Čtvrtek, 23. května 2024

Spolek vysokoškolsky vzdělaných sester oficiálně zahájil svou činnost

Spolek vysokoškolsky vzdělaných sester (SVVS) oficiálně zahájil svou činnost. Spolek se definuje jako nepolitické, dobrovolné, registrované a neziskové sdružení vysokoškolsky vzdělaných sester a vysokoškolských studentů ošetřovatelství s vlastní právní subjektivitou. Je určen pro všechny vysokoškolsky vzdělané sestry působící ve všech sférách zdravotní a sociální péče, včetně školství, a rovněž i pro vysokoškolské studenty ošetřovatelství.

Činnost SVVS je zaměřena zejména na:

 1. legislativní ukotvení kompetencí sester ve vazbě na získanou úroveň vzdělání v ošetřovatelství
 2. transformaci rolí sestry korespondující se zvyšujícími se nároky na kvalitu poskytované zdravotní péče
 3. podporu uživatelů zdravotní péče v jejich aktivní účasti na rozhodování a spolupodílení se na péči
 4. poskytování ošetřovatelské péče založené na kritické revizi stávající ošetřovatelské praxe s využitím výsledků výzkumů.

Na činnosti SVVS se může podílet každý, komu není lhostejná stávající situace desegmentace kompetencí sester ve vazbě na dosažený stupeň vzdělání. Ti, kteří podporují vysokoškolské vzdělání sester, chtějí se dále vzdělávat a podílet se na vytváření moderní ošetřovatelské profese.

Členem SVVS může být osoba starší 18 let bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, národnosti, náboženského nebo politického přesvědčení, či sociálního postavení; přičemž musí mít ukončené vysokoškolské vzdělání v oboru ošetřovatelství či jiném příbuzném oboru nebo být studentem vysokoškolského studia ošetřovatelství.

Členský příspěvek činí pro fyzické osoby v zaměstnaneckém poměru 600,- Kč na jeden kalendářní rok, t.j. 50, – Kč na měsíc. Pro studenty (včetně distančních a kombinovaných forem studia), členů na rodičovské dovolené a důchodce je stanoven příspěvek ve výši 240,- Kč na jeden kalendářní rok, t.j. 20, – Kč na měsíc.  Máte-li zájem o členství, přejděte na web SVVS.

 

DALŠÍ ČLÁNKY

19 KOMENTÁŘE

 1. zase další zbytečný spolek.Je vidět,podle nastavených podmínek,že se prostě některé vysokoškolačky potřebují zviditelnit.Opravdu nevím,v čem by měly být lepší.Praxe většinou vypovídá o něčem jiném.Ikdyž vždy je to jenom o lidech .Hezký den

  • Ano, máte pravdu a navíc: proč se všechny sestry nespojí v jeden celek a kouskujeme se na vysokoškolsky vzdělané a jiné spolky? Copak nemáme ve svém resortu starostí dost? Mělo by nám jít o blaho pacienta a o to, aby zdravotnictví za něco stálo, abychom měly za svou práci dobře zaplaceno, abychom nemuseli dělat tolik přesčasů, kolik odpracujeme běžně hodin v měsíci, protože je nás málo…Ale my budeme koumat, jak to udělat, aby se sestry “ musely“ vzdělávat .. A kdo bude dělat tu práci za nás??? Ani nižšího personálu není přebytek. V současnosti vidím, že “ vzdělaná sestra“ nechce dělat obyčejnou práci, kterou dříve dělala, odvolávají se na to, že mají vysokou školu ,bla bla bla a pacient je nepřebalený, hladový, dehydratovaný a zapáchající….vezměme do hrsti selský rozum a přestaňme si hrát na něco, co nejsme a co z nás ani vysoká škola neudělá!!!!

   • No nevím,píšete ze se stále kouskujeme a přitom nazev spolku a úvod tomu jen pritakava.už jen to komu je urcen😉

  • Ve všem hned vidíte jen to zlé. První organizace sester byla: Spolek absolventek školy ošetřovatelské po několika letech vznikla další organizace: SDS (Spolek diplomovaných sester), a tak dál… Myslíte, že se tenkrát sestry z toho prvního spolu bouřily, že ony nejsou diplomované a tamty ano? Tak dneska máme SVVS no a co? Všichni jsme ale sestry. To jsou fakt starosti.

 2. Musím se přiznat, že z tohoto spolku mám rozporuplný pocit 🙁 a to jsem sama vysokoškolsky vzdělaná sestra. Máte snad pocit, že sestry, které nemají vysokoškolské vzdělání jsou horší??? Proč degradovat sestry bez VŠ vzdělání? Vždyť mohou být x-krát lepší než ty s diplomy…. Sestry by měly držet při sobě nezávisle na vzdělání…

  • Lucie, ani já si nemyslím, že sestry bez VŠ jsou horší. Ale taky si nemyslím, že cílem spolku je degradovat sestry bez VŠ – nebo vy to v těch cílech někde vidíte? Spíš je cílem reagovat na současné komentáře, že současná sestra vysokou školu nepotřebuje a ty co ji mají chtějí jen vedoucí pozice, a vysvětlovat veřejnosti, že v dnešní době sama střední škola nestačí.

   • Milé sestry pokud chcete opravdu pomáhat pacientům tak se hlavně musíte srovnat v hlavě,co je pro Vás důležité pacient a nebo to ,že máte určité vzdělání.Bohužel i když studujujete takovou dobu záleží na tom,kdo Vás naučí v zaměstnání,to co obnáší práce sestry.Mějte se moc hezky a vězte,že pokud si myslíte,že musíte mít vysokou školu a být dobrou sestrou,tak to budu moc ráda,že naše zdravotnictví má šanci.Já jsem zdravotní laborant s atestací ,studovala jsem jenom čtyři roky a potom si si udělala si atestaci.Snad to holky a kluci zvládnete .

   • Ano, souhlasím se Silver. Mám vysokou školu a dělám stejnou práci jako když jsem jí neměla a dělám jí 30 let. Jediné, co se změnilo je fakt, že některé kolegyně co VŠ nemají se mě snaží podobnými průpovídkami devalvovat. Všechno je jenom o lidech.

 3. Bohužel je už to v dnešní,,vysokoškolské,,době přesně tak,jak bylo napsáno.Ty,které vyskokou školu mají,pacienta nenakrmí ani nepřebalí,natož prohodit pár slov.Jsou zalezlé u PC,schované za dokumentací a vedou důležité hovory s lékaři.Tak to funguje v nemocnici u nás a co se týká vědomostí,no,o tom asi pomlčím.Ve škole se tto naučí,v praxi neaplikují,takže asi tak.Zdravotní sestra je poslání,to je žádná vysoká nenaučí,podle mě je toto další spolek k ničemu.

  • s tím absolutně souhlasím. bohužel ze zkušeností, kdy jsem měla možnost mít studentky VŠ na interně u lůžka z nic padaly samé perly typu – až dodělám školu, tohle dělat nebudu – od toho jsou ošky nebo normální sestry.

   • oni si asi vůbec neuvědomují,že mají stejné postavení jako sestra ze SZŠ,jako Dis a jsou ještě sestry,které si dělaly zdravottní školu jako nástavbu a to 5 let .Pořád jsou to zdravotní sestry.Někde jsem četla,že se člověk v 15 letech nemůže kvlifikovaně rozhodnout.Myslím si,že to pravda není.Většina děvčat,která studovala v našich ročnících,toto povolání stále dělá a chodí vypomáhat,přestože jsou již v důchodu.Z těch mladších to má jako své poslání málokterá setřička.

    • Paní kolegyně, to si skutečně jenom myslíte. Můžu se zeptat,před kolika lety se ty dnes důchodové sestry rozhodovaly pro své povolání a z kolika možností? Dnes máme minimálně 2x tolik středních škol a oborů včetně možností studovat a pracovat v zahraničí. Ten výběr mají dnešní patnáctiletí 2x tak složitější. A btw – dokud všichni nepochopí , že práce sestry není poslání, ale prostě práce (ano, dělaná s chutí a láskou), tak nebudou sestry nikdy zaplacené a nebudou o tu práci stát.

     https://psychologie.cz/designerky-kavarnici/

     • Paní kolegyně nebo kolego, to si nemyslím,ale to je z praxe.Když to vidím dnes na odd. kde jsem pracovala a teď nemyslím jen sestry,ale i lékaře,pokud by ty sestry co si podle vás dříve nemohly pořádně vybrat,nyní nevypomáhaly,mohlo by se klidně zavřít. Taky bych řekla,že ve zdravotnictví pracují v podstatě rodiny,kdy si potomci volí to samé povolání jako maminka a není to výjimka.
      Studentky,které si vybraly zdravotní školu pouze jako školu,se vytřídily již při studiu.Prostě odešly na jinou školu a k maturitě šly ty,které o povolání měly opravdu zájem.Dnes to není jiné,viz příspěvek Kamča.

      • Paní Brejchová, mluvíme jedna o voze a jedna o koze. Píšu o tom kvalifikovaném rozhodnutí. Vy si myslíte, že se člověk v 15 letech může kvalifikovaně rozhodnout, na základě zkušeností před 30 lety. Ano, tenkrát se mohl člověk v 15 letech kvalifikovaně rozhodnout, protože se rozhodoval ze 2 ze 3 možností, zatímco dnes má těch možností nevídaně.
       Píšete, že studentky, které si vybraly zdravotní školu pouze jako školu,se vytřídily již při studiu – a kolik jich bylo před 30 lety? Víte, že letos na jedné jihočeské zdrávce dospělo k maturitě 9 studentů z celé třídy? A že dnes není výjimka, kdy odpadne polovina žáků? A proč? Protože se v 15 letech špatně rozhodli. Pro tak náročné povolání není dnes možné rozhodovat se v 15 letech a to, že to šlo dříve, neznamená, že to půjde dnes.

       Je jiná doba, a to co platilo v době našeho mládí, je pryč. S tím se musíme smířit a nabídnout budoucím sestrám jiné ošetřovatelství.

   • Však středoškolské sestry s mnohaletou praxí, taky dokáží vyplodit úžasné perly. To mi věřte! (pro Kamilu)

 4. Ah, opět kolik zášti a jedu…. Ještě že už jsem si zvykl.
  Jen několik drobností k předchozím komentářům, protože většinu jsem již napsal v mém opusu o několik článků na webu níže:
  – kolik těch spolků sester tedy máme, když hned první reakce je „další zbytečný spolek“? Máte snad pocit, že existuje nějaká profesní organizace, která hájí práva sester? Komora není a nebude, ČAS je zkostnatělý moloch, který na svou funkci již dávno abdikoval a jiné, které fungují? Rád se poučím, pokud takový znáte….
  – SVVS beru jako pokus právě o sjednocení sester, protože se opět ukazuje, že všichni volají po tom, ať se to stane, ale nikdo nic… A když se vyvine nějaká aktivita, tak opět, jako správní češi, umíme jenom kritizovat. Znova opakuji – není tu nikdo, kdo za sestry kope, tak proč nedat šanci tomuto projektu? A že se to jmenuje SVVS… Nu, název prošel hlasováním a vox populi, vox dei. Pro případné kritiky upozorňuji, že jsem tento spolek nezakládal a zatím ještě nejsem ani členem, ačkoliv mám velmi silné puzení se zapsat. A ne kvůli tomu, že jsem se x let při práci dřel a plácal svou dovolenou na úkor rodiny ve škole, abych se dobral svého doktorátu, na který jsem sakra hrdý, ale právě proto, že doufám, že se z toho podaří vytvořit to, co tu dávno měl dělat ČAS, tedy profesní organizace pro všechny sestry. Víte, předpoklad toho, že sestra bude VŠ vzdělaná, tady byl stanoven už před 15 lety… To, že generační obměna trvá řádově let 30, je prostě fakt, který s tím nemá co dělat. A proto nechápu tu řevnivost mezi sestrami, které mají a které nemají ten titul. Prostě jsme v Čechách….
  – a opět je tady to dokola omílané, jak VŠ sestry „jsou jen zalezlé u PC,schované za dokumentací a vedou důležité hovory s lékaři“. CV nemocnici pořád pracuji, znám spoustu sester s VŠ a opravdu pracují a to tvrdě. A znám spoustu vyhořelých stoletých struktur, které odmítají z principu přijmout fakt, že se sebou musí něco dělat a aspoň na jednodenní kurz by mohly zajet a k pacientům se chovají jako neurotický sudokopytník. Tak to prostě je a nelíbí se mi, když se podle jednotlivců hodnotí systém.
  – práce sestry není poslání. Už si to konečně uvědomte. Jsme v 21. století, poslání to může být pro řádové sestry (které na odd. máme a jsou zlaté), ale ne pro mladou holku, která chce taky od života něco jiného, než jen služby, stres, minimální možnost ovlivnění toho, co se okolo děje a hlavně almužnu na výplatní pásce. Je už hodně let po revoluci… Pokud si opravdu myslíte, že setra má u pacienta dělat úplně všechno, ještě se u toho usmívat a být šťastná, že je sestrou a plní vlastně to poslání, tak pak pánbůh s námi, protože takhle se nikdy nikam neposuneme. Jo vzhledem k tomu, že většina sester jsou ženy – díky tomuto principu, který se tu razí, ještě před 100 lety ženy neměly právo studovat žádnou VŠ, neměli právo volit, neměly právo být politicky aktivní a nemohly nosit kalhoty. Protože měla dělat doma úplně všechno, o ničem nemohla rozhodovat, jen se musela usmívat a měla přece to… jo, poslání. Teprve díky průkopnicím, které si oblékly ty kalhoty a vystudovaly, jste ve společnosti, která práva žen uznává. No a co takhle práva sester? Popřemýšlejte….

  A podepíšu se celým jménem, ať se neschovávám za přezdívku.
  S úctou a pozdravem PhDr. Jaroslav Žďára, který má nejen VŠ, ale i klasickou maturitu na zdravce za starých podmínek, takže může porovnávat. Peace!

 5. Další příklad toho, že téma vzdělávání je prostě téma, na kterém sestry nenacházejí shodu. Proč do toho neustále vrtat? Není možné přestat tlačit druhé do vlastního názoru? Aby se naplnila ta myšlenka PRÁVA v 21. století, proč neumožnit právo zvolit si studovat tak, jak mi to vyhovuje a okolnosti mi to umožňují? Tedy sš + voš nebo vš nebo szš + rok voš? Peace!

 6. Já furt nechápu tu soutěživost sester,co nemají titul, že jsou lepší než sestry s titulem a naopak. Obě přece pracují na stejné pozici „všeobecná sestra“ Nelíbí se mi taky jak jsou sestry s titulem hazeny do jednoho pytle. Někdo má špatnou zkušenost se sestrou s titulem a hned jsou titulovane automaticky špatné všechny.
  U nás na oddělení máme personalovou všehochuť… mame sestry ze staré SZŠ, asistenty i sestry s titulem. A musím říci, že všechno je jen o lidech, ne o školách…tedy hlavně v přístupu ke studiu a k práci. Někdo chodí do školy jen aby měl maturitu a proplouvá jak jen může. Ale ten, kdo studuje, protože chce, tak se to v praxí potom projeví. Pamatuji si jak k nám nastoupila první sestra s titulem Bc. Každá z nás čekala jestli se nebude nad nás vytahovat. Ukázalo se, že je to velmi slušný člověk. Pacienti i my ji máme moc rádi, dokonce se nestydime se od ní něco přiučit, co ona ví že školy. My jsme ji zase zaucovaly jak to u nás na oddělení chodí. Naučila se vše rychle. Potom jsme měly jinou sestru taky Bc. a ta by zase nechala pacienta v hypoglykémií a bylo by jí to jedno. Potom k nám přišel asistent a my čekaly jaký to bude tele, když pracuje pod odborným dohledem a ono ejhle…je šikovný a vůbec by žádný odborný dohled nepotřeboval a bereme ho s kolegyněmi jako sestru. Potom máme sestry, co mají 25 let praxe a napichuji flexilu na třikrát, a když to jde po nich napíchnout sestra, co vyšla cerstve ze školy, tak se trefí napoprvé. Nebo další příklad…Jiný asistent dělá pořád ty stejné chyby a my už nevíme jak mu to vysvětlit (zapomíná napr. odskrtavat infuze v dekurzu, nehodnoti bolest před a po podání analgetik apod.) Tím vším chci jednoduše říci, že opravdu nemůžeme házet všechny titulovane sestry do jednoho pytle ani asistenty ani sestry ze staré zdravky. Je to jak už jsem psala pouze a jen o lidech a jejích přístupu…

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: