Neděle, 21. dubna 2024

Zdravotně postižení – příspěvek na péči. Jak dál?

V pátek 17. dubna 2015 proběhne od 10 hodin v prostorách Státních akt (místnost 108) Poslanecké sněmovny seminář poslankyně Jany Hnykové na téma „Zdravotně postižení – příspěvek na péči. Jak dál?“ Seminář si klade za cíl upozornit na problémy během hodnocení zdravotního stavu pro přidělení příspěvku na péči.

„…Jsou mladí, inteligentní a plní energie. Studují, pracují, že jezdí na vozíku, je jen jeden z problémů, které mají. Aby přežili, potřebují pomoc. Sehnat asistenta není problém, problém je ho zaplatit. Příspěvek na péči se vypočítává podle tabulek, nikoli podle potřeb“ (Aktuálně.cz, 5.3.2015) Toto je úryvek jednoho z článků popisujících, jak těžkou situaci dnes mají občané se zdravotním postižením. Všichni ti, kteří podstupují šetření a hodnocení příspěvku na péči.

„V roce 2012 Drábkova reforma naprosto změnila hodnocení příspěvku na péči. Z třiceti šesti hodnotících úkonů zbylo deset. Což mělo za následek zázračné uzdravení a zlepšení zdravotního stavu mnoha lidí.
Samozřejmě bohužel jen na papíře. Na seniorech a zdravotně postižených se vždy šetřilo a jak vidno, šetří dál. Jak žijí tito lidé, jaké podmínky jim společnost vytváří, to zajímá málokoho. Proto mě požádali zástupci členských organizací, kteří se sdružují ve Sdružení zdravotně postižených v České republice, abychom na tuto problematiku na půdě Poslanecké sněmovny velmi razantně upozornili,“ uvedla hlavní důvod pořádání tohoto semináře poslankyně Jana Hnyková.

K problému příspěvku na péči probíhala několikrát opakovaná jednání s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou, která více než rok slibuje novelizaci příslušných ustanovení zákona o sociálních službách, říká poslankyně Hnyková a dodává: „Bohužel do dnešní doby nedošlo ke změně zákona, i když k tomu byla výborná příležitost na podzim roku 2014 v novele zákona o sociálních službách.“ V současné době řeší problémy pouze metodika pro revizní lékaře.

Budoucnost změn v hodnocení příspěvku na péči je v nedohlednu. Co udělá pro zlepšení situace Ministerstvo práce a sociálních věcí? Vrátí se hodnocení pro přiznání příspěvku na péči do „předdrábkovských“ let? To jsou otázky, na které budou hledat řešení diskutující na semináři.

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky