Neděle, 23. června 2024

Jaké sestry potřebuje české zdravotnictví?

MZ pořádá v březnu konferenci s panelovou diskusí na téma Jaké sestry potřebuje české zdravotnictví? Diskutovat nad tématem současného vzdělávání všeobecných sester v České republice a tím spojenou rolí sestry budou: Tajemník EFN Paul De Raeve, Brusel, hlavní sestra MZ Polské republiky Dr. Beata Cholewka, hlavní sestra MZČR Mgr. Alena Šmídová,  zástupce České asociace sester, zástupce České lékařské komory, zástupce Zdravotního výboru Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR, zástupce MŠMT, zástupce SZŠ, VOZŠ a VŠ.

No nepozvali mě, tak se vyjádřím tady. Podle mě potřebuje české zdravotnictví:

 1. Sestru chytrou, vzdělanou a se zájmem o profesi
  Sestru, která vystuduje kvalitní vzdělávací program na výběrové škole, projde kvalitní praxí a budou ji učit odborníci. Sestru, kterou těší její práce, stále ji zajímají novinky v oboru, a nedělá svoji profesi jen proto, že nic jiného neumí. Sestru, která má možnost sbírat zkušenosti na stážích v jiných zařízeních nebo třeba v zahraničí, odkud se ráda vrátí domů. Sestru, které si lékaři váží pro její schopnosti a erudici. Sestru, kterou bude zaměstnavatel posílat na potřebná školení, aniž by si je musela hradit z vlastní kapsy.
 2. Sestru dobře zaučenou při nástupní praxi a informovanou
  Cituji komentář z facebooku: „Před týdnem jsem nastoupila do nemocnice na oddělení. Do dneška vůbec nevím, kdo je moje školitelka. Když jsem se na tohle ptala vrchní, tak ta mi odpověděla, že je rozdíl mezi školou a realitou.“
  Ráda bych sestru, která ví, koho se má ptát, když si není něčím jistá. Ráda bych sestru, která když položí nadřízeným konkrétní dotaz, dostane konkrétní odpověď a nikoli odpověď ironickou nebo žádnou.
 3. Sestru zdravou
  Sestru, která nechodí do práce s rýmou a kašlem či ortézou na noze nebo bolavými zády, protože když si vezme neschopenku:
  a) všichni padají na hubu, protože nemá kdo sloužit
  b) chybí jí peníze
  c) oboje dohromady
  Sestru, která se může v práci v pravidelných intervalech napít a kulturně najíst – během přestávky si odejít na oběd do jídelny, či si v příjemné denní místnosti pro personál ohřát něco svého.
 4. Sestru vybavenou dostatkem pomůcek
  Sestru, která nemusí přemýšlet, zda dá pacientovi novou náplast, protože fasují krabičku na týden.
 5. Sestru odpočinutou
  Sestru, kterou nevidím v práci dva celé dny, jednu celou noc a po jednom dni volna zase celý den.
  Sestru, která má na starosti právě tolik pacientů, kolik je únosné vzhledem k jejich stavu – počet sester na počet lůžek je nanic, když nezohledníme, kdo na tom lůžku leží.
  Sestru, která má k dispozici dostatek pomocného personálu (aby se nezdržovala povlékáním lůžek a desinfikováním skříní) a případně další odborníky (fyzioterapeuty, nutriční terapeuty).
  Sestru, která má čas na svoje koníčky a může si v klidu naplánovat sobotní výlet s rodinou, aniž by ještě v pátek večer musela řešit, jestli nebude muset v sobotu do práce. Sestru, která má i po směně dost času a energie s napsání úkolů s dětmi nebo přečtení pěkné knížky.
 6. Sestru kolegiální
  Sestru, která je oblíbená v pracovním kolektivu, umí kolegyním poradit, respektuje ostatní, a zároveň je sama respektovanou členkou týmu, ať již to je sestra řadová nebo sestra vrchní.
 7. Sestru finančně zajištěnou
  Sestru, která má za svoji náročnou práci odpovídající finanční ohodnocení, a osobní hodnocení závislé na vykonané práci, nikoli na míře rektálního alpinismu.
 8. Sestru vlídnou a laskavou
  Sestra stabilně nevlídná a nelaskavá nemá mezi pacienty co dělat. Na druhou stranu nevím, zda je v lidských silách udržet si dlouhodobě vlídnost a laskavost v situaci, kdy člověk lítá dvanáct hodin tu s infúzí, tu s hadrem, a polovinu z té doby se zabývá věcmi, které by správně měl řešit někdo jiný.

A jakou sestru chcete Vy?

Lenka Šnajdrová, www.osetrovatelstvi.info

Předchozí článekPracovní úraz
Další článekMzdy sester v neziskovce

DALŠÍ ČLÁNKY

30 KOMENTÁŘE

 1. Sestru, která místo papírování a vzdělávání se, sbíráním kreditů za své peníze a ve svém volně,má čas na pacienta.Zrušte ty nesmyslné ošetřovatelské plány,sesterské diagnózy – lékaři se z nich smějí.Zrušte sbírání kreditů a placení za ně.Vzdělávejte sestry,ale ne na úkor jejich volného času, který mají věnovat rodině a sobě.Pak budete mít sestry odpočinuté,usměvavé a vstřícné.

  • Je to pravda, v práci člověk píše jenom papíry-sesterskou dokumentaci ap. Lékař se do toho nikdy nepodívá, jen se zeptá, když si člověk dovolí říct: že je to v sesterské dokumentaci – odpověď si jistě dovedete představit. Poslední dobou se mi několikrát stalo, že pro náročnost práce jsem musela zůstat i po pracovní době a dokumentaci dopsat.

 2. Ideální sestra je 25 let stará, má vysokou školu, má praxi, nástupní plat 15tis,. bezdětná, ochotná sloužit víkendy, noční, svobodná-pravděpodobně děti ani neplánuje, ve volném čase chodí na školení za vlastní peníze, kde sbírá body, aby mohla být akreditovanou sestrou.

 3. Měřil někdo,kolik toho za 12 hod.prac.směnu sestra nebo sanitářka nachodí? Měřeno krokoměrem 13 km.Ano,je to tak.Chtěla bych vidět člověka,který by si to šel se zdr.personálem vyměnit.A to tady neudávám další a další věci,které všichni znáte..

   • hm,,nemyslím ,,že by si tu někdo stěžoval,,,,ale to je realita,,,no ale vy jistě zachranujete denně lidské životy a určitě dbáte o jejich zdraví s velkým přehledem,,,že????

   • Hm,ve fabrice při 12hod směně když navážím(paleťakem) kusy na balení ujdu celkem 23km tak nevím na co si kdo může stěžovat každa práce ma něco . Stačí si toho vyzkoušet více

    • Mno ale když naložíte na paleťák jiné zboží, tak určitě neohrožujete nikoho na zdraví, jako sestra, která omylem podá jiný lék, protože během těch 131 km musí obstarat 20 lidí a vyplnit stohy nesmyslných papírů!

     • krome toho vseho co jste tady uz napsali, si ten kdo dela v „gastronomii“ (asi cisnik) a s paletakem tezko musi delat vysokou a platit si dalsi vzdelavani z vlastni kapsy…

 4. Je smutné, že tam budou lidi, kteří neznají praxi neboť v ní nejsou. Mluvit o něčem, co neznám z „každodenní“ práce je o ničem. Každá hlavní či vrchní ( ev. současnou mluvou – náměstkyně pro ošetřovat. péči ) by si měla odsloužit pár služeb do roka na oddělení, možná by se přiblížila se svými názory sestrám z praxe. Když tam bude jednat za sestry paní, která dělá ředitelku nemocnice a sesterskou praxi ne, nepřijde mně to smysluplné.
  Jinak Lenko, na Tvoji otázku mě první napadla odpověď – JAKÉKOLIV. Vím, že je to smutné, ale bohužel realita v mnohých nemocnicích je taková, že se zavírají oddělení pro nedostatek sester. Jinak Tvoje shrnutí považují za excelentní a nezbývá mně než souhlasit.
  Nedávno se zde objevil článek o počtu vycházejících sester ze škol loni a před 20 lety, jen podivný člověk mohl naplánovat vzdělání sester a myslet, že jich bude dost.

 5. naprosto souhlasím s Emily.. a k bodu 6 jsou i sestry které si hrají jako na neco víš ne ž ostatní a přitom o odbornosti ví prd a ani nechtejí se ani vzdelávat a fungovat pro lidičky a být dobrá pro celý team zdravotníků..ano tuto profesi by meli pouze ti co to chtejí delat hlavně srdcem nebot pak jde všechno líp.

 6. A taky sestru, která vykonává pouze svoji práci a ne práci lékařů.. A aby si konečně všichni uvědomili, že jsou dohromady tým, který má spolupracovat a ne, aby si lékaři dokazovali svoji nadřazenost!

 7. Castecne souhlasim,ale mel by se brat ohled i na dalsi zamenstnance jako jsou sanitari a osetrovatele.Ty po pravde nemaji vubec cas na jidlo a piti,ani si nachvilku sednou a vydechnout.Vsechno se toci jen kolem sester.Pracuji jako sanitarka protoze jsem neuspela u zprominutim debilni statni maturity z matematiky.Co kdyby nase vlada vyresila i tenhle problem,je cim dal tim min sester a to jen kvuli statni maturite.Moje vrchni sestra nadava,ze studentka co ukoncila 4.rocniky zdravky a nemuze delat zdravotnickeho asistenta kvuli statni maturite z matiky je desne…Nas stat je smesny.Zkuste vyresit i tohle

  • Milá Kateřino, až bude mít sestra kolem sebe DOSTATEK pomocného personálu, tedy ne žádnou nebo jednu ošetřovatelku, ale dvě ošetřovatelky a sanitáře, tak ti budou mít taky čas…

  • pardon ? ale většinou sanitárky vidím sedět v jejich kutlochu a nic nedělat.. omlouvám se, jestli vám křivdím, ale většinou je to tak, i když je asi rozdíl když to dělá někdo kdo chtěl dělat sestru a dělá to pořádně.., a někdo kdo to dělá jen protože musí..

   • ahojky, to ja také,….a pořád mi oznamují,že už mají všechno udělané,tak proč by si nedali cigaretku a kafíčko??? Oni jsou tí chytrí, kteří stíhají a já neschopná,když to nestíham..A že je půlka pacientů pokálená, nebo pomočená??? no ……vždyt je tam diplomka,která nemá co na práci a jenom sedí u počítače……

  • S vaším názorem na státní maturitu rozhodně nesouhlasím a to z několika důvodů. Maturita je pro sesterské vzdělání nutná, bez ní se na vysokou dá těžko jít.. za druhé maturita musí mít nějakou úroveň, jinak by neměla žádný význam, pak by ji mohl mít s prominutím každý blbec. A i tak si nemyslím, že by byla nějak těžká.. a potom nikdo vás nenutil k maturitě z matematiky, mohla jste si zvolit cizí jazyk.. další věc je, že když už je teda požadováná maturita z matematiky nebo jazyka, tak by střední škola měla poskytovat takové vzdělání, aby své studenty na tu maturitu připravila, což tak v mnohých případech nefunguje

