonů, včetně záznamu o jejich provedení a poučení pacienta; podle povahy ošetřovatelského výkonu se uvede též časový údaj o jeho provedení,
3. hodnocení poskytnuté ošetřovatelské péče a průběžné změny v ošetřovatelském plánu,
c) průběžné záznamy o vývoji zdravotního stavu pacienta, o předání informací a poučení pacienta,
d) ošetřovatelskou propouštěcí nebo překladovou zprávu s doporučením k další ošetřovatelské péči, v níž se zejména uvedou souhrnné údaje o poskytnuté ošetřovatelské péči včetně časových údajů; může obsahovat doporučení k dalším ošetřovatelským postupům; ošetřovatelská překladová zpráva se zpracuje pouze tehdy, pokud je předem plánovaná hospitalizace nebo umístění do jiného zdravotnického zařízení nebo zařízení sociálních služeb.

B. Rozsah jednotlivých obsahových součástí záznamu o ošetřovatelské péči podle části A písmen a) až d) může poskytovatel zdravotních služeb přizpůsobit charakteru poskytované ošetřovatelské péče, zpravidla pokud celková doba jejího trvání u téhož pacienta nepřesahuje 3 dny.

Celou tuto část novela vyhlášky ruší!

Co to znamená v praxi?

Zatím ještě nic, ale bude-li novela schválena, tak se zdravotnická zařízení v oblasti ošetřovatelské dokumentace budou řídit § 1 odst. 2 písm. g):
Zdravotnická dokumentace v návaznosti na zjištěné informace o zdravotním stavu pacienta dále obsahuje záznamy o poskytnuté ošetřovatelské péči, včetně záznamů o poskytnuté nutriční péči a léčebně rehabilitační péči.

No a to je celé. Co všechno bude součástí záznamů o poskytnuté ošetřovatelské péči, to už bude věcí jednotlivých zařízení. Jaké škály se budou sledovat, zda se ne/budou stanovovat ošetřovatelské diagnozy, jak podrobný bude ošetřovatelský plán, zda je nutná ošetřovatelská propouštěcí nebo překladová zpráva…

Bude záležet na tom, jak moc budou jednotlivé managementy ve zdravotnictví kreativní a zda dokumentaci uberou nebo naopak spíše přidají. Nebo také může zůstat stejná, jako doposud.

Co myslíte, ulehčí změna vyhlášky ošetřovatelským týmům práci? 

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY

3 KOMENTÁŘE

 1. Opět to nic neřeší a co dokumentace sester v sociálních službách nějak se tu na nás zapomíná že my k tomu ještě musíme zajišťovat dokumentaci ambulantních sester to je že zajišťujeme odborná vyšetření inkontinentni pomůcky a denně vedeme dokumentaci pro pojišťovnu takže tři v jednom z papíru se vyhrabeme tak v polovině směny a kde je rozdávání léků převážný Pegy a jiné odborné výkony na denní mám 50 lidí bože do důchodu chcipnu

 2. Skoda, ze to nezrusili o dvacet let drive, nemuseli nas tu celou dobu tyrat nesmyslnou dokumentaci, kterou nikdo necte a jen za ni buzeruji nadrizeni.

  Najede se tedy na nemecky vzor, hura. Dle moji zkusenosti, tam existuje sestra na psani a vubec planovani te povinne osetrovatelske dokumentace a normalni sestra pak jen odklika v dotykovym pocitaci, jako napr.cisnik v restauraci, co za úkony udelala.
  V Nemecku nemusi psat dokumentaci vsechny sestry, jelikoz jejich vzdelani je zhruba tretinove proti nasemu, nehlede na beznou neznalost nemciny. Proste by to tak 2/3 sester nezvladly.
  Nas toto ceka taky , az zacneme zamestnavat sestry z vychodu ( Ukrajinky jsou jeste velmi dobra varianta).

  No, u nas z toho vzejde stejne kockopes. Takze buzerace zustane a kancelarska sila se nezamestna, protoze by ji nekdo musel zaplatit.
  Ach jo.

 3. Asi mě tady ukamenujete, ale já s oše. dokumentací nemám problém. Přijde mi, že těch informací o pacientovi mi ta dnešní dokumentace dá víc oproti té dřívější. Jediné, co mi vadí, že i u chodících pacientů musíme zapisovat „koláče“ kolik toho sní.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: