Pátek, 24. května 2024

Senátoři schválili nový transplantační zákon. Cizinci zemřelí v ČR mohou zachránit několik životů ročně.

Senátoři schválili tento týden novelu transplantačního zákona, která zjednodušuje udělení souhlasu k darování orgánů u cizinců zemřelých na území v ČR. Zákon měl podporu napříč politickým spektrem, byl přijat 49 hlasy a jeden byl proti. Zákon umožňuje udělení souhlasu k transplantování orgánů za zemřelého dárce blízkým člověkem. „Ročně na našem území zemře 20–30 cizinců, jejichž orgány by byly vhodné k transplantaci. Většinou se nejedná o motorkáře, ale o muže kolem 50 let, kteří zemřou na mozkovou příhodu a jejichž orgány jsou ještě zdravé,“ říká senátní zpravodaj přijaté novely a profesor vnitřního lékařství prof. MUDr. Jaroslav Malý.

Možnost transplantace orgánů od cizinců, kteří zemřeli v Česku, upravuje stávající podoba transplantačního zákona z roku 2013. V praxi se ovšem ověřování souhlasu nebo nesouhlasu dárce s použitím jeho orgánů ukázalo jako nefunkční. Podepíše-li nyní zákon i prezident, nebudou už muset české úřady žádat cizí stát nebo rodinu o informaci, zda jeho občan vyjádřil souhlas s posmrtným odběrem orgánů, nebo ne. „To je velmi časově náročný proces. Když si vezmeme, že například srdce vydrží 4 hodiny, je to prakticky nereálné,“ vysvětluje senátor Jaroslav Malý. Stávající novela umožňuje udělení tohoto souhlasu za zemřelého dárce od blízkého člověka. Dotaz na rodinu do zahraničí nebo konzulát bere až jako druhou volbu. „Samozřejmě novela absolutně respektuje tzv. kartičku dárce, která jasně říká ANO nebo NE. Pokud bude taková kartička u cizince k dispozici, nikdo se na nic neptá a zdravotníci se řídí touto kartičkou. Je to jasná a nezpochybnitelná deklarace vůle zemřelého dárce,“ doplňuje senátor Malý.

Odborníci odhadují, že pokud schválenou novelu podepíše i prezident, budou moci lékaři každý rok transplantovat od zemřelých cizinců zhruba o 100 orgánů více. Pro české občany je v ČR legislativně zakotven tzv. předpokládaný souhlas s darováním orgánů, ke kterému se ale rodiny zemřelých Čechů mohou vyjádřit. Česko patří ke světové transplantační špičce. Jen v roce 2018 u nás bylo provedeno 885 transplantací.  „Ten zákon je užitečný a svým způsobem zrovnoprávňuje Čechy s cizinci, a tak jsem rád, že našel tak širokou podporu,“ uzavírá senátor Jaroslav Malý.

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky