Sobota, 27. července 2024

Týká se mě zvýšení platu ve zdravotnictví?

Milí kolegové, poslední dobou jsem zavalená dotazy typu: „Týká se mě zvýšení platu, když pracuji v DpS (variabilně jsem ošetřovatelka, mám jen poloviční úvazek, jsem praktická sestra apod.).“ Nejsem schopná na tyto dotazy odpovídat, protože to prostě nevím. Neví to nikdo. Dokud nebude schválené nařízení vlády, tak vám nikdo nepoví, jestli se vás to týká. To, co píšou média, jsou přibližné výhledy, když napíšou sestry, myslí se většinou všichni pracovníci bez odborného dohledu apod. Takže mi ty dotazy prosím nepište.

Určité vodítko může ukázat navrhovaná změna nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Vypsala jsem vám z ní to nejdůležitější, ale připomínám je to návrh – není to schválené a zatím vám nikdo nezaručí, že to tak bude.

Nejdříve se podívejte, zda pobíráte plat nebo mzdu.

Pobírám mzdu (typicky a.s., s.r.o., práce u ambulantního specialisty nebo praktického lékaře, neziskovka –  např. z.ú.)

Nemusí se změnit nic. V případě, že od příštího roku stoupne minimální mzda, tak stoupne i zaručená mzda, ale pokud už teď pobíráte vyšší, nemusí vám ji zvednout. Rovněž příplatek za směnnost není u mzdy řešen, čili nemusíte mít žádný. Záleží na tom, jakou mzdu a příplatky si v zaměstnání vyjednáte (sami, nebo prostřednictvím odborů).

Pobírám plat (typicky fakultní či přímo řízená nemocnice, p.o.)

Plat a příplatek za směnnost se vám zvýší v případě, že vláda schválí změnu nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Níže je navržená tabulka, podle vaší třídy a platového stupně si můžete zjistit, o kolik by se vám plat zvedl. Není to původně slibovaných 10 % , ale navýšení tam je. Je to návrh –  není to schválené a zatím vám nikdo nezaručí, že to tak bude.

Příplatek za směnnost

I. skupina – Práce se zvýšenou mírou neuropsychické zátěže nebo jiným možným rizikem ohrožení zdraví nebo života. Příplatek 500 až 1300 Kč (nyní je 400 – 1300)

Jedná se mj. práce vykonávané střídavě v různých směnách v rámci dvousměnného provozního režimu.

II. skupina – Práce se značnou mírou neuropsychické zátěže nebo jiným možným rizikem ohrožení zdraví nebo života. Příplatek 750 až 2 500 Kč (nyní je 600 – 2500)

Jedná se o práce vykonávané střídavě v různých směnách v rámci třísměnného nebo nepřetržitého provozního režimu a také

Soustavné poskytování zdravotních služeb na 

  • operačních a porodních sálech,
  • anesteziologickoresuscitačních odděleních a odděleních urgentního příjmu,
  • jednotkách intenzivní péče,
  • onkologických odděleních.

Soustavné poskytování přímé zdravotní nebo přímé obslužné péče osobám u poskytovatele zdravotních služeb a v zařízeních sociálních služeb 

  • v psychiatrických a gerontologických odděleních lůžkových zařízení,
  • v samostatných ošetřovatelských odděleních pro osoby upoutané na lůžko nebo vyžadující jinou náročnou ošetřovatelskou péči, případně v samostatných ošetřovatelských odděleních pro ošetřování osob s demencí,
  • s tělesným nebo mentálním postižením.

III. skupina – Práce se značnou mírou neuropsychické zátěže a práce se zvýšeným rizikem ohrožení života nebo zdraví. Příplatek 1250 –  5000 Kč (nyní je 1000 – 5000 Kč)

  • Poskytování neodkladné zdravotní péče členy výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby.
  • Soustavné poskytování zdravotních služeb zdravotnickými pracovníky vykonávajícími nelékařské zdravotnické povolání bez odborného dohledu u poskytovatelů zdravotních služeb lůžkové péče nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb v době, pro kterou stanoví vyhláška o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb nižší požadavky na minimální personální zabezpečení

Co se z toho dá vyčíst?

Výše vidíme, že navržené příplatky za směnnost mají vyšší spodní hranici (a nikoli tu horní).

II. skupina příplatku je pro směnující pracovníky ve zdravotnických zařízeních a v některých sociálních službách (i ošetřovatelky, sanitáři, pečovatelky apod.) a dále pro některé pracovníky na určitých odděleních. Vzhledem k rozmezí příplatku 750 až 2 500 Kč není jisté, že dostanou 2000 Kč, jak bylo slibováno.

Sestry vč. praktických mohly už nyní dostat příplatek až 5000 Kč (a nevím o tom, že by ho někde dostaly). I po novu to má být max. 5000 Kč.

O minimálně 250 Kč si polepší sestry v pobytových zařízeních sociálních služeb, kde měly většinou minimum 1000 Kč.

Ten poslední odstavec mi není zcela jasný. Vůbec v něm totiž není směnnost – ani nepřetržitý ani třísměnný. Týká se zdravotnických pracovníků vykonávajících nelékařské zdravotnické povolání bez odborného dohledu u poskytovatelů zdravotních služeb lůžkové péče nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb (tj. např. sestra, praktická sestra, porodní asistentka, laborant, sestry v pobytových sociálních službách) v době, pro kterou stanoví vyhláška o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb nižší požadavky na minimální personální zabezpečení.

Co to je doba, pro kterou stanoví nižší požadavky? Pokud je tím míněna zdravotní péče poskytovaná v pracovních dnech v době od 16.00 hodin do 7.00 hodin následujícího dne a v sobotu, v neděli a ve svátek, pak se to týká možná i pracovníků, kteří nepracují ve směnách, ale v různých typech pohotovostních režimů (operační sály, dialýzy apod). Ale tohle opravdu nevím, a budu to muset ověřit. Jak vy to chápete?

Ještě jednou připomínám je to návrh – není to schválené a zatím vám nikdo nezaručí, že to tak bude. V případě schválení bude platný nejpravděpodobněji od 1.1.2019 a o schválení se dovíte zde. Stačí sledovat novinky nebo si nechat posílat do mailové schránky.

Doplnění 28.9. 2018 18.30

Po pečlivém prostudování zjištěno, že je možné dostat příplatky dva (ze dvou skupin)
Pokud jde o zdravotnické pracovníky, kteří splní podmínky pro poskytování zvláštního příplatku v rámci rozpětí pro III. skupinu prací a pracují ve dvousměnném, třísměnném nebo nepřetržitém provozu, dostanou ještě příplatek v I. skupině  (dvousměnný provoz) nebo II. skupině (třísměnný nebo nepřetržitý provoz). Vejdou se do dvou skupin, takže těch 7000 mohou dostat, ovšem opět je to hranice maximální a nikoli minimální. Ve třísměnném/nepřetržitém provozu je tedy to rozmezí 2000 – 7500 Kč. Více v důvodové zprávě na str. 21 k
 čl. I bodu 7, zpráva ke stažení zde

 

Lenka Šnajdrová pro Ošetřovatelství.info

DALŠÍ ČLÁNKY

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky