Sobota, 27. července 2024

Sestry do vedoucích funkcí moc trénované nejsou

Dnes jsem dostala zajímavý dotaz od jedné novopečené staniční sestry. Ptala se na radu, kde se naučit zvládat krizové situace po telefonu nebo jak vést kolektiv. No co si budeme nalhávat, sestry do vedoucích funkcí moc trénované nejsou. Mohou to být i výborné sestry s letitou praxí, skvělé kolegyně, ale co dělat, když se najednou kolegyně změní v podřízené? Jak s nimi komunikovat, jak jim sdělovat i nepříjemné věci, jak zavádět do praxe nepopulární opatření?

Té staniční sestře tazatelce patří můj obdiv za to, že si své nedostatky uvědomuje a chce je řešit. Umí tohle každá sestra ve vedoucí  funkci?  Nebo se najdou i takové, co se tváří jako mistr světa amoleta, ale pracovat se s nimi nedá?

Té staniční sestře tazatelce jsem poradila nějaké kurzy, se kterými mám já sama dobrou zkušenost. Jistě najde nějaké další, existují i vysokoškolské programy v oboru řízení lidských zdrojů. Spoustu věcí jí dá praxe. A možná ještě pár rad pro všechny, které mně se v týmové komunikaci osvědčily:

  1. Naučte se orientovat v základní legislativě. Není nic trapnějšího, než když se řadový pracovník vyzná v zákoníku práce více než šéf.
  2. Pracujte se zdroji. To, že vám něco řekla Máňa z druhého patra, ještě neznamená, že je to pravda. Odkud to Máňa má? Lze to ověřit?
  3. Nebojte se říci „nevím/neumím“. Nikdo neví všechno a než si něco vymýšlet, je lepší počkat a požadovanou informaci najít či se ji naučit.
  4. Nelžete. Jsem kolikrát v šoku, co se sestry doví od svých nadřízených. (Bohužel i podřízení někdy poslouchají kolenem, a byť dostanou informaci správnou, dovedou ji neuvěřitelně překroutit).
  5. Nebojte se přiznat chybu. Hlavně sami sobě. Nikdo není dokonalý.
  6. Naučte se chválit. I když by dobrá práce měla být samozřejmost, zaslouží si ocenit.
  7. Komunikujte se svými podřízenými. Ptejte se jich na to, co je zajímá, co by si přáli. Někdy to je maličkost, která potěší.
  8. Neberte si věci osobně. Lidi se obvykle nezlobí na vás, ale na systém.
  9. Netrapte se věcmi, které nemůžete změnit, ale zlepšujte to, co měnit můžete.
  10. Snažte se být féroví. Ono je to někdy těžké, ale za pokus to stojí.

A co se osvědčilo vám? Podělte se o své zkušenosti.

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

DALŠÍ ČLÁNKY

1 komentář

  1. Žádný učený z nebe nepadá. Zaučil je někdo, proškolil je v tom, co je jejich pracovní povinností náplní či řekl jim někdo , co mají sledovat, čím se řídit? Nebo jen jednoduše sestru z provozu někdo pasoval na např. staniční sestru a nyní se od ní očekává zázrak!? Zázraky se v této profesi dávno nedějí. Vedoucí pracovník by také měl mít nějaké osobní předpoklady, nejen znalosti. Protože pak je smůla, že je neumí použít.
    I novou sestru či lékaře je pro praxi i ošetř. tým lepší zaškolit než čekat, že vše ví a zná.

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: