Možná už jste někde zahlédli nabídku na vycestování za prací do arabských zemí a sami o ní uvažujete, jen vám chybí potřebné informace. Nebo máte někoho ve svém okolí, kdo by to chtěl zkusit a hodilo by se mu pár užitečných tipů od člověka, který tuto zkušenost má už za sebou. Anebo vás třeba jen zajímá, co to obnáší a jak to vlastně funguje. Proto jsme pro vás připravili speciální seriál s názvem „Sestrou v Saúdské Arábii“, kde si na toto téma budeme povídat se sestrou Zuzanou Mikoláškovou, DiS., která má bohatou mezinárodní praxi získanou během svého 6letého pobytu nejen v Saúdské Arábii, ale také 7letého pobytu ve Velké Británii.
V zahraničí působila jako sestra na jednotce kardiochirurgické intenzivní péče pro dospělé a později na dětské kardiochirurgické JIP, kde zastávala pozici „Senior Staff Nurse“. Zkušenost má také z jedné z nejvýznamnějších nemocnic Saúdské Arábie – National Guard Health Affairs. Po jejím návratu do Čech začala pracovat oddělení ARO ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, nyní pracuje na akutním psychiatrickém oddělení VFN Praha a na poloviční úvazek také na záchranné službě Meditrans.
Co vše by měli zdravotníci zvážit, když chtějí vycestovat za prací do zahraničí?
Přesun za prací do cizí země je určitě životním krokem, který by si měl každý předem dostatečně rozmyslet. Dá se říci, že jsou takové dvě zásadní věci, od kterých se vše odvíjí a těmi jsou motivace a kvalifikační předpoklady. Z hlediska kvalifikace je potřeba splnit 4 základní podmínky, ke kterým patří praxe v oboru a v délce alespoň 2 roky v aktuálním období (zohledňují se primárně poslední 2 roky), platná registrace, odpovídající zdravotnické vzdělání a samozřejmě znalost angličtiny. V rámci praxe se posuzuje specializace, ve které zdravotník aktuálně působí a k té se hledá ekvivalent v cílové destinaci. Zpravidla vás umístí na stejné oddělení, ale vzhledem k tomu, že systém v arabských nemocnicích je jiný, nemusí to tak vždy být. Každopádně se bude vždy jednat o oddělení blízké Vašim dosavadním zkušenostem, nemůžete se dostat na oddělení, které je zcela mimo Vaši specializaci.
S těmito formalitami vám nejlépe pomůže agentura, která má přehled v tom co nemocnice požadují.
Dále je důležité si uvědomit, co nás žene k tomu, abychom odjeli do vzdálené destinace. Motivací může být finanční odměna, kýžená změna zaměstnání, chuť čelit novým výzvám nebo poznat jinou kulturu a jiný způsob ošetřovatelské a lékařské péče. Prací v zahraničí můžeme mnoho získat, ale je potřeba se připravit na to, že nic není zadarmo. Už samotná cesta za vysněnou pracovní nabídkou stojí čas i energii, kdy musíte zvládnout přijímací testy, pohovory v angličtině, vyplňovat různé formuláře…Musíte si také vyřešit svou rodinou a pracovní situaci. Lákavá nabídka v sobě nese i to, že budeme daleko od rodiny, od známých a první měsíce budou těžké. Každopádně nebudete v tom úplně sami, v arabských nemocnicích pracuje nejen vysoké procento cizinců z různých koutů světa, ale také početná skupina Čechů a Slováků, kteří drží při sobě a navzájem si v začátcích pomáhají.
Počítejte také s tím, že vás čeká řada testů a zkoušek, které budete muset úspěšně absolvovat, takže se také budete muset znovu začít učit.
Je dobré si zjistit maximum informací o tamní kultuře a každodenním životě a mít tak reálná očekávání. Po příjezdu do země si budete muset zvykat na spoustu nových věcí, třeba jiné teplotní klima, nový kolektiv, pracovní podmínky a celkově jiné prostředí nemocnice.
Každopádně platí beze zbytku to, co nás učili už jako malé děti a to sice, že všechno jde, když se chce . Kdo má svůj cíl a jde si za ním, ten tuto zkušenost zvládne a v budoucnu z ní může jen těžit.
Je lepší vycestovat sám nebo s agenturou a proč?
Vzhledem k tomu, že se jedná o země, kde řada věcí funguje jinak, než jsme zvyklí, určitě doporučuji se obrátit na profesionální agenturu. Proces získání práce v tamních nemocnicích zahrnuje řadu kroků, které jednotlivec sám za sebe jen těžko bude schopen zvládnout. Navíc nemocnice jsou zvyklé najímání nových zaměstnanců řešit prostřednictvím agentur, takže by vás stejně nakonec odkázali na jejich zastoupení.
Pokud budete cestovat přes agenturu, tak máte jistotu, že vám agentura pomůže s veškerou agendou s tím související. Budete mít řádně vyplněné a ověřené dokumenty a zajistí za vás také vyřízení vízové povinnosti. Agentura také úzce spolupracuje s nemocnicemi a má tedy aktuální přehled o nabídce pracovních míst.
Při cestování na vlastní pěst podstupujete značné riziko, že nezískáte adekvátní práci odpovídající vaší kvalifikaci nebo budete mít problémy kvůli chybějícím či špatně připraveným dokumentům.
Když se rozhodnu vycestovat s agenturou, na co si mám dát pozor při výběru agentury?
Výběr správné agentury je velmi důležitý. Jak už bylo řečeno v předchozí otázce, bez služeb agentury se neobejdete, a proto byste její výběr neměli podcenit. Klíčový je v tomto osobní dojem, měli byste se tedy do agentury zajít osobně podívat. Na základě prostředí agentury a lidí, kteří tam pracují, už získáte nějakou představu o tom, jak agentura pracuje a zda bude schopna vás kvalifikovaně zastoupit. Pokud vám poskytují nejasné informace nebo „agenturu“ tvoří vlastně jen jeden člověk, který se s vámi sejde někde v kavárně a vy ani nevíte, zda má kancelář, tak to není úplně dobré znamení. Profesionální agentura má kvalitní zázemí a pracuje v ní tým odborníků, kteří mají znalosti v dané oblasti.
Pokuste se také získat si co nejvíce informací ze všech možných zdrojů, vyhledejte si na internetu reference na danou agenturu a poptejte se v okolí na osobní zkušenosti a jejich případné doporučení.
Zajímejte se také o nabídku doplňkových služeb, jako jsou třeba přípravné kurzy a ptejte se, jak bude probíhat vaše spolupráce s agenturou nejen před získáním práce, ale také třeba jestli se můžete na agenturu obrátit i po odletu. Nemocnice po agentuře požadují maximální připravenost kandidátů, nejen po stránce kvalifikační, ale také alespoň základní znalost tamního prostředí, kterou můžete získat absolvováním kurzu tzv. Interkulturní přípravy. Tento kurz
by vám měla zajistit agentura, která ho připravuje dle požadavků nemocnice.
Navštívil/a jsem více agentur a každý mi tvrdí trochu něco jiného, čemu mám věřit, čím se mám řídit, když o zprostředkování práce v zahraničí nic moc nevím a nevím tudíž, kdo mi říká pravdu?
Zde platí důvěřuj, ale prověřuj. Na vše se ptejte, chtějte upřímné odpovědi. Je důležité se ujistit, že s vámi agentura jedná otevřeně a vždy se snaží zodpovědět všechny vaše otázky a obavy. V tomto ohledu se nebojte myslet na sebe a zajímat se konkrétně o svou profesi a o to, co pro vás může agentura udělat. Když se vám něco nezdá, máte právo se ptát, jde o vás a vaši budoucnost. Pokud vám agentura na dotazy nereaguje nebo odpovídá vyhýbavě, případně některé věci zjednodušuje ve stylu „to nemusíte řešit, to se nějak zařídí apod.“, tak je na místě zpozornět. Proces vycestování do arabských zemí musí být kvalitně zajištěn, agentura by vás měla proaktivně informovat o všem co je k tomu potřeba. Pokud to za vás agentura neřeší před odletem, tak se pak může stát, že to pro vás později bude problém.
Nemám dostatečnou znalost angličtiny, je možné se anglicky „doučit“ až na místě?
Znalost angličtiny je nutností a bez ní to zkrátka nejde. Minimální podmínka pro Saúdskou Arábii, která platí pro nelékařské pracovníky je středně pokročilá úroveň. Kdo chce ale např. do Dubaje, musí počítat s tím, že po něm budou vyžadovat už pokročilejší znalost. Na tzv. „doučení na místě“ nelze v žádném případě spoléhat, a pokud vám někdo něco takového tvrdí, tak je to nesmysl. V nemocnici v arabských zemích pracuje až 11 národností a všichni zde mluví anglicky. Každý má navíc vlastní přízvuk. Na prvním místě je samozřejmě zdraví pacienta, a pokud se nedokážete domluvit s kolegy v týmu a se svými pacienty, tak je to špatně a ohrožujete tím jak pacienta, tak i své pracovní místo.
Na místě se lze pouze zdokonalit, ale určitě je potřeba vycestovat už se schopností se domluvit a porozumět. Vaše znalost angličtiny se prověřuje již v agentuře a poté i v Saudské Arábii ve zkušební době. Skládáte testy, které obsahují 4 části – mluvnice, psaní, čtení a poslech.
Profesionální a kvalitní agentura v tomto směru plní požadavky nemocnice, stejně jako v případě kvalifikace a nikoho bez angličtiny nebo odpovídající praxe do zahraničí nepustí.
Je možné v zahraničí získat místo v rámci jiného oddělení/jiné specializace, než je moje dosavadní praxe?
Tady je potřeba si uvědomit, že zahraniční nemocnice si vás vybírá právě z důvodu vašich zkušeností v rámci dané specializace, takže vás logicky chtějí umístit na oddělení, které odpovídá vaší dosavadní praxi a podle těchto podmínek by také měla postupovat agentura. Může se stát, že budete pracovat na jiném oddělení (s ohledem na odlišný systém fungování arabských nemocnic), ale nemůže se jednat o jiné zaměření, než máte. Např. sestru se specializací v onkologii nelze umístit na kardiologické oddělení apod.
Na jiné zaměření se můžete postupně vypracovat, ale okamžitě to nejde.
Pokud vás agentura chce umístit na oddělení, které neodpovídá vaší současné praxi, opět je na místě zbystřit a prověřovat. Může to znamenat, že máte nesprávně uvedené údaje o praxi ve vaší dokumentaci a to vám může způsobit problémy. Když to řeknu otevřeně, tak byste určitě neměli zkoušet uvádět něco jinak, než to odpovídá skutečnosti a to by rozhodně neměla dělat ani vaše agentura, jen proto, že se chcete co nejdříve dostat do zahraničí.
Nemocnice i agentura prověřují pravdivost všech dokladů a potvrzení o praxi. Pokud se na to přijde v přípravném procesu, tak práci samozřejmě nezískáte a zavíráte si tím dveře i do budoucna. Kdyby se na to přišlo až po odletu, tak vás ihned pošlou domů na vaše náklady a opět tím získáte negativní referenci, takže opětovné umístění do jiné nemocnice už pak není možné.
Samozřejmě se může stát, že po příjezdu nastoupíte na určené oddělení a z nějakého důvodu nebudete spokojeni. Pak je možné po dohodě s vrchní sestrou vašeho oddělení požádat o přemístění jinam. Váš osobní posudek to v žádném případě neovlivní.
Jak je to s uznáním našeho vzdělání v zahraničí? Uznávají zahraniční zaměstnavatelé vždy vše nebo existují nějaké výjimky?
Je důležité mít ukončené odborné vzdělání a k tomu následnou praxi stejného zaměření.
Pro nelékařské pracovníky je většinou minimální podmínka vyšší odborné vzdělání případně titul Bc. s výjimkou sester, kterým v některých případech stačí střední zdravotnická škola. Musí to ale být v oboru sestra, nikoliv zdravotnický asistent. Specializace ARIP/SIP bohužel v Saudi rozpoznatelná není.
S uznáváním vzdělání můžou někdy nastat potíže, protože arabské nemocnice mají v tomto směru jednotné podmínky pro všechny národnosti, které zaměstnávají a tak se může stát, že co běžně funguje u nás, přes tento systém neprojde. Příkladem můžou být záchranáři, kteří mají vystudovaný obor záchranář, ale pracují např. jako sestry na ARO. V takovém případě není možné je umístit ani jako sestry, ani jako záchranáře. Na pozici sestry nemají odpovídající vzdělání a na pozici záchranáře zase nemají odpovídající praxi. Takových odlišností může být více a opět je to na agentuře, aby vám toto vysvětlila a sdělila vám podle toho vaše možnosti.
Pokračování našeho seriálu bude zveřejněno 6. dubna 2016.
Příště si se Zuzanou popovídáme např. o délce procesu vycestování do arabských zemí, jaké dokumenty se po vás budou požadovat, jak je to s pojištěním v zahraničí a těšit se můžete také na další fotky ze Zuzaniných cest po Středním východě.