 8. Zdravím a souhlasím v každém bodě. Máte někdo tušení kdy a kde se tato konference koná a jak se na ni dostat? Zlata

 9. Vážené kolegyně a kolegové. Pracuji více jak deset let jako sanitář. Nyní pracuji na Emergency. Po přečtení článku musím říct že souhlasím se všemi body výše uvedenými. Ale mám pocit že se zde a nejenom zde řeší pouze situace sester a lékařů. Ze své pozice by mě velmi zajímalo kdy konečně začne někdo řešit i situaci pomocného NLZP. Z vlastní zkušenosti vím že pokud má vše fungovat tak jak má je potřeba aby celý team byl sehraný a hlavně schopný. Lékařem počínaje,sanitářem konče. Většinou je to tak že na jídlo zbývá jen myšlenka a WC je luxus. Sestry s praxí jsou potřeba a zároveň nutnost,ovšem pokud to jsou sestry neschopné se bez pomocného personálu i jen prodrbat na hlavě a zároveň se i neumí chovat jak k podřízenému personálu a ani k pacientum,tak takové jsou v této oblasti úplně K ničemu. Viz dobrá polovina nově příchozích sester. Dle mého názoru takový člověk nemá ve zdravotnictví co dělat. Vím sám že toto odvětví je složité a těžké ale také by mělo být ohodnocené… Však nebýt prescasu a pohotovostí navíc tak beru míň než uklízečka…Toť můj názor na věc…A teď kamenujte…

  • Proč bychom vás kamenovali? Máte pravdu. Já už jsem o nedostatku pomocného personálu psala: http://www.tribune.cz/clanek/35098-situace-neni-alarmujici-protoze-sestra-dela-za-dva.

   Tato konference se týkala sester, proto je článek o sestrách, nicméně zazněla tam i potřeb multidiciplinárních týmů. Ale jako první musíme k lůžku dostat sestry. Že jsou mezi námi sestry špatné, to víme také, ale když je propustíte, nebude tam nikdo. V okamžiku dostatku si samozřejmě bude možné vybírat. Teď nemůžete sestře pohrozit ani odebráním osobního, protože skoro žádné nemá.

  • Ahojky, Petře….tak to máš smůlu,….víš, naši sanitáři maju docela príma práci…..Kouřej když maji ustláno, kouřej když maji pouzu,protože lidi mají polední klid a jsou ,nebo měli by být ,na lůžkach….a také mají pauzu, protože je tam přece Diska…….Vážim si práci NZP a také ocenuji ,tvou snahu napsat o své skušenosti. To jenom aby jsi vědel,že i u NZP se nájdou flákači….

 10. A co téma nesmyslný zdravotnický asistent a ne zdravotní sestra s maturitou,jak to bylo dříve…

 11. Super seznam, a to mám jako splňovat všechno po 15-ti letech ve zdravotnictví, dobrý vtip. V současnosti splňuji body 1,2,8. Když jsem nastoupila do zdravotnictví, splňovala jsem ještě bod 3 a 5, toho jsem se ale rychle zbavila, co jsem začala dělat otroka. Pochopila jsem, že jsem nevyhovující. V našem zdravotnictví je mobbing společenskou kulturní činností, proto nejsem kolegiální, Dostatek pomůcek nemám ,musela bych je koupit ze svého platu a to jsem ráda, že zaplatím bydlení.Odpočatá? Cháchá, kdy mám jako odpočívat..co je dovolená? Při té stihnu maximálně dodělat to, co kvůli otročině nezvládám. A když se mi náhodou povede se dát o dovolené dohromady, že začnu mít chuť dělat něco pro sebe,dovolená končí a musím do práce.Jsem vyřízená z práce na směny, nebaví mě sloužit 6 12.ti hodinových směn za sebou a nemoct se bránit, protože ta 4,5, a 6 služba už je v dalším kalendářním týdnu. A po práci jsem ráda, že žiju, protože 12 hodin (i 8 hodin,nebo 6) je opravdu dlouhá doba na to, aby tam člověk vydržel bez jídla a bez pauzy a opravdu nemám sílu, abych chodila ještě někam běhat, když jsem celý den vlastně nic nejedla.. Že je mi zle z hypoglyk. nikoho nezajímá, ještě mě pokárají, že jsem nevyhovující kus, že si stěžuju. Finančně zajištěná- no pardon, ale to přece není možné. Zkoušela jsem k otročině brigádu,ale to se nadalo- radši budu 14 dní na suchých rohlíkách, a nebudu chodit k zubaři, než abych někde zkolabovala.
  Popravdě, bod 3 mě mrzí, že nesplňuji. Pracuji v otročině 15 let. Z toho tahání lidí mám zničená nejen záda, ale i ruce, nohy, prostě všechny klouby. Mám potíže se postarat sama o sebe kvůli bolestem…nejlepší je se nadopovat analgetikama a pak jít zase do práce, protože se nehodí jít s takovou blbostí na PN, je to známka slaboty a to otročina nechce.Jsem mladá, je mi 34 let, mám potíže zvednout prázdý talíř bez bolesti, všechno je to z toho tahání 120 kilových lidí. Rozpadám se za živa.Kdo mi to uzná? Nikdo! Jsem zralá na důchod…Díky burn-out syndromu nemohu téměř spát, když to řeknu lékaři, řekne mi, že to má taky a neřeší to. Nemám ráda oblast otročiny.
  Jak jsem řekla, zatím splňuji ještě body 1,2,8. Je otázka času, kdy i tohle skončí a už budu řešit jen to, jak jsem si během otročiny zničila život a zdraví a budu to nenávidět. do důchodu daleko…ještě 30 let se mám ničit? To přece nejde, jsem vyřízená po 15.ti…Teda já nevím, ale na zničené zdraví jsem opravdu moc mladá.Nedokážu si představit, že to v těchto podmínkách ještě zvládnu.Pravděpodobně nejlepší řešení je odejít do zahraničí na menší úvazek než plný, mít dobrou lékařskou péči,lepší plat, moct si dovolit dovolenou, zubaře, cítit uznání. Tady se na nás jen řve a kope se do nás. Jsme člověk, živý, proč mi otročina odebírá základní lidská práva?

 12. pracuji ve zdravotníctví více než 32 let,…..Absolvoval jsem SZŠ s maturitou, pk to bylo PSS.geriatrie, pak PSS -intenzívní péče,……a najednou byla tady : povnná ,,REGISTRACE!!!!!,, tak jsem se zaregistrovala-již 3 registrace,..vzdělávaní na své náklady, ve svém volnu. A jěšte mě čeká dodělat certifikovaný kurz…pracuji na psychiatri ,a nemám PSS ve psych. tak proto ten kurz. ..A co dělám ted??? Pracuji v PN jako sestra v turnusu,….na geriatrii……a krom vypisování papíru, hodnocení ošetř.dg ,podávaní stravy- porcování dle diet.,následné krmení a dokrmování…hlídaní pitního režim…….jěšte provádim : osobní hygienu, včetně výměny pokálených kalhotek, provádim celkovou koupel a ošetření dekubitů, včetně převazu a polohování….Sme tým : SZP + 2 x sanitář/ka….na 30 lid s dg.Alzheimerová a jiná demence….pracujeme společně,jenom já jako registrovaná sestramá více povinnosti…NZP je pod mým dohledem..a t.z. čo si neudělám sama …tak to nění uděláno…..NZP má své docela nenáročné pracovné povinnosti a skoro .nebo žádne kompetence. Zdravotní asistentka, nebo asistent je kompetentný/á na odděl.alespon změřit fyz funkce,provádet jednoduché ošetření, aplikova inj s.c včetně insulínu, porcovat a podávat jídlo podle diet……….není to o vzdělání, jeto o kompetencích. Nestěžuji si ,svojí práci miluji, jenom si občas posteskám n adobu dávno minulov.kdy sestra byla většinou u lůžka pacienta a nelítala od pacienta k počítači,pak k jídlu,a do koupelni…..no jo ,kde pak ty časy jsou??

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: