Pátek, 24. května 2024

ZA má kvalifikaci pracovníka v sociálních službách

V poslední době množí dotazy na pozici zdravotnického asistenta v sociálních službách. Někteří zdravotničtí asistenti hledají práci v sociálních službách – přímá obslužná péče. Náplní je péče o klienta – pomoc v nácviku jednoduchých denních činností, pomoci při osobní hygieně a oblékaní, manipulaci s přístroji, pomůckami, prádlem, udržování čistoty a osobní hygieny, podporu soběstačnosti, posilování životní aktivizace, vytváření základních sociálních a společenských kontaktů a uspokojování psychosociálních potřeb, čili práce podobná náplni práce a obsahu studia zdravotnického asistenta na Středních zdravotnických školách.
Ovšem po zdravotnických asistentech je ze strany zařízení sociálních služeb požadován akreditovaný kvalifikační kurz.

Musí ZA absolvovat akreditovaný kvalifikační kurz?

Zákon 108/2006 Sb., o sociálních službách stanovuje v § 116 odstavec 5 způsobilost pracovníka v sociálních službách – přímá obslužná péče. Tato kvalifikace se získává absolvováním akreditovaného kvalifikačního kurzu, přičemž absolvování akreditovaného kvalifikačního kurzu se nevyžaduje u fyzických osob, které získaly podle zvláštního právního předpisu45) způsobilost k výkonu zdravotnického povolání v oboru ošetřovatel.

Tím zvláštním právním předpisem je míněn zákon č. 96/2004Sb. o nelékařských zdravotnických povoláních. Podle § 36, odstavec i) tohoto zákona má způsobilost k povolání ošetřovatele také absolvent/ka 4 ročníků studia na střední zdravotnické škole v oboru zdravotnický asistent.

Konkrétní dotaz, zda má zdravotnický asistent (jakožto způsobilý k výkonu povolání ošetřovatele) zároveň odbornou způsobilost k výkonu povolání pracovníka v sociálních službách – přímá obslužná péče bez akreditovaného kvalifikačního kurzu nebo musí kvalifikační kurz absolvovat byl zaslán 8.10. na Ministerstvo práce a sociálních věcí.

ODPOVĚĎ Z MPSV 8.11.2013
Dobrý den,
ve Vašem dotazu jste si téměř i odpověděla. Pokud člověk splňuje kvalifikaci jinak, už nemusí absolvovat kvalifikační kurz.
S pozdravem
Mgr. Ondřej Palán

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky