Jsem sestra s maturitou! Musím studovat na VŠ?

2
760

I po 11 letech platnosti zákona o nelékařských zdravotnických povoláních se bohužel setkáváme s dotazy, zda sestra s dvacetiletou praxí musí absolvovat vysokoškolské nebo vyšší odborné studium, aby mohla dále pracovat jako sestra, aby se mohla registrovat či aby měla vyšší kompetence. Znovu a znovu odpovídáme – NEMUSÍ. Sestra, která nastoupila do 1. ročníku SZŠ nejpozději ve školním roce 2003/2004, případně vystudovala obory uvedené níže, je VŠEOBECNÁ SESTRA. Naprosto stejná, s nárokem na naprosto stejné kompetence a platové zařazení jako sestra s vysokou školou či s VOŠ.

Dotyčná sestra samozřejmě může studovat na VOŠ či VŠ, ale kvalifikaci si tím nezvýší. Kvalifikaci je možné si prohloubit, případně zvýšit specializačním vzděláváním (bývalé PSS) nebo studiem navazujícího magisterského programu. Magisterské programy na vysokých školách lze studovat po předchozím absolvování bakalářského stupně vzdělání, to znamená, že z VOŠ do magisterského studia nemůžete.

V médiích, v diskusích, a bohužel i od oficiálních činitelů se občas ozve, že sestra s maturitou nemůže pracovat samostatně. To je samozřejmě nesmysl, sestra s maturitou (doplňuji po registraci) pracovat samostatně může. Ten, kdo nemůže úplně samostatně pracovat, je absolvent SZŠ s nástupem do 1. ročníku od školního roku  2004/2005, ale ten není sestra, nýbrž zdravotnický asistent. Ani zdravotnický asistent nemusí studovat na VŠ. Jako zdravotnický asistent může nastoupit do zaměstnání (bohužel ne všude je chtějí a ne všude je správně zařadí do týmu). Chce-li být zdravotnický asistent sestrou, pak musí vystudovat VOŠ či VŠ. Kvalifikaci si ovšem také nezvyšuje, ale mění na jinou.
 
STÁHNĚTE SI zákon 96/2004 S, o nelékařských zdravotnických povoláních. Odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry je v § 5
 


 
STÁHNĚTE SI obrázek k vytištění
 

 
vzdelaní

Lenka Šnajdrová pro www.osetrovatelstvi.info

2 KOMENTÁŘE

  1. já bych to jen malilinko doplnila. Sestra s maturitou (nikoli ZA s maturitou) může pracovat samostatně, pokud má platnou registraci. Pokud si ji neobnovila, nezaregistrovala se (přichází z jiného oboru, z MD apod), musí ji nejdřív získat, aby mohla pracovat samostatně. A v průběhu adaptačního procesu také musí pracovat pod dozorem. S tím nemá vzdělání nic společného.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..