Úterý, 23. července 2024

Pitva příplatku za „směnnost“

Milí zdravotníci a sociálníci, Ošetřovatelství.info (konkrétně já) je zavaleno dotazy, kdo ne/dostane příplatek 2000 Kč za „směnnost“. Nezvládám na všechny odpovídat, notabene už jsem na všechny odpověděla, a ty dotazy se stále opakují, bohužel i proto, že řada lidí čte jenom titulky, a nikoli už článek.

Proto jsem pro vás zpracovala následující text. Informace jsou z volně dostupných materiálů na webu vlády a MZ.  Ve středu 31. 5. 2017 schválila vláda Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů čj. 570/17. Byly předloženy celkem 3 varianty, schválena byla VARIANTA III. Příplatek, o který se jedná, není nový,  a pracovníci už ho většinou mají, jen u některých z nich bude navýšen o 2000 Kč.

Zvýšení zvláštního příplatku o 2 000 Kč se týká zaměstnanců, kteří

 • poskytují zdravotní služby
 • pracují bez odborného dohledu
 • pracují v třísměnném nebo nepřetržitém provozu
 • pracují pro státní i soukromé lůžkové zdravotnické zařízení nebo v pobytových sociálních službách

Všechny 4 podmínky musí být splněny. Ministerstvo pošle zařízením peníze následující způsobem – u  přímo řízených nemocnic ministerstva se bude jednat o příplatek za směnnost, soukromé nemocnice pak budou moci čerpat 2 000 korun za směnu pro sestru u lůžka z dotačního programu, kam se o něj budou moci přihlásit. Tento dotační program bude pro soukromé nemocnice připraven do 1. července, o jeho startu budou nemocnice informovány. Viz tisková zpráva MZ.

CO JE JASNÉ

Příplatek 2000 Kč dostane:

Sestra u lůžka pracující v třísměnném nebo nepřetržitém provozu bez odborného dohledu v přímo řízených nemocnicích ministerstva i v soukromých zařízeních, pokud si zařízení požádá o dotaci a splní nároky dotačního řízení. Toto se týká i sester v sociálních službách.

Příplatek 2000 Kč nedostane:

 • Pracovník pod odborným dohledem – zdravotnický asistent/ka, ošetřovatel/ka a sanitář/ka, sestra bez registrace či sestra, která je zařazena pod odborný dohled (protože nepracují bez odborného dohledu)
 • Pečovatelka a pracovník v sociálních službách (protože neposkytují zdravotní služby, nýbrž sociální služby). Mimochodem pečovatelkám a dalším pracovníkům v sociálních službách se od 1. 7. 2017 zvyšuje tarif o 23%.
 • Sestra v ranních směnách na nemocničních ambulancích nebo sestry u praktických lékařů nebo ambulantních specialistů (protože nepracují v třísměnném nebo nepřetržitém provozu)

Pro úplnost připomínám, že pracovníci, kteří zvýšený zvláštní příplatek nedostanou, už ho většinou mají podle současného nařízení (přečtěte si tady) – I. skupina 400 až 1 000 Kč a II. skupina 600 až 2 000 Kč, a ten se jim nemění.

CO JE NEJASNÉ (alespoň pro mě)

Podle schváleného nařízení vlády ve VARIANTĚ III je příplatek „ za soustavné poskytování zdravotních služeb zdravotnickými pracovníky vykonávajícími nelékařské zdravotnické povolání bez odborného dohledu střídavě ve třísměnném nebo nepřetržitém provozním režimu u poskytovatelů zdravotních služeb lůžkové péče nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb.Tato práce se považuje za práci se značnou mírou neuropsychické zátěže a práce se zvýšeným rizikem ohrožení života nebo zdraví ( III. skupina) Psali jsme zde.

V textu nejsou explicitně sestry u lůžka, ale pracovníci v lůžkových nebo pobytových sociálních zařízeních. To tedy nemusí být podle mě jen sestry u lůžka, ale i sestry na operačních sálech, na pohotovostních ambulancích, porodní asistentky, zdravotní laboranti apod. Dále je třeba vědět, že v nařízení není nikde zvláště zmíněn příplatek 2 000 Kč, ale rozmezí pro výše uvedenou skupinu 1 000 – 5 000 Kč. Takže může nastat trojí situace:

 1. Na příplatek mají nárok i ostatní pracovníci bez odborného dohledu ve třísměnném nebo nepřetržitém provozním režimu, ale MZ pošle ty peníze jen na sestry u lůžka a ostatní kategorie si vyřeší samo zařízení. Minimální výše příplatku je 1000 Kč, a na to už řada z nich nyní dosahuje podle starého nařízení, takže se u nich nemusí nic měnit.
 2. Na příplatek pošle MZ peníze pro všechny kategorie
 3. Nařízení si vykládám špatně, na příplatek mají nárok skutečně jen sestry u lůžka

Já to opravdu nevím, máte-li někdo přesnější informaci, budu ráda, pokud ji poskytnete. V tomto duchu jsem poslala 1. června dotaz na MZ, zatím bez odpovědi. ( Odpověď z MZ dorazila 6.6.  – přečtěte si tady!)

Nejsem schopná odpovídat na dotazy, proč příplatek zvýšený o 2000 dostane sestra u lůžka a proč ne ošetřovatelka a proč ne sestra u praktika apod. Podle rozhovorů s ministrem Ludvíkem proto, že prostě sestry u lůžka nejvíce chybí a hlavně neustále odcházejí, a tohle je pro ministerstvo pravděpodobně nejrychlejší způsob, jak ty peníze sestrám ve směnách k lůžku dostat. A částka, kterou může MZ ufinancovat. Samozřejmě chybí i nižší zdravotnický personál, ale bohužel je to pořád tak, že když ze směn vypadne ošetřovatelka, její práci zastane sestra, ale obráceně to nejde. Můžete si případně stěžovat na MPSV, které novelu předložilo, ale já vám skutečně neodpovím, proč jeden ano a druhý ne, takže je zbytečné se na to ptát. (Kdo se mě na to zeptá, tomu pošlu odkaz na tento článek!) Všem zdravotníkům i zaměstnancům sociálních služeb přeji, aby se měli lépe.

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

DOPLNĚNÍ 7.6.2017  – Odpověď z MZ ohledně příplatku si přečtěte tady!

DALŠÍ ČLÁNKY

48 KOMENTÁŘE

 1. DOBRÝ DEN ,MUJ NÁZOR JE TEN ,ŽE BY TO MĚLI DOSTAT UPLNĚ VŠICHNI TO JEST ASISTENTI ,OŠETŘOVATELKY ,TAKE PRACUJEME V TŘÍSMĚNNÉM PROVOZU ,TAK PŘESTANEME DĚLAT NOČNI ZADARMO DĚLAT NEBUDEME .DĚKUJI

   • No zadarmo to jistě nedělá, ale jaký je rozdíl mezi sestrou a sanitárkou, které pracují ve stejném směnném režimu? Nejde zde o to zda pracuje sanitárka pod odborným dohledem, ale pracuje stejné směny – noční a víkendy se svátky tedy ve stejném směnném režimu třísměnný nebo nepřetržitý, podle mne to navýšení by měly mít jak sestry tak sanitárky, ošetřovatelky a další, když chtěl tedy pan ministr udržet zdravotní sestry ve směnném provozu mělo být navýšení platu řešeno v rámci jiného příplatku.

    • Já neříkám, že by sanitárky neměly dostat přidáno, to byla jen reakce na kolegyni, že „zadarmo“ dělat nebudou. Prostě zadarmo to nedělají, příplatek za směny mají. Rozdíl mezi sestrou a sanitárkou je v odpovědnosti.
     Jinak myslím, že všichni zdravotníci se zaslouží lepší ohodnocení, ale já ho nerozdávám. Tady můžu napsat jenom fakta a fakt je, že bez sestry směny neobsadíte, bez sanitárky ano. A ty sestry reálně chybí.

     • Nechci se hádat ale nesouhlasím s názorem – že bez sestry směny neobsadíte, bez sanitárky ano. A ty sestry reálně chybí… trochu se zamysleme – jsou odd kde sestra potřebuje sanitárku,a ty sanitárky jsou dosazovány na místo sester,kterých pořád nějak nemáme.Takže uděláme si modelovou situaci – sestra na noční sama,obložnost 24 lůžka.Polohovat,krmit,plnit ordinace lékaře a do toho příjem…super situace.A 2 sestry na noční??? Sci-fi.Je problém zajistit jednu sestru na směnu,protože sestry nejsou.A to nutno podoknout , že během manipulace s pacientem musí být 2 osoby.

   • Noční příplatek mají i sestry. Takže zvýšení by mělo být pro všechny, včetně pečovatelek v domovech seniorů. Navíc sestra jen podává léky, pečovatelky se sklienty „dřou“ i v noci.

    • Nerozumím komentáři. Noční příplatek mají i sestry i pečovatelky, ale ten se nezvyšoval, takže co má být zvýšené pro všechny?

 2. Dobrý den, já jsem zdravotnický asistent, ale dělám bez odborného dohledu, to znamená, że sloužím i noční úplně sama, ale na příplatek nemám nárok, jak je to možné

 3. Dobrý den, pracuji jako zdravotní laborant v nepřetržitém provozu bez odborného dohledu. Chci se zeptat nás se příplatek asi také netýká? Jak zde píšete…1.Na příplatek mají nárok i ostatní pracovníci bez odborného dohledu ve třísměnném nebo nepřetržitém provozním režimu, ale MZ pošle ty peníze jen na sestry u lůžka a ostatní kategorie si vyřeší samo zařízení. Minimální výše příplatku je 1000 Kč, a na to už řada z nich nyní dosahuje podle starého nařízení, takže se u nich nemusí nic měnit. Bohužel 1000 Kč nemáme ani náhodou, jestli se tedy příplatek bude aspoň upravovat na minimální výši? Děkuji

  • Nebo
   Na příplatek pošle MZ peníze pro všechny kategorie

   Nebo
   Nařízení si vykládám špatně, na příplatek mají nárok skutečně jen sestry u lůžka

 4. A koukám, že zdravotničtí záchranáři nejsou ZASE nikde zmínění a to ani náznakem :-/.

   • Ano, ale to je příplatek, který nemá se směností nic společného. ZZ je sice v III. kategorii, ale dlouhé roky má směnost v rámci nepřetržitého provozu někde okolo 400-500,-Kč…..proto mne mrzí, že směnost záchranářů vládu nezajímá…..

    • Zaměstnanci přísluší pouze jeden zvláštní příplatek ve skupinách I. až V., s výjimkou zvláštního příplatku za práce vykonávané střídavě ve dvousměnném, třísměnném nebo nepřetržitém provozním režimu. TZN. Záchranář má příspěvek za ztížené pracovní prostředí ve III. skupině a ještě příplatek za směnnost v I. skupině.

     Jestliže ale dojde k variantě 1. nebo 2. výše – tedy že na příplatek za směnnost nemají nárok jen sestry, ale i další zdravotníci bez odborného dohledu, pak záchranáři o příplatek ve skupině I přijdou, protože nově „Zaměstnanci, kterému přísluší zvláštní příplatek za práce uvedené ve skupině III. bodu 10 přílohy č. 7 k tomuto nařízení, nepřísluší zvláštní příplatek za práce uvedené ve skupině I. bodu 1 přílohy č. 7 k tomuto nařízení.“

     • Jenže ne všichni záchranáři pracují na záchrankách, že? Jsem záchranářka v nemocnici na akutním příjmu a nedostanu nic. Nemám žádné příplatky, ani infekční, ani rizikový, nic, podle mě je to vy.eb!!! Takže jít pracovat do míst s nedostatkem sester, a nebýt sestra se NEVYPLÁCÍ.

      • Paní kolegyně, pracujete bez odborného dohledu u poskytovatele lůžkové zdravotnické péče v třísměnném nebo nepřetržitém provozu?

       • Ano, pracuji bez odborného dohledu v nepřetržitém provozu. Včera mi bylo sděleno, že jako záchranářka nemám na tento příplatek nárok.

       • Zvýšení zvláštního příplatku o 2 000 Kč se týká zaměstnanců, kteří

        – poskytují zdravotní služby / to děláte
        pracují bez odborného dohledu / to děláte
        pracují v třísměnném nebo nepřetržitém provozu / to děláte
        pracují pro státní i soukromé lůžkové zdravotnické zařízení nebo v pobytových sociálních službách / to jste nenapsala, ale myslím, že urgent bude součástí lůžkového zdravotnického zařízení

        není žádný důvod, proč byste přípletek neměla dostat, pokud skutečně splňujete podmínky výše.

 5. Dobrý den zajímalo by mne jak si to mám vyložit. Pracuji jako sestra na dialýze také na směny směny chodím na denní (12h) s na noční (9h) soboty neděle, jen nesplnujem ten nepřetržitý provoz…. I když směnujem. Děkuji

  • Zvýšení zvláštního příplatku o 2 000 Kč se týká zaměstnanců, kteří
   poskytují zdravotní služby
   pracují bez odborného dohledu
   pracují v třísměnném nebo nepřetržitém provozu
   pracují pro státní i soukromé lůžkové zdravotnické zařízení nebo v pobytových sociálních službách
   Všechny 4 podmínky musí být splněny.

 6. Tak to je super,… asistentama lepí díry na odd.,ošetřovatelky se taky podílejí na péči na nočních směnách.A nemají nárok.Tak to byl super krok.No to se povedlo.Akorát tím vznikne nevraživost a zášť.

  • ano sanitárky taky slouží na směny a nedostanou nic kde žijeme ja nevím a když lidi dávají výpovědi tak koukají jak sovy

 7. Dobrý den,pracují v nemocnici na chirurgické a ortopedické ambulanci s nepřetržitém provozu a jeden den na operačním sále. Pracují bez dohledu a mám PSS iinstrumentovani na operačním.sale.Je správné ,že sem byla zařazena do I skupiny příplatku za směnnost ? Vedením nám bylo řečeno že 2000 nedostaneme neboť se to týká pouze sester co jsou ve III skupině Nemocnice je příspěvkovou organizací a spadá pod město .Nemáme acutni lůžka ale LDN oddělení a tam sestry dostanou toto navýšení.

  • Jestliže pracujete v nepřetržitém provozu bez odborného dohledu v zařízení lůžkové zdravotnické péče, patříte do III: skupiny. Z vašeho dotazu není jasné jestli vy pracujete v nepřetržitém provozu nebo ta ambulance má nepřetržitý provoz, přičemž každý pracovník ale v nepřetržitém provozu pracovat nemusí.

 8. To by ovšem znamenalo že od roku 2007 máme špatné zařazení ? Mám ještě jeden dotaz pokud mám v pracovní smlouvě sestra na operačním sále a ortopedické a chirurgické ambulanci neměl by mi náležet platový tarif č 11 ?Mám tarif č 10 s odůvodněním že na operačním sále odpracují jen jeden den v týdnu?

 9. Děkuji za info odbory máme ,ale nejsem členem , neboť nepřijímají další členy.Ale děkuji za potvrzení špatného zařazení v příplatku za směnnost.

  • Jestliže pracujete v nepřetržitém provozu bez odborného dohledu v zařízení lůžkové zdravotnické péče, patříte do III. skupiny. Nicméně pozor, zda opravdu pracujete v nepřetržitém provozu, ne všechno co se tak tváří, nepřetržitý provoz je. Proto je dobré obrátit se na odbory a obrátit se na ně můžete i jako nečlen.

 10. Pracuji na třísměnny provoz +svátky a víkendy .nemocnice je bez akutních lůžek ale máme lůžka LDN.zde mají děvčata III stupeň.Pracuji bez dohledu.Proto si myslím ,že by se nás to mělo týkat.Chapu to dobře ,že ve skupině I nedojde k navýšení částky?

 11. dobrý den rády bychom se zeptali pokud jsme sestry pracující bez odborného dohledu a sloužíme noční směnu na pohotovosti interní amb.zda-li máme nárok na příspěvek 2000kč.na této amb.pracujeme na dohodu.

  • Zvýšení zvláštního příplatku o 2000 Kč z dotace se týká zaměstnanců, kteří

   poskytují zdravotní služby = jsou zdravotník
   pracují bez odborného dohledu
   pracují v třísměnném nebo nepřetržitém provozu
   pracují pro státní i soukromé lůžkové zdravotnické zařízení

   Pokud splňujete tyto podmínky, pak ano

   Co se týče dohody, máte to, co si dohodnete, proto se tomu říká dohoda.

 12. Je možné aby zaměstnavatel krátil příplatek za směnnost při čerpání řádné dovolené a nemoci

 13. Pořád nerozumím, jestliže tedy pracují na lůžkovém odd.tey přímo u lůžka, dvanácti hod. směny, víkendy,svátky,ale ne noční mám nárok nebo ne,jako sestra bez dohledu?

 14. Dobry den pracuji v chranenem bydleni mame klienty s mentalnim postizenim. Mame dvanactky denni. Chci se zeptat mame narok na rizikovy priplatek dekuji

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: