Čtvrtek, 25. dubna 2024

Světový den spánku 14. 3. 2014

V pátek 14. března se koná Světový den spánku, který pořádá Světová asociace spánkové medicíny. K této aktivitě se připojuje i Česká lékárnická komora a lékárníci v České republice. Cílem letošní kampaně je upozornit na syndrom spánkové apnoe a dodržování spánkové hygieny, která je základem zdravého a kvalitního spánku. Syndrom obstrukční spánkové apnoe (OSA) je nejběžnější porucha dýchání během spánku, přitom může mít i významný vliv na kvalitu života. Fyziologický spánek je důležitý nejen pro regeneraci fyzických a duševních sil, ale i pro celou řadu dalších pochodů, jako jsou paměť, koncentrace, učení a myšlení.
Typickým projevem OSA je chrápání s apnoickými pauzami (krátkodobé přerušení pravidelného dýchání) nebo s hypopnoí (mělké dýchání) během spánku. Apnoe může trvat od deseti vteřin do jedné minuty nebo i déle a je provázena snížením hladiny kyslíku v krvi. Mozek následně trpí nedostatkem kyslíku a člověk se probouzí, celý cyklus se opakuje. Mezi příznaky OSA patří hlasité a časté chrápání včetně dušení a lapání po dechu během spánku. OSA může postihnout všechny věkové kategorie, ale nejčastějším obdobím výskytu je 4. a 5. dekáda života. Častěji jsou postiženi muži a osoby s nadváhou.V důsledku opakovaného probouzení dochází k poruše architektury spánku a snížení jeho kvality. Proto se ráno pacienti cítí ospalí, unavení, mají bolesti hlavy nebo sucho v ústech. Během dne potom často usínají při monotónních činnostech (řízení, čtení, sledování televize). Únava vede k poruše soustředění, snížení pracovní výkonnosti, objevují se depresivní stavy. Dlouhodobě neléčená spánková apnoe může přispívat ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění, vysokého krevního tlaku či cévní mozkové příhody.

Stanovení diagnózy probíhá ve specializovaném spánkovém centru. Zde lékař zhodnotí anamnézu a projevy OSA, jednou z metod pro stanovení OSA je tzv. polysomnografie.

Pro léčbu je důležité dodržovat pravidla, která pacientům vysvětlí lékárníci zapojení do této akce. Jde zejména o dodržování spánkové hygieny, zdravého životního stylu a snížení nadváhy. Důležité je také omezit konzumaci alkoholu na noc a přestat kouřit (vyhledávač lékáren – odvykání kouření). S tím pomohou pacientům především ve specializovaných poradenských centrech zřízených v lékárnách ve spolupráci se Společností pro léčbu závislosti na tabáku.

Zdroj: Česká lékarnická komora

DALŠÍ ČLÁNKY

1 komentář

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: