Sobota, 27. července 2024

Vyjádření Evropské federace sester ke 4+1

Profesní a odborová unie zdravotnických pracovníků (POUZP) oslovila Evropskou federaci sester s žádostí o podporu ve věci navrhovaného ročního získání kvalifikace všeobecné sestry na VOŠ pro absolventy oborů zdravotnický asistent (tzv. systém 4+1). Odpověď EFN zveřejnil předseda POUZP Tomáš Válek na Facebooku.

Tomáš Válek dále komentuje: „V případě, že novela zákona 96/2004 Sb. bude schválena, bude se POUZP obracet na Evropskou komisi s žádostí o přezkum navrhovaného vzdělávání 4+1, zda je v souladu s evropskou legislativou. Důležité zde bude především srovnání vzdělávacích programů. Jsem přesvědčen, že všeobecná sestra pro dnešní zdravotnictví nemůže studovat tento zkrácený program.

A vážené kolegyně, které jste vystudovaly starou dobrou SZŠ – prosím nedurděte se stále, bavíme se o dnešní době, vám bylo vzdělání uznáno právě Zákonem 96/2004 Sb. jako byste měly VOŠ, či VŠ. Nikdo Vás tímto neshazuje, neponižuje, stále tvrdíme, že SZŠ před 25 lety byla vynikající školou, ALE PŘED 25 LETY, NE NYNÍ.“

Vyjádření EFN

Brusel, 2. listopadu 2016
Věc: Vyjádření podpory EFN českým zdravotním sestrám
Vážená paní/pane,
Evropská federace sesterských asociací (EFN) byla informována českými zdravotními sestrami, českými profesními asociacemi zdravotních sester a Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče o změnách ve vzdělávání zdravotních sester připravovaných Vládou České republiky.
Od vypuknutí globální finanční krize v roce 2008 EFN a jejich 36 členských asociací sledovaly její negativní dopady na zdravotní sestry a ošetřovatelství: snížení počtu pozic pro zdravotní sestry, škrty a zmrazení platů sester, snížení počtu nových a stávajících zaměstnanců, kompromisy v oblasti kvality péče a bezpečnosti pacientů a nyní i návrhy na degradaci vzdělávání zdravotních sester. Vzhledem k aktuální politické debatě probíhající během roku 2016 a po mnoha letech nepřetržitých snah vyhovět evropské legislativě již od roku 2004, je nepřijatelné, abychom se vraceli zpět v čase! Všechny tyto změny ohrožují celý systém zdravotnictví a především samotné pacienty.
Zajištění odpovídajícího vzdělání a kvalifikace a umožnění dalšího ošetřovatelského vzdělávání je klíčem k zaručení udržitelného počtu zdravotnictvích pracovníků a k zabezpečení dostatečného počtu mladých lidí, kteří si vyberou ošetřovatelství jako svoji budoucí kariéru. Je naprosto zásadní, aby národní vlády zajistily, že zdravotnictví bude mít k dispozici dostatečný počet zdravotnických pracovníků s odpovídajícími kompetencemi, aby mohli poskytovat péči o pacienty a zdravotnické služby na vysoké úrovni.
Pokud jde o úroveň vzdělávání, je důležité brát v potaz aktualizovanou Směrnici 2005/36/ES (upravená Směrnicí 2013/55/EU) o vzájemném uznávání odborných kvalifikací a konkrétně Článek 31. Tento článek obsahuje sadu 8 kompetencí, které stanovují minimální vzdělávací požadavky pro zdravotní sestry zodpovědné za všeobecnou péči napříč EU. Nedodržení požadavků stanovených v této Směrnici bude mít závažné právní následky. Veškeré studijní programy ošetřovatelského vzdělávání v České republice musí splňovat požadavky Směrnice a není možné si představit situaci, kdy snížení úrovně vzdělávání by bylo slučitelné s právním řádem EU. V souvislosti s posledním vývojem ohledně návrhu zákona budeme informovat Evropskou komisi.
EFN apeluje na všechny zákonodárce i na zákonodárce v České republice, aby vyhověli všem požadavkům vyplývajícím z právního řádu EU a podpořili zdravotní sestry jako základ zdravotnického systému, které jsou přítomny u lůžek pacientů a k dispozici občanům 24 hodin denně, 7 dní v týdnu! S úctou, Paul De Raeve Generální tajemník EFN Pro vaši informaci: Evropská federace sesterských asociací (EFN) reprezentuje více než 36 národních sesterských asociací a její činnost ovlivňuje každodenní práci přibližně 6 miliónů zdravotních sester napříč Evropskou unií a Evropou. EFN je nezávislým hlasem povolání zdravotních sester a jejím posláním je posílení statutu a praxe ošetřovatelské profese ku prospěchu zdraví občanů a zájmů zdravotních sester v EU i v Evropě.
S úctou,
Paul De Raeve, Generální tajemník EFN

Pro vaši informaci: Evropská federace sesterských asociací (EFN) reprezentuje více než 36 národních sesterských asociací a její činnost ovlivňuje každodenní práci přibližně 6 miliónů zdravotních sester napříč Evropskou unií a Evropou. EFN je nezávislým hlasem povolání zdravotních sester a jejím posláním je posílení statutu a praxe ošetřovatelské profese ku prospěchu zdraví občanů a zájmů zdravotních sester v EU i v Evropě.

 

Zdroj: fb POUZP

DALŠÍ ČLÁNKY

5 KOMENTÁŘE

  1. ano,před 25 lety není nyní a chce se mi říci bohužel.Pacienti stůňou stejně,potřebujístejnou péči.Mohu posoudit,už jsem to někde psala.Mám klasickou zdrávku,jedna dcera má též klasickou zdravotku a jedna je již Bc.Nemyslím si,že dcera s Bc.titulem má nějaké znalostní výhody.Naopak takový např.takový odběr krve a to mohu říci z vlastní zkušenosti,absolutně mínus.A názory pacientů,tyto sestry to všechno profesně zvládají,ale jaksi se někam vytratila ta empatie k pacientovi,kterému určitě nestačí,že sestra všechno zapíše,ale potřebuje si také popovídat,probrat svoji situaci,ale bohužel na to sestra nemá čas.Ne každá má dva ,tři pacienty.Např. na odd.LDN je na stanici až 40 pacientů.pokud slouží dvě sestry je na jednu 20 převážně ležících nemocných.
    Bylo by dobré,kdyby se už všichni přestali dohadovat nad vzděláním a začali se zabývat tím jak to ta sestra vůbec může zvládnout, ať má vzdělání jakékoliv .Počítejte: z 20 pac. se nejméně polovina krmí,další potřebují dopomoc.Čas krmení jednoho pacienta,je také až čtvrt hodiny,někdy i déle.Tak si vemte,že 10 lidí krmíte,tj. nejméně 10 krát 10 a to už máme jen na krmení 100 min.Kde je potom ještě hygiena,pacienti jsou skoro všichni inkontinentní,podávání léků zabere také spoustu času,do toho se někomu zhorší zdravotní stav a ještě mnoho dalších úkonů a k tomu vypisování dokumentace.Myslím si,že aby tohle někdo zvládl za 8 nebo 12 hodin,musel by mít nadpřirozené schopnosti.
    Jsem a vždycky jsem byla proto,aby se sestry vzdělávaly,ale musí to mít smysl.A hlavně než se začne něco kritizovat nebo měnit,měli by si kopetentní lidé projít praxi,aby viděli,jaK to doporavdy je.Ona praxe je totiž něco úplně jiného než teorie.
    Každý by si měl vzdělání prohlubovat v tom oboru,ve kterém dělá.Každý obor potřebuje něco jiného,ale tak to bylo i dříve.Proto jsme si dělali specializace v Brně.
    Přeji všem setřičkám,aby se už všechno skonsolidovalo,aby jich už byl dostatek,měly klid na práci a i na své vzdělávání.
    hezký den přeje všem Brejchová

  2. Souhlasím, velmi souhlasím, že je nutné zajistit dostatečný počet zdravotnických pracovníků s odpovídajícími kompentecemi. A pokud k tomu dopomůže mimo jiné (pracovní podmínky a ohodnocení) jedna ze vzdělávacích možností 4+1, která bude samozřejmě v souladu se směrnicí EU, tak HURÁÁ !

  3. hlavne at se zrusi ten idiotsky kreditni system, ktery zivi tolik parazitu nekompetentnich vytvorit smysluplny vzdelavaci system

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: