Sobota, 27. července 2024

Sestra píše ministrovi zdravotnictví

Otevřený dopis pro MZ

Vážený pane ministře,

stále jsem otálela Vám toto sdělení napsat, ale asi je už čas.
Vystudovala jsem SZŠ (všeobecná sestra), Bc. na 2. LF (všeobecná sestra) a Mgr. na 1. LF (specializace v anesteziologii resuscitaci a intenzívní péči). Obě fakulty denní studium při plném úvazku v práci, protože tehdy nebyla jiná možnost. Na dálkové studium musel mít člověk tehdy odpracované roky.

Po téměř 9-ti letech práce v intenzívní a resuscitační péči jsem se rozhodla zkusit práci v zahraničí jako sestra. Po 2 a půl letech v UK jsem se vrátila do ČR (naše země je krásná a doma je prostě doma) s tím, že se už zkusím usadit a budu si šetřit na byt. Po půl roce práce u praktického lékaře jsem zjistila, že v Praze vůbec nic po zaplacení všeho neušetřím, a že takto by to nešlo. A že pokud chci mít jednou dítě a věnovat se mu, musím znovu odletět pryč. Ač jsem už nikdy nechtěla dělat na směny, tak kvůli penězům odlétám teď v červenci do Saúdské Arábie, abych si vydělala na byt a dokázala tu pak žít bez toho, aniž bych se pro vlastní bydlení udřela k smrti, nebo si své zdraví nadobro zničila.

Jsem velmi aktivní, svou práci miluji a stále se vzdělávám, ale abych byla upřímná, zřejmě se ani po návratu z ciziny do našeho zdravotnictví už nevrátím, pokud nedojde k zásadním změnám a to nejen platovým, ale také těch, kdy zaměstnavatel dodržuje zákoník práce a nedochází k obrovskému překračování kompetenci zdravotníků. Od té doby, co jsem poznala zahraniční systém zdravotnictví, se do toho u nás nedokážu vrátit. Za prvé mi ten zahraniční přijde mnohem bezpečnější jak pro pacienta, tak pro nás, a za druhé pracovní podmínky zaměstnanců jsou nesrovnatelné. A to jsem pracovala 6 let ve FN Motol + 3,5 roku Na Homolce.

Považuji za klíč k úspěchu, aby na vedoucích postech seděli lidé skutečně k tomu kvalifikovaní, mající navíc nějaké osobní předpoklady pro vykonávání vedoucí profese. Zejména, co se znalosti psychologie, komunikace a managementu týká. Protože dokud na vyšších postech budou sedět nekompetentní ovlivnitelné osoby, toto se nikdy nespraví.

Bylo by výhodné sjednotit základní dokumentaci a postupy v rámci nemocnic a umožnit sestrám přesčasy dle jejich výběru (jiné nemocnice + oddělení) za velké příplatky, jako je tomu v UK i jinde ve světě. Existuje systém, kde se sestry, co stojí o přesčasy, zaregistruji a vidí, na který den a kam hledají sestru a mohou tam přijít vypomoci za 100-150% placený přesčas. Přihlašují se na dálku. Toto je mnohem větší motivace, neboť sestra dostává nejlehčího pacienta (oddělení nezná) + má za to slušně zaplaceno. Proto si přesčasy jinde berou rády a tím systém drží. V neposlední řadě se vyventilují na jiném oddělení, což také pomáhá (příjemná změna). Sestry tam nesmějí mít psané služby automaticky do přesčasů!!!

Dále má sestra v UK až 7 týdnů dovolené. Podobně je tomu v Saúdské Arábii a jiných státech. Pro tuto profesi je 4-5 týdnů prostě málo. Došla jsem k závěru, že při práci v zahraničí si užiji své rodiny daleko více (díky dovolené + bezproblémovým požadavkům na dny volna před a po ní), než kdybych zůstala tady. Zajímavé pro Vás může být i to, že jsem dala přednost nemocnici, která nabízí cca o 30 tis. měsíčně méně, než ostatní nemocnice, ale na rozdíl od nich má 54 dní dovolené. Dále mají např. zdravotníci pracující v UK v NHS nejvýhodnější penzijní pojištění ze všech profesí (pilíř).

Výstavba služebních bytů, které např. po odpracování 20-ti let ve zdravotnictví přejdou automaticky do osobního vlastnictví, aby měl člověk na stará kolena za tu dřinu + zdrav. rizika alespoň kde bydlet, by taky nemusela být špatná.

Je prostě strašné, když děláte 200 hodin týdně měsíčně ve dne v noci, abyste si dopřál vlastní bydlení, které si vlastně ani neužijete, abyste ho mohl zaplatit. Děti pak často ani nemáte, nebo máte a nevidíte je. A tak se nám množí populace se simplexním myšlením, která nepřemýšlí nad otázkami bydlení a zajištění dítěte a obírá pak stát o dávky a různé jiné příspěvky.

Prosím, podpořte populaci, která by se ráda rozmnožovala, ale nemůže, protože si uvědomuje, jak náročné je přivést dneska dítě na svět za předpokladu, že mu chce dopřát život bez bídy a slušné vzdělaní. Pokud neuděláte něco s touto zátěží, sestry ani lékaři prostě nebudou.

Už jen na okraj…

Vyzkoušela jsem si teď práci rok v ambulanci na ranní směny a řeknu Vám, že zlaté směny. V ambulantním provozu jsou pacienti mnohem agresivnější, než je tomu na lůžkách, a práce je příšerné psychicky náročná. Kdybych tam nepracovala, nevěřila bych. Nedělejte proto moc velké rozdíly mezi lůžky a ambulantním sektorem, nemuselo by se to vyplatit.

Z práce často (ať je to ambulance nebo lůžka) neodejdete včas, protože zdravotnictví není prostě restaurace ani obchod, abyste končil úderem hodiny, kdy máte mít padla. Co s pacientem, který přiběhne 5 min před koncem pracovní doby a není v dobrém stavu? Vyhodíte ho? Co s pacientem např. po operaci srdce, který se 15 min před střídáním služby najednou zastaví, začíná se kolem něj lítat, resuscitovat a musí se revidovat přímo na oddělení? Zdravotníci nemůžou říct sorry, ale já už mam padla, nebudu resuscitovat. A věřte mi, že to není jen resuscitace. I úrazy a příjmy chodí neplánované, a ne vždy má sestra při výměně služby 20 min na předání pacienta (když se kolem něj běhá). A bez předávky domu odejít prostě nemůže. Teď si představte, že na Vás po práci čeká přítelkyně. Máte s ní jít do divadla, na které jste dlouho sháněli lístky, a kvůli tomuto divadlo nestihnete. Nebo děti, kterým jste slíbil, že je konečně večer uložíte. Osobní život jde úplně do háje, čímž stoupá riziko syndromu vyhoření atd. A to nemluvím o různých bakteriích, virech, nozokomiálních nákazách, které si pak nosíme domů. Celkově je v této profesi velké riziko infekce, kterému jsme denně vystavováni.

Věřím, že se zamyslíte a uděláte to nejlepší ve snaze udržet naše zdravotnictví a zajistit tak dostupnost zdravotní péče pro nás pro všechny.

Přeji Vám příjemný zbytek dne

Mgr. Hana Buriánková

Na vědomí
Premiér Andrej Babiš
Předsedkyně OSZ ČMKOS Dagmar Žitníková

DALŠÍ ČLÁNKY

32 KOMENTÁŘE

  1. .Silný, pravdivý článek. A služebné byty by byli výhodou, Nemocnice by si tak stabilizovali personál.

  2. Smutné ač pravdivé. Já bych k tomu připojila i sociální služby,pečovatelky v přímé péči u lůžka. Nároky čím dál větší,platy mizerné. Za nástupní plat kolem 13000 hr. se mladí opravdu nepohrnou 😒😒

    • Ale pokud vím tak pracovník v přímo obslužné péči v soc. službách si může vydělat daleko více než sanitářka v nemocnici, podmínkou je zřejmě pracovat jako klíčový pracovník klientů a zpracovávat plány a čistá měsíční mzda může být okolo 20. 000,- Kč. Pokud porovnáme takového pracovníka, kterému stačí základní vzdělání a 160 hodinový kurz s nastupující sestrou po několika letech studia???!!!
      Nechám na každém ať si udělá vlastní názor, zda je to fér!

      Pravdou je, že i tato profese je velmi fyzicky i psychicky náročná a záslužná.

  3. Moc děkuji za tento Váš dopis!
    Mluvíte mi ze srdce. To co se nyní ve zdravotnictví plánuje a děje, stejně jako několik dřívějších ojedinělých výstřelů ke zlepšení stavu, nic moc nezachrání a za 2 – 3 roky ve zdravotnictví nebude nikdo pracovat. Po 30 letech ve zdravotnictví a sociální péči jako sestra u lůžka ve směnách, vedoucí pracovník i sestra na ambulanci, je mi z nynějšího „kádrování“ moc úzko. Nepřinese to nic dobrého, pouze rozkoly mezi lidmi. Zdravotníci toho již mají dost, slouží na pokraji svých posledních sil, mnozí vyhořelí, ale co dělat, když péči musíte zajistit. Vše pro pacienta. A kde se ztratil ten zdravotník – sestra, sanitář/ka a ostatní. Dokud se nezhroutí, systém je bude ždímat. Mladí to bohužel vidí a nechtějí tak pracovat a žít, chtějí si užívat a proto po škole jdou raději do zahraničí a do provozu minimum jedinců. Zvýšené počty studentů nás nezachrání.

    PANE MINISTŘE A PANE PREMIÉRE, PROSÍM VÁS, VZBUĎTE SE A ČIŇTE!!! ZA CHVÍLI BUDE POZDĚ.

    Ještě jednou mé velké poděkování paní magistře Buriánkové za dopis. Děkuji!

  4. Nádherně napsáno a shrnuto. Lépe to snad ani napsat a vyjádřit nelze. Tento článek/dopis by se měl všude prezentovat … Je vidět, že paní magistra má opravdu všeobecný rozhled a zkušenosti ve zdravotnictví. Jsem rád, že se paní magistra odhodlala a vytvořila takto nádherně výstižný dopis … Děkuji

  5. „Považuji za klíč k úspěchu, aby na vedoucích postech seděli lidé skutečně k tomu kvalifikovaní, mající navíc nějaké osobní předpoklady pro vykonávání vedoucí profese. Zejména, co se znalosti psychologie, komunikace a managementu týká. Protože dokud na vyšších postech budou sedět nekompetentní ovlivnitelné osoby, toto se nikdy nespraví“…..
    ……..svatá pravda, bylo by potřeba udělat personální audity na všech postech ve všech státních i soukromých, a.s. a jiných zařízení…to by se pan ministr divil, co tam sedí za „figurky“….z vlastní praxe bych mohla povídat, ale pokud jde o postkomunistický strnulý režim, tam se pravdy nikdo nedovolá…vše je mu znemožněno-hl. kariérní růst, mají své vytipované postavičky, které nebudou čeřit vodní hladinu a vše dál si pod bahnem hnije, prohnívá…to je bohužel smutná REALITA!!

    • Možná by se pan ministr nedivil, nicméně na nižší posty (náměstci, vrchní sestry apod.) nebo na soukromá zařízení nemá absolutně vliv. Jedině by se musela změnit legislativa v tom smyslu, že by byly minimální požadavky na vzdělání a praxi u vedoucích pozic.

          • není minimální počet let praxe? v návrhu nové personální vyhlášky se kritizovalo, že se snížil, ale netuším, jak to je, neb nejsem šéfka

            • V personální vyhlášce požadavky na funkční místa nejsou a nikdy nebyla. Bylo to součástí prvního zákona 96/2004

              § 92

              Vedoucí funkci při vedení nelékařských zdravotnických povolání ve zdravotnickém zařízení může vykonávat pouze zdravotnický pracovník, který získal osvědčení podle tohoto zákona a má

              a) vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání se zaměřením odpovídajícím příslušné vedoucí funkci a 5 let výkonu zdravotnického povolání, z toho alespoň 2 roky v úseku činnosti, v němž má být vedoucí funkce vykonávána, nebo

              b) specializovanou způsobilost v oboru specializace odpovídající příslušné vedoucí funkci a 5 let výkonu zdravotnického povolání, z toho alespoň 2 roky v úseku činnosti, v němž má být vedoucí funkce vykonávána.

              Ale hned z další větší novely to vypadlo. Pak se to tam neúspěšně pokoušeli vrátit.

  6. Jediná věc, co to zachrani a to mi nikdo nevymluvi je, aby se studium vseobecne sestry vrátilo zpet na střední zdravotnickou skolu. Tohle všechno je nasledek roku 2008, kdy ze zdravky vychazi zdravotničtí asistenti (prakticke sestry) bez kompetenci a maleho financniho ohodnoceni. Proste to tak je! Zruste vzdelani 4+3 (Bc.), zrušte 4+1 (DiS)! Ponechte toto vzdelani pro sestry, co se chteji vzdelavat dal, ale aby to nebylo nutnosti! To je jedina záchrana!

    • Zamyslela jsem se vcera v cem byly zdravky jine, nez Bc. Proc ty holky byly v praxi pouzitelnejsi a bylo vice znalosti. A prisla jsem na to.
      Strasne dela to, ze to bylo uzavrene. Ucitele studenty znali, zkouseli je prubezne a stale neco psali (testy), ne pouze jedna zkouska. Takze se latka opakovala nekolikrat + priklady z praxe. Na praxi s nimi neustale byla profesorka, ktera dohlizela na to, aby skutecne splnili vykony a probirali to s nimi. Probirali chirurgii jak v ose, tak samostatnou s doktorem. Davali jim modelove situace. A jak jich bylo mene a mensi ucebna, lepe se hlidalo a bylo to osobnejsi. Tahle “rodinna vyuka” chybi… a v tom je zakopanej pes… ten dohled nad dochazkou, praxi, pristup… to je to, co dle meho postradame… co myslite?

      • Já s Hankou nesouhlasím. Holky s Bc. mají teorie i praxe dost a dokonce více než jak tomu bylo dříve na SZŠ. Mají i x více předmětů (i odborných). Dokonce se jim říká,že mají znalosti polovičního doktora. U nás všechny vysokoskolacky,když nastoupily, tak všem stačil adaptační proces (3 měsíce) a mohla je staniční poslat normálně samostatně do sluzeb. Nemají žádný problem. Výměny plen se taky nestiti (jak se o nich někdy vypráví). Možná někdo má jinou zkusenost,ale naše fakulta, která je vedle nemocnice, kde pracuji, vychovava teda dobre sestry. To se tech holek teda musím zastat.

        • Ja ale nejsem pro navraceni starych SZŠ!!!!! A nikdy jsem proto ani nebyla!!!! Pouze jsem konstatovala rozdil a co mi prislo na tom dobre a dalo by se neco z toho pouzit i pro vytvareni osnov Bc. oboru. Rozhodne mi na SZŠ spousta predmetu chybela. Hodne hodne chybela! Takze, prosim, neberte mou myslenku jako souhals se starym systemen vzdelavani, protoze ja rozhodne jsem a vzdy byla proti.

            • Nene, to se neomlouvejte. Nebyl ostry a rekla jste jen svuj nazor. Jen diky Vam mi doslo, ze muj prispevek muze vypadat, jakoze jsem taky pro navraceni SZŠ. Proto tolik vykricniku, protoze ja jsem zasadne proti :)) To nebylo na Vas, ale obecne na vsechny, kterym by to tak vyznelo. Ja s Vami naopak souhlasim 😉
              I Vam hezky den.

        • jo, adaptační proces v délce nejméně 3 měsíce ( po škole 6)- to je krásně napsané, u nás ty holky slouží druhý týden ve službách a brečí. není to chyba jejich, ale našeho „inteligentního“ systému

  7. Nevím, proc se nezobrazil můj příspěvek,tak píšu novy pod jiným jménem.
    Jediné,co pomůže a to mi nikdo nevymluvi je, aby se studium sestry vrátilo zpět na SZŠ. Vyřeší se tím vse. Tohle všechno je následek zmen roku 2008, kdy ze zdravky vychází zdravotničtí asistenti (prakticka sestra) bez kompetencí a nejakeho lepsiho financniho ohodnocení. Studium sestry se presunulo na VOŠ a VŠ, ale jaká je realita? Má taková sestra o neco lepší peníze a větší kompetence oproti bývalé SZŠ všeobecné sestře, aby si sama pro sebe zduvodnila,proč teda musí mit titul? Nema! To neni nic proti szš všeobecným sestrám (já je uznávám, jsou vzdělané podle legislativy své doby), ale tim chci rict… koho by bavilo mořit se na vysoké škole a v podstatě k ničemu??? A takhle to pravé páni politici vymysleli. Není divu,že pak taková vysokoskolacka uteče mimo zdravotnictvi…třeba nekam učit. Prostě a jednoduse, ať se studium vseobecne sestry vrátí zase na SZŠ, univerzity ať zustanou, ale ať nejsou povinnosti. Věřte,že se to vše vyresi…stredoskolske všeob. sestry se přestanou citit polovzdelane, jak jim bývá někdy předhazováno, prostě to zazene zlou krev.

    • A kdo předhazuje středoškolským všeob. sestrám, že jsou polovzdělané? Pacienti? Lékaři? Kominíci? Nikoli, děláme si to my sestry samy.

      BTW, váš příspěvek se zobrazí po schválení, není vidět hned.

  8. Nelze než souhlasit se vším, co autorka v dopise uvádí…po 23 letech také stále doufám ve změnu systému. Snad se dočkám

  9. Pracuji jako zdravotní, resp. všeobecná sestra od roku 1988. Doplnila jsem si Bc vzdělání na UP Olomouc. Nějaké zkušenosti tedy mám. Můžu do puntíku potvrdit pravdivost všeho, co se týká zdravotnictví v naší republice. Úplně nejvíc platí to, co je napsáno Už jen na okraj. Myslím, že nejvíc nás poškodil naprosto nesmyslný systém na zdravotních školách. Dříve to bývaly výběrové školy, jejichž absolventi měli velmi solidní základy pro práci ve zdravotnictví. To dnes o tvz. praktických sestrách neplatí. Když je vidím na praxi, které je uboze málo, je mi občas těch našich pacientů líto. A to je hrozně smutné. Svou práci mám ráda. Přála bych si, aby došlo k té správné změně legislativy

  10. Je to moc pravdivé ale nevím jestli to bylo odesláno správnému člověku, který sám není kompetentní.

  11. Dobrý den, jsem všeobecná sestra od roku 1986. Ono o všem vědět a najednou to vidět i
    černé na bílém je děsivé. To co se děje už roky v našem zdravotnictví je neskutečné! Jsem opravdu zvědavá, kdo se bude za dva tři roky o nemocné starat. Pracuji na lůžkovém, na směnách a v soukromém sektoru. Finanční propad je obrovský. Průšvih je i to, že i když mají sestry ve fakultkach o tisíce víc, stejně jim sester chybí dost. Tohle opravdu nevypadá dobře! A řešení se táhnou měsíce! Hlavně, že na nás ministr zdravotnictví každý den myslí! No chtělo by k tomu myšlení také rychle jednat! Mějte klidný den a držme se!

  12. Ve zdravotnictví jsem pracovala 47 let a to ve trojsměnném provozu,kromě 5 leti,kdy jsem byla staniční sestra.Nyní ještě vypomáhám.Buď jezdím jako doprovod na vyšetření nebo zastupuji sestřičku u praktické lékařky. S tím co napsala sestřička 100% souhlasím. Doufám,že se také dočkáme Marie

  13. Na článek jsem narazila až skoro po třech měsících. Je pěkné, že všichni píšete jen o sestrách, ale to, že v nemocnicích pracují farmaceuti, laboranti a další pracovníci.

    • Dopis psala sestra, pokud napíše nějaký farmaceut, laborant a další pracovník, text bude určitě zveřejněn.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: