Sobota, 18. května 2024

Práce navíc za chybějící ošetřovatelku/sanitárku

Dotaz
Chci se zeptat, zda jsem povinná, jako všeobecná sestra, pracovat na směně navíc ještě za chybějící ošetřovatelku / sanitárku a dělat její práci? Moc děkuji za odpověď.

 

Odpovídá Kancelář Ombudsmana pro zdraví
Vážená paní,
Práci přesčas upravuje zákoník práce č. 262/2006 Sb. v platném znění v § 93:
Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Nad tento rámec může zaměstnavatel požadovat práci přesčas pouze po dohodě se zaměstnancem.
Ve zdravotnictví je možné dohodnout ještě další práci přesčas za podmínek stanovených § 93a:
Dohoda o další dohodnuté práci přesčas musí být sjednána písemně. Další dohodnutá práce přesčas zaměstnanců ve zdravotnictví nesmí přesáhnout v průměru 8 hodin týdně, a v případě zaměstnanců poskytovatele zdravotnické záchranné služby v průměru 12 hodin týdně, v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích; jen kolektivní smlouva může toto období vymezit na nejvýše 52 týdnů po sobě jdoucích.
Zaměstnanec ve zdravotnictví, který nesouhlasí s výkonem další dohodnuté práce přesčas, nesmí být k jejímu sjednání nucen ani být vystaven jakékoli újmě. O uplatnění další dohodnuté práce přesčas je zaměstnavatel povinen písemně vyrozumět příslušný orgán inspekce práce.
Ohledně výkonu jiného druhu práce, je rozhodující, jak je koncipována pracovní náplň v pracovní smlouvě.

JUDr. Jana Palečková, právní poradkyně, Kancelář Ombudsmana pro zdraví

Dotazy můžete pokládat ZDE

DALŠÍ ČLÁNKY

9 KOMENTÁŘE

  • Tazatelka chtěla patrně odpověď, zda může během své směny vykonávat navíc práci za chybějící ošetřovatelku/sanitárku. Odpovím já: Pokud je to práce, ke které má kompetence a je to práce, která nepočká, tak ano.

   • Já už přemýšlím o odchodu ze zdravotnictví,na 3o lidí,děláme přes týden večeře,od výtahu na vozík,rozdat večeři a umýt nádobí+svoje odborné práce.O víkendu nastupuji směnu s tím,že jsem sama bez ošetřovatelky na kuchynku počínaje snídaněmi,konče večeřemi a mytím nádobí.Ráno nástup a ve tři odpoledne se mě chce brečet a odejít.A nezlobte se vážení, rady našich ombudsmanů a ministrů?Od maturity mám 18tého ministra zdravotnictví.Je mě smutno,že jsem takhle dopadla v současném zdravotnictví.Hlavně ať ti co nepracují v přímé péči a sedí na židlích a kecají nám o tom jak to má být pobírají nehorázné sumy.Já prostě končím,po třicetipěti letech se nebudu plazit před někým kdo si naší práce neváží.

  • Paní doktorka odpověděla až po dlouhé litánii o přesčasech poslední větou:
   „Ohledně výkonu jiného druhu práce, je rozhodující, jak je koncipována pracovní náplň v pracovní smlouvě“.
   Takže záleží, co je v pracovní smlouvě a v náplni práce všeobecné sestry.Samozřejmě, že je to nehorázné, pokud sestra kromě své práce musí zvládnout i práci za jiného.

   • Muže, ale nemusí. Nedostatek personálu má řešit management zařízení, a ne zdravotní sestra ve své pracovní době.
    Přece nepůjdu v oblečení od soplu a stolice píchat inzuliny a rozdávat léky.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: