Neděle, 21. dubna 2024

Kredity za vzdělávání a registrace v Brně už neexistují!

Novelou zákona 96/2004 Sb. skončila k 1. 9. 2017 registrace sester a dalších nelékařských zdravotnických pracovníků (dále jen NelZP)  u NCONZO navázaná na celoživotní vzdělávání formou kreditního systému. To znamená žádné sbírání kreditů a žádné posílání žádosti o vydání nebo prodloužení registrace „do Brna“.

Osvědčení k výkonu povolání bez odborného dohledu (to, čemu se lidově říkalo „registrace“)

Neexistuje. V případě, že ho po vás někde chtějí – při nástupu do zaměstnání nebo je uvedeno přímo v požadavcích v inzerátu jako podmínka či výhoda přijetí, udělali soudruzi v NDR někde chybu. 

 1. Neexistuje zákon, podle kterého by museli NelZP získat nebo si prodloužit osvědčení k výkonu povolání bez odborného dohledu
 2. Neexistuje zákon, podle kterého by se museli NelZP prokazovat osvědčením k výkonu povolání bez odborného dohledu, aby mohli pracovat bez odborného dohledu.
 3. Žádné osvědčení k výkonu povolání bez odborného dohledu vám nikdo nevydá, a ani ho na nic nepotřebujete. V případě, že ho doma ještě máte, můžete si ho z nostalgie schovat.
 4. Rovněž byla zrušena věta, že  – zdravotnický pracovník, který získal osvědčení, může ke svému označení odbornosti připojit též označení „Registrovaný/á“.  – Žádná „registrovaná sestra“ nebo třeba „registrovaný nutriční terapeut“, tedy nemá legislativní oporu.

Kredity za celoživotní vzdělávání 

Legislativně neexistují.

 1. Neexistuje zákon/vyhláška, která by stanovovala počet kreditů za určitou vzdělávací akci pro NelZP
 2. Neexistuje zákon/vyhláška, podle které by museli NelZP získat určitý počet kreditů za nějaké časové období.
 3. Neexistuje zákon/vyhláška, podle které by museli pořadatelé vzdělávacích akcí předem požádat profesní organizaci (např. ČAS, POUZP) o zařazení akce do celoživotního vzdělávání.
 4. Zaměstnavatelé si mohou vnitřním předpisem stanovit nějaký „svůj vlastní“ kreditní systém, nicméně je platný pouze v tom daném zařízení.
 5. Celoživotní vzdělávání je povinné a vyšle-li zaměstnavatel zaměstnance  na seminář/konferenci, ten je povinen se účastnit. Zaměstnavatel je povinen školení uhradit a pak může vyžadovat potvrzení o účasti a informace z akce.
 6. Zaměstnanec může chodit na školení i za své peníze a ve svém volnu, ale pak do toho zaměstnavateli nic není.
 7. Jdete-li se vzdělávat, pořadatel vám MUSÍ automaticky vystavit potvrzení o účasti. To si schovejte, je to doklad o tom, že se vzděláváte.
 8. Pozor – neplést s ETCS kredity v rámci studia na vysoké škole, ty stále existují.

Registrace

Existuje v jiné podobě

 1. Dosavadní registrace v Brně (Registr nelékařských zdravotnických pracovníků způsobilých k výkonu povolání bez odborného dohledu) byl zrušen.  Data z něj byla převedena do Národního registru zdravotnických pracovníků. Kdo někdy měl „osvědčení k výkonu povolání bez odborného dohledu“, tak už je v Národním registru zapsán.
 2. Do Národního registru zapisují primárně vzdělavatelé a zaměstnavatelé a některé další subjekty, dalším krokem bude zpřístupnění registru samotným NeLZP, aby si mohli zkontrolovat údaje o nich vedené. Takže ještě neplašte, že ten přístup nemáte. Budete si o něj muset pravděpodobně požádat a až to přijde, tak se to dozvíte z webu MZ. (Pozn. požádat dle informací na webu Národního registru ZP už lze)
 3. Tato „nová registrace“ je prostý zápis. Nebudete za něj nic platit a nepotřebujete mít žádné kredity, aby vás tam zapsali.

Příklady: 

 • Sestra Nováková byla vedena v starém registru v Brně. Její data jsou převedena do nového registru a její zaměstnavatel je tam nyní potvrdí.
 • Sestra Vomáčková šla po absolvování VŠ prodávat do galanterie a registraci v Brně nikdy neměla. V novém registru tedy zapsána není. Jestliže se vrátí do zdravotnictví, do registru ji zapíše její nový zaměstnavatel.
 • Sestra Horáková je čerstvá absolventka VŠ. Do registru ji zapíše pravděpodobně vysoká škola, na které získala kvalifikaci. Jestliže sestra Horáková nastoupí do zdravotnictví, její nový zaměstnavatel v registru potvrdí první zaměstnání.

Změna je život a současný stav se může změnit. V tom případě budou informace jako vždycky opět tady.

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

Zdroje

 • § 76 a § 77 Zákona o zdravotních službách 372/2011 Sb. v aktuálním znění
 • Zákon 96/2004 v aktuálním znění

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky