Neděle, 23. června 2024

Budou sestry křišťálové?

Vážení a milí zdravotníci a čtenáři Ošetřovatelství.info,

když jsem v roce 2009 zakládala tenkrát ještě diskusní forum Ošetřovatelství.info, vůbec jsem netušila, že ještě za 8 let se mu budu věnovat každý den a budeme mít facebookové stránky se 42 000 příznivci.  Když jsem v roce 2010 napsala první blog pro Medical Tribune, byla jsem tam jediná sestra mezi lékaři a články a komentáře od sester se objevovaly téměř výhradně v odborných tištěných časopisech. Netušila jsem, že některé moje články a hlášky budou tak úspěšné, že se budou „krást“. 🙂 Také jsem nečekala, že budu dostávat i hnusné anonymní esemesky.

Do té doby se událo mnohé. Sestry i ostatní zdravotníci se začali na internetu propojovat, scházet, vyměňovat si informace, psát komentáře. Do popředí se konečně dostává i téma mužů v ošetřovatelství a mezi záchranáři. Zdravím Pavla z Men In Nursing CZ,  Henryho z cyberdeck.cz i Michala z cesek.blog.idnes.cz, zdravím kolegy a kolegyně ze skupiny Odbory a nelékaři a Slávku Sukovou z Plzně, která svým tehdejším nenávistným dopisem sestry neuvěřitelně spojila. Jsem moc ráda, že jsem byla u samých začátků propojování zdravotníků na českém internetu a mohla jsem společně s vámi sledovat velké změny, které se týkají naší práce.

Jsem tu každý den. S vámi na Facebooku, sdílím aktuální zprávy ze zdravotnictví, informuji o změnách v ošetřovatelské legislativě, odpovídám na dotazy, zvedám telefony (nerada:-) , píšu blogy a komentáře, řídím skupinu Ošetřovna od Ošetřovatelství.info,  připravuji akce a přednášky, jsem stále v pohotovosti.  Také s tím vším chci občas seknout.

Vím, že sestry a další pracovníci v ošetřovatelství to nemají jednoduché. Přestože jsou velkou profesní skupinou, vzdělanou skupinou, stále jsou možná právě díky svému počtu považováni za „dělníky“ (nic proti dělníkům), od kterých se očekává jen práce bez stížností. Hlas ošetřovatelských profesí je oproti lékařům málo slyšet, mainstreamová média o nás píšou častěji špatné než dobré zprávy a veřejnost dostává o naší práci bohužel zkreslené informace. Stupidní seriály jen posilují naivní představy o sestrách – blbkách s kafíčkem v ruce.

Bylo proto pro mě velkým a milým překvapením, že Ošetřovatelství.info bylo nominováno na Křišťálovou lupu v kategorii zájmový web. Jedná se o prestižní cenu českého Internetu, která oceňuje nejoblíbenější a nejzajímavější projekty a služby českého Internetu, tentokrát za rok 2017. Získat nominaci od expertů není snadné, Ošetřovatelství.info to trvalo 9 let, ale proměnit nominaci v cenu už záleží zcela na nás! Jestli se nám to povede, budeme ještě víc vidět a budeme mít prostor k tomu být více slyšet. Pro mě osobně to bude zpráva o tom, že Ošetřovatelství.info potřebujeme. Dokážeme to?

Co proto můžete udělat?

 1. Hlasovat na tomto odkazu. Stačí dole vyplnit e-mail, potvrdit, že nejste robot a odeslat hlas.
 2. Sdílet tento text všude, kde to jde, a požádat své kolegy a přátele, aby také hlasovali
 3. Držet nám palce

Děkuji za vaši podporu

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

 

DALŠÍ ČLÁNKY

7 KOMENTÁŘE

 1. Sestry jsou kapitolou sami o sobě, ale denně se setkávám s tím, jak jsou prostě hloupé, samozřejmě ne všechny, ale valná většina…
  Špatné popsané zkumavky na krev, nedodaný materiál, nedodaná žádanka na vyšetřením nepolepená zkumavka a to je denně, 356 dní v roce. A to tam z toho oddělení je tak celkem 5 odběrů! Třikrát nabírají na astrupa a stejně jsou tam bubliny. Pacient má smrtící natrémii, po dotazu zda-li má infuzi, tak je odpovězeno, že ne a poté se zjistí, že má „pouze“ fýzák, plazmu si strčí do podprsenky, cévkovaná moč a odeberou 3 ml na moč+s a k tomu chtějí ještě mikroalbuminurii a dalo by se pokračovat a dala by se napsat kniha. V tomhle mají sestry, co dohánět a je to naprostý diletantismus.

  • No vidíte, a já se setkávám se tím, že odběry se občas ordinují na poslední chvíli, když je pacient už odebraný, tak si lékař ještě něco připíše, u odběrů se spěchá, protože to není jediná práce, co sestry mají, sestry jsou unavené, přetížené… samozřejmě ne všechny, ale valná většina.

   • Nemělo by se přílišně chvátat, protože to může mít fatální dohru – záměnu pacienta, kterou laboratoř jen těžko odhalí. A ve výsledku si tím sestra jen přitěžuje, protože stejně nakonec tu žádanku musí přinést ona, nebo dolepit štítek apod. Takže se potom zdržuje ona sama. Ale pakliže se nedodá materiál, který je uveden na žádance opět se tím může poškodit pacient, protože ten test může odhalit poškození organismu.

    Člověk se snaží sestrám vycházet vstříc, ale denně řešit několikrát jeden a ten samý problém je fakt na palici.

    • Jeden příklad z praxe.Dr. přinese moč rodinného příslušníka, požádá sestru ať ji dá do zkumavky. Ta vidí, že je jí málo a řekne toto dr..Ta odpoví, ať se to stejně pošle. V laborce nikdo nepozná, že se jedná o rodin.příslušníka a myslí si, sestra dodala nedostačující množství. Těžko odpovědět nepošlu to!!!!!

    • Paní kolegyně, byť máte v mnohém pravdu, ono to v té stresující praxi dost často nefunguje… No chápu to tak, že hlas v Křišťálové lupě od vás náš web nedostane 🙂

  • Tak nevím. Dovolují si oponovat,za hloupou se rozhodne nepovažuji A ano,vidim,ze jen valná většina ze sester. Na svou praci jsem stale jeste hrda a toto shrnuti se me docela dotko.Za 32 let me prace jsem neposlala žádnou špatně označenou zkumavku. Jsem si vědoma důležitosti správného označení i odebrani materiálu pro pacienta. A opravu si neumím představit,ze by nějaké oddělení způsobem jaký popisujete fungovalo.

 2. Přesně tak, všechno je jen na sestry. U nás se stává např. pacient sbírá moč na filtraci (F+R) za 24 hodin, jdu slévat moč a vidím, že nemocný nasbíral jen 400 ml. Jdu za lékařem, že pacient nasbíral málo, že by měl sbírat moč znovu. Lékař odpoví, ať ten vzorek stejně pošlu. Laborka potom volá, že pacient musí sbírat znovu. Odebírám krev a vypíšu žádanky. Náš sanitář než odejde do laborky si každou zkumavku kontroluje jestli je k ní i žádanka, protože nechce desetkrát lítat do laborky (takže štítky na zkumavce i žádance jsou jinak by to sanitář nahlásil) a opět laborka volá, že nám chybí na zkumavce štítek. A taky bych mohla o tom napsat knihu.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: