Covid odměny pro sociální služby. Kdo je dostane?

1
2114

Ministerstvo práce a sociálních věcí vypisuje dotační řízení na covidové odměny pro pracovníky v sociálních službách, sociální pracovníky, sestry a další zdravotníky v sociálních službách a ostatní zaměstnance v sociálních službách za období říjen 2020 – únor 2021. Kdo je dostane?

Odměny budou vyplaceny jednorázově všem poskytovatelům sociálních služeb, které podají žádost. O dotaci může požádat pouze ten poskytovatel sociální služby, který má oprávnění k poskytování sociálních služeb (registraci). Nezáleží na tom, zda se jedná o příspěvkovou či neziskovou/soukromou organizaci. Výše odměny se stanovuje dle pracovního úvazku u jednotlivých zaměstnanců.

Dotace není určena pro nákup služeb – tedy nelze ji například vyplatit zaměstnancům úklidové firmy, kterou si žadatel najímá apod.

V případě, že zaměstnanec v období od podání žádostí o dotaci zaměstnavatelem do vyplacení dotace na účet zaměstnavatele, rozváže pracovní poměr nebo ukončí dohodu mimo pracovní poměr, důrazně doporučujeme, aby takovémuto zaměstnanci byly při jeho odchodu odměny vyplaceny, přičemž budou dočasně pokryty z jiných zdrojů.

Základem pro výpočet dotace na jednoho zaměstnance je odměna za plný pracovní úvazek za jeden odpracovaný měsíc v období pěti měsíců od začátku října 2020 do konce února 2021. Měsíční odměna za úvazek ve výši 1,0 (plný úvazek) je stanovena jako maximální, u částečných úvazků a při odpracování pouze části měsíce se úměrně krátí. Úměrné navýšení, tj. navýšení nad 1,0 úvazku za měsíc, není v rámci základní kalkulace povoleno, nicméně lze zohlednit individuální výkon konkrétních zaměstnanců a vypočtenou odměnu upravovat v rozmezí +/- 10 %.

V případě, že zaměstnanec v uvedeném 5měsíčním období čerpal řádnou dovolenou, nebo pobíral dávky nemocenského pojištění do 30 kalendářních dnů, odměna se nekrátí.

Pokud byl zaměstnanec v uvedeném období v pracovním poměru pouze 2,5 měsíce, a byl zaměstnán na plný pracovní úvazek, žadatel požádá pouze o polovinu maximální odměny stanovené pro celé období. U jiného počtu odpracovaných měsíců se postupuje analogicky, tj. úměrně se krátí. Obdobně se postupuje u DPČ a DPP.

Vždy je nutné zachovat pravidla proporcionality a rovného odměňování. Odměnu stanoví statutární orgán konkrétního poskytovatele sociálních služeb, v souladu se zákonem č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů a dle podmínek stanovených touto výzvou.

Celá výzva ke stažení ZDE

Zdroj: MPSV

Jak to bude ve zdravotnictví? 
Odměny zajišťuje Ministerstvo zdravotnictví. Více zde.

 

1 komentář

  1. Dobrý den, chci se zeptat, p.Žitníková píše, že odměny nebudou podle úvazku ale podle odpracovaných směn a tady chápu, že i když měl někdo dovolenou nebo Pn do 30 dnů, tak se odměna nekrátí. Je to tedy podle úvazku nebo odpracovaných směn. Děkuji

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..