Také máte pocit, že administrativa bují, bují a bují? Jak to bude vypadat za 5 let?
- Výkon „Mytí vlasů“ se provádí absolutně u všech pacientů bez ohledu na to, zda mají či nemají vlasy, v pondělí, středu a v sobotu přesně v 18.30 hodin. Tento výkon provádí výhradně registrovaná sestra s magisterským stupněm vzdělání, minimálně tříletou praxí a po absolvování akreditovaného certifikovaného kurzu „Mytí lidských vlasů“ ukončeného teoretickou a praktickou zkouškou (dále jen sestra). Mimo pondělí, středu a sobotu sestra zjišťuje, zda pacient nemá pocit mastných vlasů.
- Pokud ne, zapíše toto zjištění s přesným časem do dokumentace, zápis orazítkuje a podepíše.
- Pokud ano, sestra stanoví ošetřovatelskou diagnózu: „Pocit mastných vlasů v důsledku dvoudenní absence vlasové hygieny “ a cíl, kterého by chtěla dosáhnout: „Pacient netrpí pocitem mastných vlasů“.
- Ke splnění cíle sestra naplánuje ošetřovatelskou intervenci: „Mytí vlasů“, a vypíše do dokumentace podrobný ošetřovatelský plán. Název plánu musí být zapsán červenou propiskou, popis plánu modrou propiskou a podpis sestry černou propiskou. Je striktně zakázáno používat propisku zelenou.
- Sestra si připraví informovaný souhlas a poučí pacienta, proč a jakým způsobem bude proveden výkon „Mytí vlasů“, a neopomene zmínit rizika výkonu, zejména svědění očí nebo vodu v uších. V případě, že pacient je Slovák, musí být poučení přítomen tlumočník a slovenský velvyslanec. V případě, že pacient je dítě mladší 18 let, musí být poučení přítomni oba jeho rodiče, prarodiče, sourozenci a třídní učitelka.
- Pokud pacient s výkonem nesouhlasí, podepíše nesouhlas, k čemuž si sestra musí přivolat dva svědky a soudní zapisovatelku.
- Pokud pacient souhlasí s výkonem, je možné provést „Mytí vlasů“.
- Sestra stráví půl hodiny telefonickými dotazy na různá oddělení, zda mají k dispozici na půjčení šampon, protože tato pomůcka je vysoce nedostatková a vydává se pouze na kolkovanou žádost 1x týdně.
- Dále sestra stráví půl hodiny telefonickým sháněním sanitáře, který jí zapůjčený šampon přinese.
- Sestra si připraví veškeré pomůcky do koupelny, kam následně zaveze nemocného.
- Sestra si oblékne zástěru na jedno použití, ústenku, čepici a sterilní rukavice a podle standardu provede výkon „Mytí vlasů“
- Sestra nejdříve myje vlasy na temeni hlavy nemocného, poté v týle nemocného, nakonec vlasy osuší sterilním ručníkem na jedno použití.
- Následně sestra vysuší nemocnému vlasy fénem, předtím zapíše do provozního deníku fénu čas jeho použití a jméno pacienta.
- Před použitím fénu je třeba vyžádat si u skupiny ČEZ povolení zapnout elektrický přístroj. Není-li povolení vydáno, sestra vysuší vlasy pacienta ovíváním ručníkem, zahřátým přesně na teplotu 37 st.
- Sestra není oprávněna odstranit šampon, zateklý nemocnému do oka. Pro tyto případy musí mít u sebe přenosný telefon a neprodleně zavolat atestovaného oftalmologa vybaveného borovou vodou.
- Po ukončení výkonu odveze sestra nemocného zpět na pokoj a uklidí všechny použité pomůcky. Pomůcky na jedno použití se vyhazují do zeleného pytle, prázdný obal od šamponu do červeného pytle a fén je třeba před uklizením pečlivě vydezinfikovat.
- Do dokumentace pacienta sestra zapíše popis výkonu, délku trvání výkonu, přesné množství a teplotu spotřebované vody, množství a značku spotřebovaného šamponu, počet spotřebovaných ručníků a provozní číslo použitého fénu. Dále je třeba zapsat, jak výkon zvládl pacient, zda byl během výkonu klidný a nedošlo k žádným nežádoucím příhodám.
- Jestliže sestra spotřebuje více než povolené množství 1l vody, více než 20 ml šamponu a více než 2 ručníky, musí tuto skutečnost ohlásit prostřednictvím nadřízených řediteli zdravotnického zařízení. Nadměrnou spotřebu okamžitě řeší mimořádná porada krizového štábu nemocnice a vodohospodářský dispečink státního podniku Povodí Vltavy.
- Sestra u nemocného zjistí, zda byl splněn cíl výkonu. Pokud cíl splněn byl, sestra zapíše jeho splnění s přesným časem do dokumentace, zápis orazítkuje a podepíše.
- Pokud cíl splněn nebyl a pacient udává dále pocit mastných vlasů či dokonce svědění hlavy, je nutné neprodleně uvědomit Oblastní spolek zahrádkářů, hlavního hygienika a sekretariát primátora. Z důvodu neúměrného rizika ohrožení nemocných parazitem Pediculus capitis je poté za asistence sboru dobrovolných hasičů a příslušníků městské policie nemocnice evakuována.
Lenka Šnajdrová, originál pro Medical Tribune
To nemá chybu,skvěle napsané 😀 Administrativě se meze neklamou.Bohužel se zdravotnictví dostává do doby,kdy je dokumentace a standard důležitější než pacient a to je opravdu k pláči.Také často přemýšlím,kdy někdo nahoře vymyslí standard na utírání pokakané prdelky nebo jinou podobnou blbinu.Ošetřovatelská péče už dávno není posláním,ale úředničinou. 🙁 🙁 🙁
Myslím, že je třeba omezit studia sester na vysokých školách, protože jsou to právě ony, které potom v praxi (samozřejmě na vedoucích postech) vymýšlejí a nutí uvádět do praxe tyhlety „zhovadilosti“.
Souhlasím,sestry studují a pak to co si nacpaly do hlavy,chtějí cpát dalším.Na pacienty(podle studovaných lidí – klienty),opravdu nezbývá kvůli papírování čas a myslím si, že nakrmit a polohovat ležícího pacienta,je důležitější,než dokonale vedená dokumentace, založená v pěkných složkách.
Ještě, aby to pochopilo vedení a akreditační komise.
Lenulko, lépe bych to nenapsala……
Nebylo to už na starém ošku? My nemáme ani fén, natož, aby chom fasovaly pro pacientky šampony. U nás se to nedělá a když přijde nějaká zanedbaná paní, tak jí věnujeme švůj a nebo použijeme tekuté mýdlo. A jelikož nemáme pomůcky, nemůže po nás nikdo nic chtít.
Bylo to na Medical Tribune, viz odkaz pod textem:-)
to opravdu někdo myslí vážně, nebo je to opožděný apríl??? 🙁
Leni,úplně se vidím v práci ,Magda
Je s podivem, že dosud ještě máme vlasy a dýcháme, když jsme se dosud neřídili tímto standardem. Tak alespoň víme, proč nemocnice krachují, když nesledují množství vody spotřebované u jednotlivých pacientů na výkon a neřeší stav s krizovým štábem…