Pátek, 24. května 2024

Lovení všeobecných sester

Dostal se ke mně zajímavý motivační inzerát. Nemocnice v Kadani nabízí odměnu všeobecným sestrám za odsloužení určitého počtu směn na interním oddělení.

 

Rozumím tomu tak, že kterákoli všeobecná sestra, která pracuje na jiném pracovišti v kadaňské nemocnici, se přihlásí na personální oddělení a nechá si vypsat služby na interně. Sedm dvanáctek (80,5 hod/měs.) nebo čtrnáct dvanáctek (161 hod/měs.). To první odpovídá zhruba půlúvazku, druhý případ úvazku celému. Nejsme si jistá, jestli se může i sestra, která normálně pracuje u jiného poskytovatele (např. soukromý lékař), nebo je třeba na momentálně na rodičovské dovolené či pracuje mimo obor. Místní sestra z ambulance pravděpodobně ano. Za to dostane k běžnému výdělku navíc odměnu 5 000 resp. 10 000 Kč.

No není to skvělá motivace? Interna si doplní chybějící personál a bude bezporuchově fungovat. Prostě na interně v Kadani budou na louce zalité sluncem létat rozkošní jednorožci a za zpěvu sladkých balad vylučovat duhové exkrementy.

Tak a teď vážně. Ta odměna v přepočtu na hodinu je cca 60 Kč hrubého. Nevím, jaká je mzda sester v Kadani, pro příklad tady se nabízí 26 100 – 33 800 Kč. To je 163 – 211 Kč/hod. S tou odměnou to tedy může být 220 – 270 Kč/hod. To je taková vyšší hranice průměru na DPČ. Za takovou mzdu je možné pracovat jako svářeč v Kopřivnici. Lepší než drátem do oka, ale hitparáda to rozhodně není.

Nevěřím, že běžná všeobecná sestra v kadaňské nemocnici pracující na plný i zkrácený  úvazek nemá i na svém oddělení sem tam nějaký přesčas (neschopenky, dovolené apod). Když si k tomu vezme dalšího půlúvazku nebo celého úvazku navíc, asi nebude zrovna fyzicky i psychicky čerstvá. To samé sestra někde v ambulanci – dělá od pondělí do pátku, tak si k tomu může vzít ještě víkend a na konci měsíce upadnout na hubu. Upřímně jako zaměstnavatel bych se bála takovou osobu vůbec přijmout z důvodu zvýšeného rizika pochybení při poskytování ošetřovatelské péče.

Nový pracovník na oddělení znamená vždy zátěž pro stávající personál. Stačí jeden, dva noví, ale dobře pokud pracují pravidelně, zaučí se. V tomto režimu se tam ovšem mohou vyskytnout i 4 noví lidé, navíc se střídat v různých směnách a dnech, což na kvalitě nepřidá. Doufám, že stálý personál dostane také tu odměnu, protože jeho role bude naprosto klíčová.

Navíc tento režim může v důsledku vést ke snížení ochoty zvyšovat si krátké úvazky. Proč bych si zvyšovala úvazek třeba na chirurgii za běžnou mzdu, když mohu na internu s odměnou? I když možná že na jiných odděleních nejsou sestry třeba. Možná že na jiných odděleních je sester nadbytek a tohle je způsob jak je přesunout na internu, kam sestry spíše nechtějí. Třeba je to dobře vymyšlené, nerada bych někomu křivdila.

Jinak je vtipné, že tatáž nemocnice nabízí na svém webu volná místa na interně z důvodu rozšíření zdravotní péče a zvýšeného počtu pacientů. Když nemám personál ani na pokrytí stávající péče, je jedině logické ji rozšířit, že?

Jakkoli přeju všem nemocnicím personální stabilizaci a chápu snahy vedení, tak podobné nabídky považuji za experiment, který nasvědčuje, že už jsme opravdu slušně řečeno v háji, normálně řečeno v prdeli. Sestry zkrátka a jednoduše nejsou, zvláště v některých regionech. A nemocnice může horem dolem nabízet náborové příspěvky až 100 000 Kč, motivační odměny a rohlíky po pacientech. Tohle ředitelé nemocnic nevyřeší, chce-li státní správa a samospráva na těch místech nemocnice mít, musí to řešit na své krajské/celostátní úrovni.

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

DALŠÍ ČLÁNKY

7 KOMENTÁŘE

  1. no, nejsem si zcela jistá, jak by prošlo, kdyby měla sestra u zaměstnavatele Kadaňská nemocnice poloviční úvazek třeba na chirurgii a pak by chtěla k témuž zaměstnavateli na také poloviční úvazek na internu s odměnou. Nebije se to?

  2. Ten článek je jen o tom, že sestry si nevidí na špičku vlastního nosu a nemají představu o tom, jak funguje vyšší management. Ale hlavně že se k tomu vyjadřují 😀

    • Pavel: taky se rád přiučím,ale jen na okraj,pokud za nového vrcholového managementu odešlo více sester než za vedení předchozího,a platy zde po léta zůstávají o třetinu nižší než v okokních nemocnicích,tak pro Vás mám jednu jedinou odpověď.Vím,blbě….

  3. Mohou požádat třeba PN KM…Bylo nám na odd.řečeno že máme v léčebně 54 sester navíc a budou je muset povyhazovat.A jestli se nám něco nelíbí- např. to,že přesčasy se neproplácejí a tak další měsíc jsme i více jak týden bez služeb.Dále ,pokud chceme dovolenou v sobotu,či v neděli,musíme si vzít i den dovolené navíc v týdnu.Pry to tak dle našeho PAM musíme mít.Musime pracovat (SZP) i za ošetřovatelky,pokud si vezmou volno..Dále pak naše směny nejsou Ranní,Odopl.Noční ale jen Odpol.Odpol.Noční a nemáme remcat a hodiny o které jsme přišli, si pak máme nahradit..
    Bohužel,teď se s našimi výhradami nemůžeme na nikoho obrátit abychom nepřišli o zaměstnání.A taky nám bylo sděleno,že v současnosti bude lepší držet h… a krok..

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: