Mít či nemít umělé nehty? Na to odpovídá produktový specialista fy Bode.
Všechny dezinfekční přípravky BODE na ruce (stejně jako naprostá většina konkurenčních přípravků na našem trhu) je před uvedením na trh testována podle evropské normy EN 1500 (praktický test). Při tomto testu jsou ruce dobrovolníků (s přírodními nehty) nejdříve uměle kontaminovány a po aplikaci testovaného přípravku se vyhodnocuje, k jaké redukci bakterií došlo. Přitom se zjišťuje počet zbylých bakterií na konečcích prstů, ale ne na nehtech. Výrobce ani testovací laboratoř při „povinném“ testování tedy nezjišťuje, jak působí dezinfekční přípravek na bakterie umístěné na nehtech, ať už přírodních nebo umělých.
Může samozřejmě existovat studie, která zkoumá působení tohoto přípravku na mikroby na přírodních a gelových nehtech, ale dosud jsem o žádné takové studii neslyšel. Nicméně pokud by existovala, bude mít omezenou platnost pouze na použitý dezinfekční přípravek. Proto nelze obecně tvrdit, že „prostředky k hygieně rukou jsou vyráběny na přírodní nehty a ne na gelové,tudíž bakterie ,které ulpí na gelu by nebyly zneškodněny“.
Ale tvrzení, že by zdravotníci neměli mít umělé nehty, je pravdivé.
Ve dvou publikacích jsem našel zdůvodnění tohoto názoru:
1. Používat gelové nehty na rukách zdravotníků se nedoporučuje z toho důvodu, že:
– Počet kolonií mikrobů, které byly nalezeny na gelových nehtech, je vyšší než počet kolonií na přírodních nehtech;
– Umělé nehty jsou spojovány s horším prováděním hygieny rukou;
– Umělé nehty vedou častěji k proděravění rukavice.
Všechny tyto faktory zvyšují riziko přenosu mikrobů na pacienta, čímž se může nepříznivě ovlivnit jeho zdraví.
(Angela Toles – Artificial Nails: Are They Putting Patient at Risk? A Review of The Research; Journal of Pediatric Oncology Nursing, 2002;19: 164-171)
2. Také v doporučeních Světové zdravotnické organizace se autoři staví k používání umělých nehtů negativně. Zdůvodňují to tím, že přibývá důkazů o tom, že umělé nehty přispívají k přenosu patogenů na pacienty. Poukazují rovněž na to, že zdravotníci s umělými nehty mají na konečcích prstů více gram-negativních patogenů než zdravotníci s přírodními nehty, a to jak před, tak i po mytí vodou a mýdlem nebo dezinfekcí alkoholovým přípravkem. (WHO Guidelines on Hand Hygiene in Health Care, 2009)
Věřím, že tyto argumenty přispějí k lepší orientaci v problematice používání umělých nehtů ve zdravotnictví a pomohou každému zdravotníkovi v jeho rozhodování, zda mít či nemít umělé nehty.
Petr Havlíček, Product Specialist, BODE s.r.o.
Článek byl zveřejněn na staré verzi webu osetrovatelstvi.ino v roce 2009
Mýt či nemýt (desinfekcí)