Středa, 18. září 2024

Zdravotnický asistent nesmí odebírat venózní krev ani cévkovat!

Protože článek V kompetencích nelékařských zdravotníků panuje zmatek. Zdravotnický asistent nemá ve většině nemocnic místo, který zveřejnil Zdravotnický deník, vyvolal řadu dotazů na téma kompetence ZA, naše kolegyně Markéta K., zaslala dotaz na Ministerstvo zdravotnictví.

Nám se k jejímu dotazu následně vyjádřil Odbor komunikace s veřejností Ministerstva zdravotnictví.

Odpověď:

K dotazu zaslaného na Ministerstvo zdravotnictví, který  se týká oprávnění odebírat žilní krev a provádět katetrizaci močového měchýře ženy zdravotnickým pracovníkem odborné způsobilosti v oboru zdravotnický asistent, sdělujeme následující.

Zdravotnický asistent může odebírat pouze kapilární krev, krev žilní nikoliv. Přestože vyhláška č. 55/2011 Sb., o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků v této oblasti není zcela konkrétní a jednoznačně nevylučuje odebírat zdravotnickému asistentovi  žilní krev, lze z ustanovení § 30 odst. 2 písm. a) a b) cit. vyhlášky odvodit, že k odběru žilní krve není zdravotnický asistent kompetentní (ZA nemůže podávat intravenózně léčivé prostředky, neměl by tedy ani porušovat integritu stěn žil; odběr biologického materiálu je omezen způsobem vyšetření).

Stejné vysvětlení se týká výkonu činnosti cévkování ženy. V ustanovení § 30 vyhlášky č. 55/2011 Sb., není vůbec uvedeno, že tuto činnost může ZA vykonávat. Hovoří ze zde o odběru biologického materiálu neinvazivní cestou, ale s odkazem na § 4 citované vyhlášky, kde jsou uvedeny činnosti všeobecné sestry, zde je jasně stanovena činnost katetrizace močového měchýře žen a dívek do 10 let. Z čehož vyplývá, že zdravotnický asistent není ke katetrizaci močového měchýře žen (cévkování) oprávněn.

DANA ŠALAMUNOVÁ
zástupkyně ředitele
Odbor komunikace s veřejností
Ministerstvo zdravotnictví ČR

DALŠÍ ČLÁNKY

18 KOMENTÁŘE

  1. Nesmí, ale běžně dělá. Dokonce byl na Tribune nedávno dotaz, kde se psalo, že sanitářka běžně odebírá krev na gylkémii (už si nepamatuju, jeslti ji i odečítá na glukometru).

    • :)) Odečítá snad glukometr samotný, ne? Přečíst cifru, která je natabene uložená v paměti zase takovou námahu nedá..

      • Aha, špatně jsem se vyjádřila- nepamatuji se, jestli byla řeč o tom, že sanitářka odebírá kapilární krev na glykémii a odečítá ji na glukometru a nebo jeslti ji odbírá do kepu (ependorfky).

  2. Tak nechapu proč cevkovani a odver žilní krve se učí na středních zdravotních školách , když po vystudování zdravotnického asistenta se toto nesmí dělat. Mám vystudování zdravotní školu a na praxi jsme pravidelně každé ráno odebíraly žilní krev a také jsme i cevkovali. Tak by se v tom měl udělat nejspíše pořádek a to buď vyučovat to co je v kompetencí ZA a nebo přehodnotit zákony. Pokud nemůže ZA dělat tady toto tak na druhou stranu nechapu co tedy jsme a v kompetencí máme? Na to jak mám utrit zadek jsem tuto školu nemusela studovat.

    • Naprosto souhlasím. Letos jsem odmaturovala jako ZA a jdu studovat dále na Bc. Cévkování žen a odběr venózní krve jsou výkony které jsme se učili a dělali je na každé praxi. Mmj i jako maturitní výkon během praktické zkoušky. Vážně by se měli dohodnout, co učit a jaké máme kompetence.

  3. Tak jděte do pr…..le!!! Maturovala jsem 2008, nastoupili jsme jako sestry. V průběhu studia jste z nás udělaly asistenty. To a ve škole nás normálně učili odběry a cevkovat ženy. Takže teď jsou z nás sanitarky s maturitou….nebo spíš ošetřovatelky s maturitou. Stejně ty výkony dělat musime, když už nás někam vemou. Ve většině nemocnicích nás ani nechtějí protože jsme jim k ničemu. Co teď mám dělat??? Jsem na pracaku protože nikde nás nechteji a mužů leda tak do technických služeb nebo dělat někde prodavacku. A vysokou? Tak mi ji zaplatte!!!! Já mám rodinu a hypotéku na barák. Plno holkam jste prkně skur…..li život jen co je pravda. !!!! Hlavne že vy si kvalitě zadek v kresilkach a vymyslite hovadiny a necháte si diktovat od unie!!!! Tomu se říká vlasti zrada!!!!! Hnus hnus hnus!!!!

  4. Všimněte si, prosím, milí kolegové a kolegyně, této formulace: „vyhláška č. 55/2011 Sb. … v této oblasti není zcela konkrétní a jednoznačně nevylučuje odebírat zdravotnickému asistentovi žilní krev“. Tak je tomu často – zákonné normy se vyjadřují nekonkrétně a z toho vzniká problém neujasněnosti kompetencí. Nicméně nespojovala bych odběr žilní krve a i.v. aplikaci léků – to je přece něco zcela jiného.

  5. Opravdu mi tohle neleze do hlavy mam vystudovanou ošetřovatelku učili nás odebírat kapilární krev nakonec to dělat nesmíme. Poté jsem dostudovala asistenta a učili nás odebírat venozní krev a tedka to pro jistotu taky zakážou. Momentálně studuji VOŠ tak by mě zajímalo co mi zakážou potom. 😀

  6. Takže asistent má vlastně stejné kompetence jako ošetřovatelka,která se stále vyučuje,jen asistent má maturitu. …..no,to může vymyslet jen hlava pomazaná jen u nás..:-(.

  7. Chtěla jsem se také velice pracovat jako sestra, takže jsem vystudovala SZŠ zdr.asistent – dálkově. Ztracených 5 let ! Na kompetence ZA stačí ošetřovatelský kurz ! Takže jsem musela ještě vystudovat obor Všeobecná sestra, Bc. Hurá,jsem konečně sestra a 8 let života strávených ve škole mi přece vůbec nevadí !

  8. Je to opravdu nesmyslné.Zdravotní sestra,co má zdrav.školu s maturitou by měla běžně odebírat krev ze žíly,neboť se tomu učila nejen teoreticky,ale hlavně v praxi.V případě cévkování si myslím,že už se běžně tak často nedělá,ale to je individuál.,dle oddělení,ale vždy u žen sestra chcete-li“ pouze“ s maturitou!

  9. …..pracovala jsem jako učitelka na SZŠ a myslím, že po mateřské se již nevrátím ……… Opravdu potřebujeme státní maturitu k tomu, aby jsme učili studenty dělat věci, které mají v kompetenci ošetřovatelé (mimochodem tyto kurzy bývají na opravdu velmi nízké úrovni)????? Nedivím se, že pak na SZŠ nejsou studenti … Jsou tací, které tento obor skutečně zajímá a baví, bohužel systém vzdělávání je odradí jdou raději na jinou školu. Nedávno mi říkala jedna maminka slečny, která je nyní v 9třídě ZŠ – „Na zdravku ji nedám, musela by zbytečně brzo vstávat na praxi kde dře a nemá za to ani korunu a přitom má zodpovědnost za lidské životy. Je chytrá, ať jde na gympl a pak si udělá VŠ ……. no, třeba si to ještě rozmyslí“ ……….. škoda takových 🙁

    • Ivano, souhlasím s vámi, že nepotřebujeme maturitu pro ošetřovatele… ale proč by Vámi zmiňovaná slečna nemohla jít na gympl a pak na VŠ ošetřovatelství? Předtím přece nemusí absolvovat SZŠ.

      • Ano, já bych slečně doporučila to stejné- má-li na gymnázium, ať jde tam a pokud ji touha pracovat jako sestra neopustí, ať pokračuje na VŠ. Třeba se jí během 4 let změní názory na budoucí povolání a bude se orientovat někam jinam.

  10. Jen mi tak jako v dnešní době nedochází, kdo bude jednou dělat na place sester. Vždyť nás všechny nutí aby jsme si dodělaly Bc. nebo Mgr… Ti co si to dodělají nebudou chtít dělat na place ale vedoucí pozice. Nebo utečou za lepším ven. Když to nedokážou náležitě ocenit !!! Takže buď by se naše rádoby „vláda“ měla probrat nebo tato Čr jednou zle dopadne a nebude to dlouho trvat …

    • Ne dělat vedoucí funkce, ale být pořádně zaplaceny a dělat práci, pro kterou jsem studovala- na co je mi pracně dodělaná Mgr, když polovinu pracovní doby prokmitám s hadrem a kyblíkem?

Co si o tom myslíte? Napište do diskuse!

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

- Naše akce -spot_img

Další novinky

%d bloggers like this: