Sobota, 18. května 2024

Zdravotní sestra v hlavní roli

Povolání herečky asi musí být skrytou touhou všech zdravotních sester, jinak si to neumím vysvětlit. V jaké jiné profesi by totiž sestra zaujímala nejen hlavní roli, ale i spoustu rolí vedlejších? Každou směnu sestra zažívá svých osm/dvanáct hodin slávy hned v několika následujících rolích…

Role č. 1: Uklízečka. Jak všichni zdravotníci víme, po přednostovi je často druhou nejdůležitější osobou uklízečka. Bez ní by se mohlo nejen oddělení, ale i celá klinika, vlastně i nemocnice zavřít. Uklízečka nám zajišťuje čisté, lesklé a také kluzké podlahy. Náhodou vytírá vždy tam, kam zrovna potřebujeme jít. Je si vědoma významu své práce a dává to okolí jasně najevo. Bohužel ale není přítomna na oddělení nepřetržitě, a tak první kdo její práci zastává, jsme my, zdravotní sestry. Poradíme si se špínou, skvrnami, znečištěnými povrchy, podlahami a dlaždičkami. Ale to jen díky radám, které jsme dostaly od zkušených uklízeček, špičkových kosmetiček našich nemocnic.

Role č. 2: Lékař/ka. Služebně mladí lékaři, sloužící starší lékaři, líní lékaři. Tyto tři typy lékařů jsou jednoduše bez zkušené zdravotní sestry téměř v koncích. Víme to všechny, ale skoro žádný lékař si to nepřizná. Jak si to může laik představit? Sestra stojí nad doktorem, NENÁPADNĚ mu diktuje ordinace, ukazuje jak vytvořit dekurz, snaží se ho navést na správný postup, ať už diagnostický, terapeutický nebo při nastavování život podporujících přístrojů. To vše s důrazem na slovo nenápadně, aby si pan doktor nebo paní doktorka mysleli, že na to všechno vlastně vědí oni sami.

Role č. 3: Psycholog, psychoterapeut. Dobrá sestra může být i lepší než mnozí psychologové a psychoterapeuti. S nemocným je v kontaktu nejčastěji, ví o něm nejvíc, zná ho nejlíp. Když si dá chvilku a upřímně se o nemocného zajímá, je schopen ji na sebe říct téměř vše. A s tím se dá velice dobře pracovat.

Role č. 4: Fyzioterapeut. Nevím, jak to je v ostatních zdravotnických zařízeních, ale moje zkušenost je taková, že fyzioterapeut obejde s pacientem dvě kolečka po oddělení nebo cvičí v lůžku, stylem jen tak, aby se neřeklo (mimochodem, taky milujete, když za vámi rehabilitační přijde, zrovna když máte nejvíc práce a chce na ty dvě kolečka pacienta odpojit?). Chápu, že je pro tuto činnost možná nedostatek prostředků, ale co jiného než intenzivní rehabilitace dostane dlouhodobě ležícího pacientka zpátky do formy? A proto my, jako správné zdravotní sestry, nejen v zájmu pacienta, ale i v našem (totiž aby šel dotyčný pacient brzo domů) rehabilitujeme s nemocnými. Čas na to vždy je, třeba místo kávy, svačiny, oběda nebo toalety, že?

Role č. 5: Sociální pracovnice. Sestra s empatickým přístupem komunikuje nejen s nemocným, ale i s jeho rodinou. Zajišťuje následnou péči, rodinnou péči, domácí péči. Dává nemocným a jejich rodinám různé typy, rady a triky, jak přežít doma.

Role č. 6: Administrativní pracovnice. Telefonáty, formuláře, dokumentace, žádanky, souhlasy, tiskopisy. Většina z nás to nesnáší. Ani já už nejsem takovým milovníkem administrativy, jako jsem byla v dětství, kdy jsem se při razítkování a vyplňování formulářů cítila jako veledůležitá osoba.

Role č. 7: Učitelka. Moderně můžeme říct edukátorka nebo mentorka. Edukátorkou je myšlena učitelka pacienta. Provádí nácvik a osvojení si nových postupů, které bude provádět pacient sám – injekce, inzulin, glykemie, stomie a další jiné. A sestra mentorka učí své nastávající kolegyně tomuto krásnému povolání, poslání. Bohužel jsou mezi námi i sestry, které si neuvědomují důležitost, sílu a význam mentoringu – svou mocí, povýšeností a netrpělivostí jsou za a) špatným příkladem budoucím sestrám a za b) odrazují studentky od tohoto povolání. Taky jste milovali, když vás na škole oslovovali “žákyňko” ve 20 letech?

Tak těchto 7 rolí + tu hlavní, tedy svou roli zastává zdravotní sestra každou směnu. A vězte, milí (budoucí) pacienti, že to často není žádný med. Prosím, važte si proto nás sester. Zvlášt teď, když naše řady řídnou.

Děkuji, česká sestra.

DALŠÍ ČLÁNKY

1 komentář

  1. Souhlasím, všechno ,co je obsahem tohoto článku mohu potvrdit ze své 40leté praxe v oboru sestra u lůžka.děkuji

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: