
Od příštího září by se zdravotní sestry mohly vzdělávat rychleji. Místo dosavadních 3 let studia na VOŠ by jim měl stačit po SZŠ pouze rok na VOŠ. Vyřeší to nedostatek sester a neutrpí tím kvalita? Tuto otázku položil Český rozhlas rektorovi UK Tomáši Zimovi.
Odpověď si poslechněte v rozhovoru. „Zkrácení vzdělávání může zlepšit početní stav, ale ne nijak dramaticky. Kdo chce tuto profesi nebo poslání vykonávat, tomu je jedno, kolik let studuje,“ myslí si mimo jiné Zima.
Zdroj: Český rozhlas
Myslím si, že je velmi důležité, aby sestra měla VŠ vzdělání, protože na její vědomosti jsou kladeny nároky ze strany pacienta i lékaře.(pacient prostřednictvím Google vyhledávače má velký přehled, lékař je přetížen a dělá chyby) Během jednoho roku to nejsou schopny učební osnovy pojmout. Taktéž je zde otázka osvojení si zručnosti získané při tak krátkém studiu otazníkem. V učebních osnovách SZŠ byly 3 roky praxe.
Na druhou stranu, toto povolání bude vykonávat člověk, kterému záleží na zdraví druhých. Není podstatná délka studia, ale ohodnocení. Pokud bude mít sestra nástupní plat nižší, než např.prodavačka v Lídlu, tak rozhodně nebude ochotna tuto profesi vykonávat. Dnešní společnost je především konzervativní a etické hodnoty jsou v pozadí nad spotřebními – to je problém nedostatku sester. Tato profese není v současné době ani atraktivní, ani lukrativní.
Tak teď už by ve věci vzdělávání sester mohl zavládnout klid a mír. To je člověk, který už se propracoval tak vysoko, že si může dovolit nestranné názory, které nesledují jeho osobní prospěch. Navíc v otázce vzdělávání je jeden z nejkompetentnějších. Kéž by utichly ty bouře a možnosti szš + rok voš se prostě a jednoduše dala šance.