Můj dnešní komentář je o pondělní /opravuji o úterní reportáži večerních Televizních novin na Nově o nedostatku zdravotnického personálu, kde ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch opět zopakoval, že je proti plošnému přidání 10 % do tabulek pro nelékaře, ale podporuje přidání jen vybraným sestrám – spíše tam, kde aktuálně chybí. Z více důvodů s ním nesouhlasím, ale dokážu ho pochopit. Ministr tu není od toho, aby hájil zájmy jen ošetřovatelských profesí. Řídí CELÝ resort zdravotnictví, který zdědil stejně jako všichni ministři před ním zase v o něco větším bordelu, hospodaří s nějakým balíkem peněz, a nejsem si jistá, jestli ví, jak fungují ošetřovatelské týmy. Jestli si dostatečně uvědomuje, že průměrný plat sester zdaleka neodráží realitu. Že vysoký průměrný plat je vykoupen desítkami odpracovaných let, nepřetržitým provozem a množstvím přesčasů. Obecně 2/3 zaměstnanců prostě na průměrný plat nedosáhnou a o ostudných mzdách ve zdravotnických zařízeních se nebudu raději zmiňovat (připravuji na toto téma samostatný článek). Od toho jsou odborové a profesní organizace, aby hájily svůj obor a protlačily na ministerstvo svoje zájmy.
O to víc mě nejdříve zarazilo, pak naštvalo a pak těžce zklamalo vystoupení prezidentky České asociace sester (ČAS) paní doktorky Šochmanové. Kroky pana ministra považuje ČAS za „ty nejlepší směrem ke zdravotníkům“, za logické a správné a managementy sestry jistě odmění, i když to nebude nařízené v tabulkách. Lidově řečeno podle ČAS je správné odměnit jen některé „vrstvy zaměstnanců podle obtížnosti pracoviště.“ Mám tomu rozumět tak, že zaručená mzda 18 100 Kč je pro sestru, která náhodou nepracuje „v té obtížné vrstvě“ dostatečná? Pro ilustraci – pro bezdětnou sestru je to 14 534 Kč čistého. Ze státního zařízení si sestra absolventka odnese bez příplatků asi 16 a půl tisíce čistého.
S tímto názorem se nemohu ztotožnit. Resp. mohu, ale až v situaci, kdy bude základní plat/mzda zdravotníků na takové úrovni, která bude důstojná a bude odrážet náročnost profese nejen sester, ale i dalších členů ošetřovatelského týmu. Zvedne-li se plat sestrám, analogicky by měl stoupnout i ošetřovatelům a sanitářům a dalším nelékařům. Potřebujeme je a vyšší ohodnocení si zaslouží.
Paní prezidentka navíc postoj ČAS zveřejnila v době, kdy Odborový svaz zdravotnictví v čele s Dagmar Žitníkovou vyvolává intenzivní jednání i s premiérem v demisi Andrejem Babišem, aby vláda splnila slib, a těch 10 % dostali ještě příští rok všichni zdravotníci. Být členkou odborů, možná bych takové jednání označila jako podraz.
Tento komentář se mi nepíše lehce. Od té doby, co jsem párkrát veřejně ocitla před kamerou, vím, jak je náročné vyjádřit validní myšlenku a nevypadat přitom jako debil. V předtočené reportáži mi něco vystřihnou, v přímém přenosu není dostatek času, abych řekla všechno, a ještě to někdo pochopí jinak a pak si na mně smlsne. Prostě není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Nerada kritizuji, po bitvě je každý generál.
Prakticky celé tři dny přemýšlím, jestli mám své zklamání vyjádřit nebo nemám… Prakticky celé tři dny čekám, jestli ČAS na svém webu nebo sociálních sítích svůj postoj blíže vysvětlí. Na facebooku ČAS je pod záznamem reportáže nesouhlasných komentářů víc než dost, i když si odmyslím ty hnusné ad hominem. A nic…
Nechci být nespravedlivá. Je třeba si uvědomit, že ČAS je spolek. Žádný spolek nemůže hájit všechny, nýbrž jen své členy. A třeba jsou členové a členky ČAS spokojené. Třeba se jim vyjádření jejich prezidentky líbí. A jestli se někomu nelíbí, tak holt musí do profesní organizace sám vstoupit a starat se, aby měla v čele jím zvolené lídry a hájila i jeho zájmy. Nebo si musí založit organizaci novou. Nemusíte mi věřit, ale hlas jednotlivců nikdy slyšet nebude. Přemýšlejte o tom.
Celou reportáž uvidíte tady na cca 0.45 minutě.
Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info
Paní Šochmanová a celá asociace sester jsou k pláči. Po vystoupení z ICN se navíc stala jen bezvýznamným spolkem…..bohužel
Myslím si, že jsem ani nic jiného nečekala. Celé roky je to stále to samé. Nikdo s tím nic nedělá a když dělá tak jen na oko, aby se neřeklo. Mě občas přijde, že všichni co jsou na těch slavných postech snad nikdy nebyli v provozu s jestli byli tak to je hodně dlouho. Já bych našemu celému vedení kompletně doporučila, ať na půl roku jdou do běžného provozu( jako standartni sestra bez funkce) a pak si budeme povídat. No a samozřejmě i s tím slavným platovým ohodnocením bych je nechala vyžít. Nemluvě o tom kolik hodin jste v práci a váš soukromí život a rodina je v … . Má rada: buďme řadovými sestrami a budeme dělat za stravu, přespání, rodinu žádnou a bude spokojenost. Naším motem bude jen a jen práce. Zdravím a nám všem držím palce ať se jednou zvolí do vedení člověk, který nezapomněl co znamená práce ve zdravotnictví.
Je mi líto, ale souhlasím s Vámi. Peníze jsou krásná a dnes pro přežití i potřebná věc, ale zdraví, spokojenost a už vůbec čas prožitý s rodinou a dětmi to nenahradí. Přilití peněz pouze tam, kde nyní chybí personál může vésti k tomu, že se nám s penězi přelije i personál a nic to nevyřeší(a jak se říká s vaničkou vylijeme i dítě). Bohužel v nemocnici a to nejen naší chybí nelékařský personál (sanitáři a i mladé sestry za mzdu v porovnání se supermarketem minimální) díky „minimalistické“ vyhlášce č. 287/2013 a zvýšení počtu studentů tuto situaci nevyřeší, protože pokud vůbec do nemocnice nastoupí většina během několika dní uteče a většinou mimo obor nebo do zahraničí za jiných pracovních i finančních podmínek. O postavení sestry ve společnosti, které by pociťovala ze strany pacientů se mnohdy také nedá mluvit a často ani od kolegů lékařů. Také dodržování vyhlášky 306/2012, které sestrám zakazuje v práci nosit šperky, mít nalakované či jinak upravené nehty, bývá mladými, ale nejen jimi špatně tolerováno.
Ani mně se vyjádření zástupkyně ČASu nelíbila a nesouhlasím s ní, pan ministr možná zná zdravotnictví z práce ve VZP, ale kdo někdy měl jako zdravotník co do činění s VZP ví, jaký je přístup a mínění VZP o práci zdravotníků.
Musím dát za pravdu i p. Romaně, k tomu není co dodat. Možná nabídnout ať ze svých výšin zástupci pojišťoven a MZ sestoupí mezi obyčejný lid do provozu a pomohou v nemocnicích na postech sanitářů a sester za stejnou odměnu jako ostatní, kterým nezbývá než poděkovat, že drží zkomírající zdravotnictví nad vodou a pokud máme zdravotní problém máme se stále na koho obrátit.
Práci sestry jsem zasvětila více jak 30 let, miluji tuto práci, zdravku jsem si musela vydupat, dodělala při zaměstnání vysokou školu (kterou jsem musela platit a rodinu obrala o společně strávený čas), ale už jsem unavená z toho kam zdravotnictví upadá a co je v něm to důležitější než pacient.
Zdravotnictví je takovou liškou, která se honí za svým ocasem v kruhu a není z toho kruhu cesty ven.
Kéž by se našel někdo silný, kdo by dovedl navrátit zdravotnictví zpět a udělat v něm pořádek.
Ono je to všechno tristní už hodně dávno, a začalo to otevřením fakult pro sestry..najednou vyšly absolventky vysokých škol a chtěly uchopit svoje vzdělání, ale šmátraly do prázdna, kde nic tu nic. Máme sice vzdělání, ale co s tím? Který vysokoškolák půjde za pár kaček do provozu nadšeně mýt zadky, otírat povrchy, a vykonávat různé roztomilé prácičky , ke všemu v zádech s vedením, které má sš? A byli jsme všichni najednou v situaci, kdy nás terén ani nechce, co s náma? jsme moc vzdělané, líné, nechce se nám pracovat, povyšujeme se..a začaly útoky mezi sestrami navzájem….Začali jsme utíkat z provozů, kde, buďme zcela upřímní, posty se rozdávají dle zcela jiných kriterií, než je to, co sestra umí, jakého vzdělání dosáhla, ale dle českého klientelismu…
A našlapali nás do desáté platové třídy spolu se středoškoláky, jinak bychom byli nezaměstnatelné tuplem..
Takže v souhrnu….mám vš, ale vykonávám práci stále sš, protože se nenašel nikdo, kdy by sestrám s vš dokázal vydupat větší kompetence, aby zúročili léta studií. Místo toho se nehýbáme z místa, tak vymyslíme vzdělávání 4+1…proč? Sestry nejsou, jsou odrazeny studiem na vš, tak to zaplácneme nějak takhle, jinak řečeno, k čemu má mít sestra vzdělání, když nemá v podstatě kompetence, a holky půjdou na zdrávku, když na jinou sš nestačí třeba kvůli matematice, jazykům, kdo ví? Tak se zdravotnické školství dostalo do propadu, absolventi nejsou a hned tak nebudou a my?? Znechucenost, apatie, i vztek.
Ale vše je o penězích? Proč nemáme více pomocného personálu, bez kterého se nedá kvalitně pracovat? protože za ty trapné platy tyto lidi nebudou, přitom i oni chtějí normálně žít, když mají dřinu…
Ošetřovatelské týmy závisí na sanitářích, oškách, asistentech tak, aby sestra mohla vykonávat svoji profesi, ne tedy být sestra + oška + sanitárka. Kdo chce být sestra, ať studuje na vš, kdo nechce studovat, tak bude právě ta oška, ale s platem, ze kterého se dá důstojně vyžít a přežít.
A že mladé sestry s vš, když vyjdou z fakulty, nic neumí? Ale to lékaři také ne, musí se učit praxí, ale nikdy nebude vynášet mísy atd, má aprobaci léčit, musí se naučit teprve výkony své profese, tak my se musíme učit zase svoje výkony.
Jsem už, řekla bych, stará sestra, s praxí 35 let, nejsem povýšená, nemám důvod. Jedno vím jistě, jdeme do pekel….už abych šla do důchodu. Jenže mi přidali 10 let, myslíte si někdo, že to sestry vydrží, pracovat do 65 let?????
souhlasím s Vámi,že pokud má sestra VŠ, měla by k tomu mít i příslušné kompetence.Také s vámi souhlasím,že dělat tuto práci do 65 let opravdu nelze.Sama jsem odcházela do důchodu v necelých 59 letech a to i díky tomu,že jsem vychovala 3 děti, které se mi ještě započítávaly do odpracovaných let.Dnes sice vypomáhám,ale jen občas jako doprovod na vyšetření,zástup u praktické lékařky.Rozhodně ne na tři směny a každý den.To už bych nezvládla – je mi 63 let.
Na druhou stranu se s Vámi asi neshodnu v tom,že každá sestra musí mít VŠ.Je pravda,že lékař musí získat nejprve zkušenosti,ale z praxe vím,jak důležitá je v proto zkušená sestra,která dokáže poradit.Je také pravda – a to je z praxe,že i pacienti více důvěřují sestře ,která je empatická a více se jim věnuje i na úkor administrativy,než té která má zase administrativu na prvním místě.
Byla bych spíše proto,aby sestry měly jednotné odborné střední vzdělání, a až potom mohly zvolit buď specializaci nebo VŠ.Podle mne,by měly tým na opracovišti tvořit jak sestry VŠ,tak sestry se středním vzděláním,Ošetřovatelky,sanitárky a sanitáři.Hlavně by každý měl mít své kompetence a na něj by se neměly přenášet kompetence druhých, tak jak se to děje dnes.
A ono to tak není? Máme sestry s VŠ, praktické sestry se SZŠ, ošetřovatelky, sanitárky a sanitáře. Vyhláška každému stanoví kompetence.
teorie jsou vyhlášky a praxe je teorii na hony vzdálená
Já si to myslím také. VŠ sestry nemají motivaci. Po studiich příjdou do praxe a dělají to samé, co sestry se střední školou. Na co teda studovaly? Podle podmínek EU sestra musi mit v našich podminkach aspoň titul DiS, ale práce je stejná, jako když sestra měla SZŠ. I praktickou sestru nechají dělat to, co dělá všeobecná sestra. Ta proč se to měnilo? K čemu? A pak se stává jak psala paní Nademlýnská, že člověk s VŠ otírá zadky, vynáši mísy a v zádech má nadřízené se střední školou. To přeci takhle nejde. A když se taková sestra ozve, tak je hned lina, namyšlená, stoupl jí titul do hlavy apod. Tak to vzdělání sester mělo zůstat na SZŠ. Studium na SZŠ se už nevrátí, tomu nevěřím. Tak proč pro motivaci nedají VŠ sestrám o něco více kompetencí, aby věděly, proč musí mít VOŠ nebo VŠ?
Souhlasím s Patrikem a paní Nademlynskou. Tento systém je špatný a vyvolava zlou krev mezi sestrami. Kazdy z nás má nejakou hrdost a nechce se ponižovat. A tento nastaveny system tomu jen přitakává. Je opravdu nesmysl, aby vysokoskolak vynášel misu a nebo, aby stredoskolske sestre s 20 letou a vice praxí delala vrchni sestru bakalarka s 5 letou praxí. To je opravdu špatně.
Proč nemůže stredoskolske sestre s 20 letou a vice praxí dělat vrchni sestru bakalarka s 5 letou praxí?
Vrchní sestru,vždy dělala ta sestra, která na oddělení byla služebně nejstarší, oddělení znala a znala jeho chod. Ostatní sestry ji braly jako zkušenou, znalou a jako odbornika. Jak se může sestra,co tam pracuje 20 let se s něčím poradit se sestrou,co tam je 3 roky? Když si s tím neví rady tahle zkušená sestra,tak ta s tříletou praxí už vůbec ne.
Co je tohle za argument? Sestra muze tu praci delat 20 let na hovno a byt mozna prumerna a ta bakalarka muze byt po 3 letech praxe na uplne jine, vyssi urovni. Roky praxe neznamenaji automaticky vyssi kvalitu a schopnosti, proboha..
Končím diskuzi,vidím,že to nemá cenu. Malokdo chape jak to myslim. Mějte se
Asi máte pravdu, tento systém jak je nyní nastavený, je špatný, ale není to snad o povyšování či ponižování. Promiňte mi, ale myslím si, že právě ta hrdost a snad i intelekt každého z nás, by tomu měly zabránit. Snad již brzy někdo kompetentní a na svém místě přehodnotí kompetence – lékařů, všeobecných i praktických sester a zhodnotí naše vzdělání, ale hlavně i mnohaletou praxi nás pracovně starších. Ale je pravda, že nejsme jedna jako druhá, takže i sestru s mnoholetou praxí může strčit absolventka do kapsy. TITUL NENÍ PATENT NA ROZUM!!!
a roky praxe taky ne
Téměř 40 let jsem pracovala ve zdravotnictví jako sestra u lůžka.Nejprve asi 3 roky na dětském oddělení, po mateřské dovolené až do důchodu na interním odd. a na lůžkách následné péče.Zajímalo by mne proto,jak chce pan ministr posoudit náročnost práce jednotlivých sester.Na každém odd. je práce jinak náročná.Jestli si někdo myslí,že např. práce na odd. LDN a lůžkách následné péče je práce lehká, tak ať si to jde zkusit.Zde se sestra stará o pacienty v podstatě “ z různých odd.“ Pacienti k rehabilitaci,pacienti s demencí, možná se budete divit,ale i pacienti,kteří by spíše patřili na JIP.
Práce ve zdravotnictví je těžká jak po stránce fyzické,tak po stránce duševní.Mohu posoudit z různých úhlů pohledu,jsme zdravotnická rodina a každý pracuje na jiném odd.
Peníze jsou důležité,ale je nezbytně nutné,aby byl dostatek personálu. Nejsou lékaři,nejsou sestry,zavírají se odd. pro nedostatek personálu, tím se zase přetěžují na jiných pracovištích.
Ať už všichni přestanou říkat nesmysly a konečně někdo kompetentní začne tuto situaci řešit – ne řečmi,ale činy!