Dotaz
Dobrý den, jsme obecně prospěšná společnost a zaměstnáváme všeobecné sestry a pracovníky sociální služby. Můžete mi prosím sdělit jak se orientovat v odměňování a výši příplatku, když naše paní ředitelka stanovuje platy podle svého uvážení. Týká se 5% navýšení i takových organizací jako jsme my? Jak se bránit?
Děkuji
Odpovídá Kancelář Ombudsmana pro zdraví
Zaměstnanci obecně prospěšné společnosti jsou v souladu se zákoníkem práce odměňováni mzdou. Plat dostávají pouze zaměstnanci subjektů, které jsou zákoníkem práce stanoveny a obecně prospěšné společnosti do této skupiny nepatří. Mzda je sjednávána v kolektivní smlouvě, pracovní nebo jiné smlouvě, popřípadě ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem. Prioritu zákoník práce nestanoví, ale rozhodně budí být při stanovení mzdy respektována všechna pravidla jím stanovená.
Zákoník práce garantuje zaměstnancům základní příplatky (práce přes čas, práce o víkendu, ve svátek, noční práce apod.), u nichž vymezuje pouze jejich minimální výši s tím, že v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpise mohou být tyto základní sazby navýšeny.
Vedle zákonem garantovaných příplatků lze v kolektivní smlouvě dohodnout (stanovit ve vnitřním předpise) jakékoliv další příplatky ke mzdě (např. příplatek za znalost cizích jazyků, za práci ve výškách, příplatky za směnnost, za vedení, zastupování atd.)
V případě, že zjistíte, že mzda je vyplácena v rozporu se zákonem, můžete se obrátit s podnětem na Státní úřad inspekce práce.
Kancelář Ombudsmana pro zdraví se specializuje na zdravotnické právo, nicméně o navyšování mezd a platů se od ledna se hodně hovořilo a různé články v médiích informovaly o tom, že se na obecně prospěšné společnosti nevztahuje. Přesto však řada z nich informovala o tom, že svým zaměstnancům přidá.
Tým Kanceláře Ombudsmana pro zdraví
Dotazy můžete pokládat ZDE