Sobota, 27. července 2024

Covid odměny pro sociální služby. Kdo je dostane?

Ministerstvo práce a sociálních věcí vypisuje dotační řízení na covidové odměny pro pracovníky v sociálních službách, sociální pracovníky, sestry a další zdravotníky v sociálních službách a ostatní zaměstnance v sociálních službách za období říjen 2020 – únor 2021. Kdo je dostane?

Odměny budou vyplaceny jednorázově všem poskytovatelům sociálních služeb, které podají žádost. O dotaci může požádat pouze ten poskytovatel sociální služby, který má oprávnění k poskytování sociálních služeb (registraci). Nezáleží na tom, zda se jedná o příspěvkovou či neziskovou/soukromou organizaci. Výše odměny se stanovuje dle pracovního úvazku u jednotlivých zaměstnanců.

Dotace není určena pro nákup služeb – tedy nelze ji například vyplatit zaměstnancům úklidové firmy, kterou si žadatel najímá apod.

V případě, že zaměstnanec v období od podání žádostí o dotaci zaměstnavatelem do vyplacení dotace na účet zaměstnavatele, rozváže pracovní poměr nebo ukončí dohodu mimo pracovní poměr, důrazně doporučujeme, aby takovémuto zaměstnanci byly při jeho odchodu odměny vyplaceny, přičemž budou dočasně pokryty z jiných zdrojů.

Základem pro výpočet dotace na jednoho zaměstnance je odměna za plný pracovní úvazek za jeden odpracovaný měsíc v období pěti měsíců od začátku října 2020 do konce února 2021. Měsíční odměna za úvazek ve výši 1,0 (plný úvazek) je stanovena jako maximální, u částečných úvazků a při odpracování pouze části měsíce se úměrně krátí. Úměrné navýšení, tj. navýšení nad 1,0 úvazku za měsíc, není v rámci základní kalkulace povoleno, nicméně lze zohlednit individuální výkon konkrétních zaměstnanců a vypočtenou odměnu upravovat v rozmezí +/- 10 %.

V případě, že zaměstnanec v uvedeném 5měsíčním období čerpal řádnou dovolenou, nebo pobíral dávky nemocenského pojištění do 30 kalendářních dnů, odměna se nekrátí.

Pokud byl zaměstnanec v uvedeném období v pracovním poměru pouze 2,5 měsíce, a byl zaměstnán na plný pracovní úvazek, žadatel požádá pouze o polovinu maximální odměny stanovené pro celé období. U jiného počtu odpracovaných měsíců se postupuje analogicky, tj. úměrně se krátí. Obdobně se postupuje u DPČ a DPP.

Vždy je nutné zachovat pravidla proporcionality a rovného odměňování. Odměnu stanoví statutární orgán konkrétního poskytovatele sociálních služeb, v souladu se zákonem č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů a dle podmínek stanovených touto výzvou.

Celá výzva ke stažení ZDE

Zdroj: MPSV

Jak to bude ve zdravotnictví? 
Odměny zajišťuje Ministerstvo zdravotnictví. Více zde.

 

DALŠÍ ČLÁNKY

22 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, chci se zeptat, p.Žitníková píše, že odměny nebudou podle úvazku ale podle odpracovaných směn a tady chápu, že i když měl někdo dovolenou nebo Pn do 30 dnů, tak se odměna nekrátí. Je to tedy podle úvazku nebo odpracovaných směn. Děkuji

  2. V sociálních službách pracuji jako uklízečka,ale pod agenturou. Nechápeme důvod proč si o to nemůže agentura požádat, vždyť jsme na jedné lodi jako ostatní zaměstnanci Domova pro seniory.

    • O dotaci pro sociální služby si mohou požádat poskytovatelé sociálních služeb. Z veřejných zdrojů nelze dotovat soukromé firmy.

  3. Dobrý den, pracuji v přímé péči v DS, 11.5.2021 nám sdělilo vedení DS, že zatím dotace na odměny nedostali, ale až je dostanou, tak nám bude vyplacena 1/5 z částky v červenci a v srpnu zbylé 4/5 . Mohou takto postupovat?
    Děkuji za odpověď.

  4. Zdravím, pracuji kromě svého HPP jako terenní zdr. sestra / domácí péče/. Máme nárok na odměny? Děkuji za odpověď.

    • Odměny jsou zásadně nenárokové. Nárokové se stávají v okamžiku, kdy se zaměstnavatel rozhodne, že vám jen přizná. Domácí péče na tom dostane peníze přes kompenzační vyhlášku.

  5. Dobrý den, chci se zeptat, zda mám nárok na odměnu, když jsem k 1.2. 2021 dala výpověď ze sociálních služeb a odešla do starobního důchodu.

    • Odměny jsou zásadně nenárokové. Nárokové se stávají v okamžiku, kdy se zaměstnavatel rozhodne, že vám jen přizná a požádá o dotaci.

  6. Dobrý den. Může zaměstnavatel v soukromém pečovatelském domě redukovat zákonem dané odměny jak se mu zlíbí? Mám zkušenost že někdo dostal daleko méně ( a to v řádu i desítek tisíc),než na co má nárok a jiný zase více. A to nemluvě o podezření že si část odměn nechal pro sebe.

    • Pokud si něco nechá pro sebe, musí to vrátit. Je to dotace. Ohledně dotačních podmínek je info na webu MPSV.

  7. Dobrý den,pracuji jako řidička svozového vozu u soukromé laboratoře.Každý den navštívím 25 čekáren a ordinací odkud odvážím odebraný biologický materiál včetně PCR testů do laboratoře ke zpracovaní.Mám nárok na odměnu?

    • Odměny jsou zásadně nenárokové. Nárokové se stávají v okamžiku, kdy se zaměstnavatel rozhodne, že vám jen přizná.

  8. Dobrý den, jak postupovat v případě, že zaměstnavatel zadržuje vyplacení odměn až do srpna a navíc je chce vyplácet postupně, tedy ne celou částku naráz? Komentář ze strany zaměstnavatele je vždy pouze slovní, prvotní verze byla, že kompletní odměny dostaneme v květnové výplatě a nyní už jsme v srpnové a částkou rozdělenou na díly.
    Je možné se vůči tomu nějakým způsobem bránit?

    Děkuji za radu a přeji hezký den.

  9. Dobrý den, pracovala jsem 38.let v sociálních službách v přímé péči u mentálně postižených klientů. Letos od 1.března jsem odešla do starobního důchodu. Od zaměstnavatele mi bylo oznámeno, že na odměny za covid říjen 20- ůnor21 nemám nárok, protože se žádalo v březnu, a já už jsem nebyla zaměstnanec, Myslim si, že podstatné je, že jsem v tu podstatnou dobu odsloužila u covidových pacientů, a tudíž se odměny na mě vztahují. Moc prosím o vysvětlení a moc děkuji.

    • Odměny budou vyplaceny jednorázově všem poskytovatelům sociálních služeb, které podají žádost. Zřejmě si na vás nepodali žádost, není top povinnost

  10. Dobrý den, jaká je skutečná výše odměn (v hrubém a čistém) pro maximální výši. Děkuji.

    • Skutečná výše odměn je podle typu zařízení a výše požádané dotace v hrubém. V čistém vám to nikdo nespočítá,, každá má trochu jiné odvody.

  11. Dobrý den, pracovala jsem jako výchovný nepedagogický pracovník ve ZDVOP. (zařízení pro okamžitou péči) Od1.2020 do 4.6.2021 zaměstnavatel požádal o dofinancování Covid odměn v době kdy jsem tam ještě pracovala. Neboť podle prvních informací jsme na ně nedosáhli. Byly jim přiklepnuty a teď v prosinci budou vypláceny ostatním zaměstnancům.Jak zjistím jestli zaměstnavatel zažádal i za mne? Mám podezření že mi je nebude chtít vyplatit. Po telefonu mi bylo sděleno že se mne to již netýká, protože jsem od nich odešla pracovat do jiného zařízení. Děkuji za pomoc

  12. Dobrý den, Pracovala jsem od 1. 1. 2020 do 4. 6. 2021 jako výchovný nepedagogický pracovník v ZDVOP( krizové zařízení pro děti a mládež). Poté jsem přešla Pracovat do jiného zařízení v sociálních službách. Bývalý zaměstnavatel zažádal o dofinancování covid odměn protože při první vlně vyplácení to z nějakého důvodu neproběhlo. Dofinancování jim bylo schváleno a ostatní zaměstnanci je budou mít vyplaceny teď v prosinci 2021. Prosím Jak zjistím jestli zaměstnavatel zažádal o dofinancování i za mou osobu a jestli ne jestli o to může požádat můj nynější zaměstnavatel.Děkuji. Kateřina

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: