Neděle, 23. června 2024

Hradí rodiče pobyt v nemocnici s dítětem mladším 6 let?

Dotaz

Dobry den, mám jít se 4letým synem na pár dní do nemocnice. Domnívala jsem se, že do 6 let s ním můžu být přes noc na pokoji bez poplatku. Sestřička mi ale řekla, že bezplatně tam jsou jen kojící matky do 2 let věku dítěte. Nemocnice požaduje za moji hospitalizaci 390 Kč za den. Je možné, aby mi pobyt hradila pojišťovna?

Odpovídá Kancelář Ombudsmana pro zdraví

Podle zákona má dítě právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce v nemocnici. Ovšem jen nenaruší-li to poskytování zdravotních služeb. O přijetí rodiče s dítětem by měl rozhodnout lékař v závislosti na aktuálním stavu dítěte. Ve skutečnosti však také rozhodují provozní podmínky (kapacita lůžek) a vnitřní řád zdravotnického zařízení. Podstatné pro pobyt rodiče je však ono rozhodnutí lékaře – ať už jde o jakýkoli z výše zmíněných důvodů. Pokud tedy lékař doporučí, aby s dítětem mladším šesti let byl hospitalizován i rodič, hradí veškeré náklady na pobyt a stravu pojišťovna dítěte. Rodič přitom nemusí být umístěn přímo s dítětem na oddělení, ale může docházet třeba z ubytovacího prostoru, který je součástí některých nemocnic.
Na místě je ale rodičům připomenout, že si mohou svobodně zvolit zdravotnické zařízení, ve kterém dojde k vyšetření nebo zákroku u jejich dítěte. Samozřejmě nejde-li o zákrok akutní.
Tým Kanceláře Ombudsmana pro zdraví

Tým Kanceláře Ombudsmana pro zdraví

Dotazy můžete pokládat ZDE

DALŠÍ ČLÁNKY

2 KOMENTÁŘE

  1. Je to už přes 10 let a byla jsme v nemocnici se 7letým synem- bez keců jsem zaplatila 360 Kč za den (4 dny) a 2×120 Kč za zapsání do PC a odepsání z PC. Byla jsem s ním na pokoji.Kolegyně byly rády, že tam jsem, já byla spokojená, že tam syn není sám. Při odchodu mi kolegyně poradila, ať kontaktuji svoji zdravotní pojišťovnu, že by mi mohli něco přispět- napsala jsem žádost a napsala tam, že na očním odělení nepracují dětské sestry a nemají pooperační pokoj. Nedělala jsem si naděje, že mi něco pošlou, ale proplatili mi celou částku. Co vím, tak dětští lékaři normálně doporučují hospitalizaci s dítětem do 6 let. Hodně zdaru.

  2. Ještě mě napadlo, že když se jedená o plánovanou hospitalizaci, mohla by si maminka přinést doporučení od pediatra, že její hospitalizace společně s dítětem je nutná. Pak by přijímající lékař měl k tomu přihlédnout.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: